- ساختمانی

آموزش برش پلاکسی گلاس یا صفحات اکریلیک

پلاکسی گلاس نوعی پلاستیک است که ظاهری شبیه شیشه دارد و با نام طلق شیشه ای و ورق اکریلیک هم شناخته میشود. پلاکسی گلاس مقاومت بالا و کاربردهای گسترده ای دارد؛ ورق اکریلیک در ماکت سازی، طراحی داخلی ساختمان، طراحی نما و … هم به عنوان متریال دکوراتیو و هم به عنوان عایق نور و حرارت، کاربرد دارد. برش پلاکسی گلاس کار چندان سختی نیست. اگر ضخامت طلق کمتر از ۵ میلیمتر باشد به راحتی میتوان آن را با کاتر برش زد. برای برش ورق های ضخیم تر باید از اره کمک بگیرید.

برش پلاکسی گلاس با کمک خط کش و کاتر

ابتدا طلق شیشه ای را روی سطح صاف و سخت قرار دهید. برای افزایش راحتی کار، سطحی بیابید که کل ورق اکریلیک روی آن قرار گیرد. میتوانید ورق را روی زمین قرار دهید ولی در پایان برای شکستن قسمت برش خورده به سطحی لبه دار نیاز خواهید داشت.

تصمیم بگیرید که میخواهید طلق را از کجا ببرید. آن را اندازه گیری کنید و با کمک خط کش و ماژیک مسیر برش را علامت گذاری نمایید. میتوانید از خود خط کش هم به عنوان راهنمای برش استفاده کنید.

با کمک کاتر مسیر برشی که ایجاد کرده اید را روی طلق شیشه ای خط بیاندازید. سعی کنید خطی نرم و پیوسته روی ورق اکریلیک ایجاد کنید. از خط کش برای هدایت تیغ کاتر کمک بگیرید. این کار را چند مرحله روی ورق اکریلیک تکرار کنید تا شکافی که ایجاد کرده اید حدود ۲ تا ۳ میلیمتر عمق بگیرد. حال ورق را برگردانده و در طرف دیگر هم فرایند برش را تکرار نمایید.

ورق اکریلیک را از قسمتی که خط انداخته اید روی لبه میز قرار دهید و با دست یا گیره، پلاکسی گلاس را روی سطح ثابت نگاه دارید و با دست دیگر و یک فشار سریع عمودی قسمت برش خورده را جدا نمایید. میتوانید دست خود را روی لبه قرار دهید و با انداختن وزن خود روی صفحه آن را جدا کنید.

برش ورق اکریلیک با کمک اره

در روش بالا اگر ضخامت طلق شیشه ای زیاد باشد و یا بخواهید برش های منحنی ایجاد کنید، به مشکل خواهید خورد. در چنین شرایطی بهتر است از اره کمک بگیرید.

ابتدا تیغ اره مناسب برش پلاستیک یا پلاکسی گلاس تهیه کنید. هر چه تیغ اره دندانه های بیشتری داشته باشد و ضخامت تیغه کمتر باشد، برش تمیز تری خواهید داشت.

با کمک ماژیک طلق را علامت گذاری نموده و مسیر برش را مشخص نمایید. برای برش های مستقیم و صاف میتوانید از اره گرد، اره میزی یا اره آهن بر استفاده کنید. اشکال منحنی را با کمک اره مویی و اره عمود بر ببرید.

با کمک اره میزی

طلق شیشه ای را با سرعت ثابت روی اره میزی حرکت دهید. از یک لبه کار شروع کنید. دقت کنید انگشتانتان در مسیر اره قرار نگیرد. اگر طلق را با سرعت زیاد حرکت دهید لبه لبه میشود و اگر سرعت حرکت خیلی کم باشد پلاستیک آب خواهد شد.

برش منحنی با کمک اره عمود بر

ورق اکریلیک را طوری قرار دهید که فضای کافی برای حرکت اره داشته باشید. برش را  از لبه ای که سمت خودتان است شروع کنید و در مسیری که از قبل کشیده اید ادامه دهید. با این روش میتوانید کنترل بیشتری بر قطعه کار و تیغه اره داشته باشید. اگر حین برش اره گیر کرد، آن را از ورق اکریلیک جدا نمایید و از لبه دیگر برش را دنبال کنید.

سنباده کاری لبه ها

لبه های کار را به خوبی بررسی نمایید. ابتدا با سوهان فلزی نرم تمامی براده ها و لبه ها که عملیات برش بر روی پلاکسی گلاس ایجاد نموده را صاف نمایید. سپس با کمک کاغذ سنباده ۱۸۰ لبه ها را خوب سنباده کاری کنید. بهتر است کاغذ سنباده را کمی خیس کنید. این کار را با کاغذ سنباده نرم تر تکرار کنید. در نهایت کار را با سنباده ۶۰۰ تمام کنید. بهتر است از کاغذ سنباده ضد آب مخصوص پلاستیک استفاده نمایید.

برای هر چه بهتر شدن لبه ها  در کارهای خیلی ظریف میتوانید از یک مینی فرز، فرز انگشتی و یا فرز مینیاتوری کمک بگیرید و لبه ها را کامل پولیش کاری کنید تا کاملا شفاف و براق گردد. این کار جلوه کارتان را عالی خواهد کرد اما ضروری نیست.