اره میزی
- نجاری

استفاده ایمن از اره میزی

بریدن یک الوار با دست کار سخت و دشواری است؛ صاف و مستقیم نگاه داشتن تیغ اره تقریبا غیر ممکن است و برش صاف و دقیقی نخواهیم داشت. ابزار مناسب برای برش چوب های قطور یا عریض اره میزی نام دارد. اره میزی در حقیقت یک اره گرد است که در مرکز یک میز کار قرار گرفته و معمولا یک تیغه راهنما برای هدایت قطعه کار نیز دارد. با کمک راهنما الوار را به آرامی به سمت تیغ اره هدایت میکنیم و یک برش دقیق در کل الوار ایجاد می شود. کمترین تلاش برای دریافت بهترین نتیجه، اره میزی دقیقا همان چیزی است که هر نجار به آن احتیاج دارد. بزرگترین نقطه ضعف این ابزار قدرتمند آن است که اگر به درستی استفاده نشود، به شدت خطرناک خواهد بود. این مطلب نوشته شده تا مطمئن شود پس از پایان کار برش، استادکار در همان وضعیتی کار را تمام کند که شروع کرده بود.

در کار با اره میزی عجله نکنید

مثل هر ابزار برقی دیگر، حین کار با اره میزی باید حوصله به خرج داد. اره میزی برش های دقیقی انجام میدهد و تقریبا کمترین انرژی را لازم دارد، اما اگر به درستی و با رعایت نکات ایمنی به کار گرفته نشود، صدمات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. بنابراین عجله به خرج ندهید، کمی حوصله کنید و کار را با آرامش انجام دهید. باور کنید چند دقیقه و حتی چند ساعت صرفه جویی ارزش خطری که میپذیرید را نخواهد داشت. علاوه بر خطرات جانی احتمالا کار نهایی نیز آنگونه که انتظار دارید از آب در نخواهد آمد.

تجهیزات ایمنی بپوشیداره میزی

حین کار با ابزار، هرگز استفاده از تجهیزات ایمنی برای محافظت از خودتان را فراموش نکنید. عینک ایمنی، گوشی محافظ و لباس کار مناسب، پیش نیازهای کار با ابزار هستند. در مورد دستکش نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی استاد کاران معتقدند حین کار با اره میزی باید حتما از دستکش استفاده نمود و برخی دیگر می گویند دستکش ممکن است به الوار گیر کرده و انگشتان را به سمت تیغه هدایت کند.  در این مورد خاص شخصا پوشیدن دستکش را توصیه نمیکنم، هر چند درباره مزایا و معایب این کار بحث های زیادی است.

یکی از نکات حرفه ای حین کار با اره میزی محافظت چشم در برابر خاک اره و خرده چوب ها است. به هیچ وجه بدون عینک کار نکنید، عینکی تمیز و بدون خط و خش به چشم بزنید؛ عینک کثیف باعث میشود همه چیز بد دیده شود، انگار در محیط مه آلود قرار دارید و در چنین شرایطی تشخیص موقعیت انگشتان آسان نیست و نمیتوانید فاصله آنها را با تیغه تیز اره میزی تشخیص دهید. دید کافی حین کار با اره میزی اهمیت فوق العاده ای دارد. اگر خاک اره وارد چشمتان شد، دست از کار بکشید؛ دستگاه را خاموش کنید و چشمتان را خوب شستشو دهید. تا زمانی که مشکل به طور کامل حل نشده و دید طبیعی تان را به دست نیاوردید به سراغ اره میزی نروید.

اره میزی باید بر روی زمین محکم، هموار و کاملا تراز قرار بگیرد. اره میزی لرزان نتیجه ای جز خراب شدن کار نهایی به همراه نخواهد داشت و البته صدمات فیزیکی و جسمی که لازم به توضیح نیستند.

همه چیز را محکم کنیداره میزی

قبل از شروع کار مطمئن شوید تیغه هیچ حرکت جانبی در محور خود ندارد، البته مقدار کمی انعطاف در قطر تیغه طبیعی است. اگر لرزش تیغه بیش از حد بود، مهره ای که تیغه را نگه میدارد، به آرامی و با آچار مناسب محکم کنید. بررسی کنید که میز اره تمیز باشد و کمترین مقدار خاک اره روی آن قرار داشته باشد، تا قطعه کار بتواند آزادانه حرکت کنند و خرده چوب های برش های قبلی مانع حرکت آن نشوند.

دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید و تمام تجهیزات ایمنی میز اره خود را بشناسید؛ قبل از شروع کار تمامی آنها را بررسی کنید و مطمئن شوید که محکم و درست در جای خود قرار دارند. با این کار میدانید که قطعه کار کاملا مستقیم و صاف برش خواهد خورد و در حین برش از مسیر خود خارج نمیشود.

در نهایت بررسی کنید که قاب محافظ تیغه در مکان خود به درستی نصب شده باشد، همه ساله حوادث و جراحات زیادی به خاطر نصب نادرست قاب محافظ اتفاق میافتد.

شروع برش

اگر همه چیز را بررسی کردید و تمامی نکات را مد نظر قرار دادید می توانید اره میزی را روشن کنید. قطعه کار را خیلی نرم روی میز اره به جلو هل دهید. اگر قطعه کار به راحتی حرکت نمیکند و مجبور هستید فشار بیش از حد برای حرکت آن وارد نمایید، احتمالا یک جای کار ایراد دارد. فشار دادن قطعه کار برای بریده شدن به موتور فشار وارد کرده و به ابزار آسیب خواهد رساند.

تمیز کردن اره میزی

وقتی کار تمام شد و چوب را بریدید، دستگاه را به طور کامل خاموش کنید و صبر کنید تا تیغه کاملا متوقف شود سپس آن را تمیز کنید. اره میزی ابزاری شگفت انگیز است که برای استفاده ایمن از آن باید جانب احتیاط را رعایت نمود.