ساخت تابلو چوبی خلاقانه

تابلو چوبی

به قلم سپهر کرمانی

5 اسفند 1396

در این آموزش می خواهیم یک تابلو چوبی خلاقانه و زیبا بسازیم، در این تابلو شکل اصلی را روی چوب برش خواهیم داد و تصویر را پشت تابلو قرار میدهیم. هر چند ساخت چنین تابلویی کار سختی نیست اما باید ابزار و وسایل لازم را در اختیار داشته باشید.

آنچه برای ساخت این تابلوی چوبی خلاقانه نیاز دارید مقداری تخته چوبی، آویز قاب عکس، خود رنگ چوب، اسپری رنگ مشکی، چسب چوب و است. همچنین اره عمودبر، دریل شارژی، اره دستی، سنباده لرزان، گیره، گونیا و سوهان نیز نیاز خواهید داشت.

مرحله اول – ساخت صفحه تابلو چوبیتابلو چوبی

تابلو چوبی

برای شروع باید صفحه تابلو را بسازید. اگر بتوانید به جای تخته از کفپوش های چوبی قدیمی کمک بگیرید کارتان خیلی راحت خواهد شد. تخته ها را بردارید و پنج تکه 32 سانتی متری برش بزنید. لازم نیست حساسیت به خرج دهید؛ خیلی زود این قطعات را به هم متصل میکنیم و تخته چوبی را برش میزنیم تا لبه های کاملا صاف بسازیم.

بعد از برش تخته ها با کمک چسب چوب آنها را در کنار هم می چسبانیم. خوبی استفاده از کف پوش های چوبی این است که زبانه های روی آن به خوبی در هم فرو میروند و چسباندن تخته ها به یکدیگر را ساده میکنند.

با کمک گیره تخته ها را در کنار هم محکم کنید تا صفحه اصلی تابلو چوبی کامل شود. کمی صبر کنید تا چسب چوب کاملا خشک شود.

مرحله دوم – برش های نهاییتابلو چوبی

تابلو چوبی

هنگامی که صفحه اصلی کامل شک شد باید آن را برش دهیم تا به ابعاد اصلی برسد و لبه ها کاملا صاف و یکنواخت شوند. با کمک گونیا خطوط کلی را روی صفحه ترسیم و سپس با کمک اره عمود بر لبه های اضافی را برش می زنیم.

تابلو چوبی

باید یک قاب هم برای این تابلو چوبی خلاقانه درست کنیم؛ چهار تکه تخته با قطر مناسب بردارید و در ابعاد مناسب برش بزنید. همچنین با استفاده از فیبر یا ورق باید قسمت پشت تابلو که وظیفه نگاه داشتن تصویر را بر عهده دارد نیز درست کنیم.

در نهایت یک صفحه اصلی با ابعاد 30 در 42 سانتیمتر خواهیم داشت، برای قاب تابلو دو تکه 30 سانتی متری و دو تکه 44 سانتیمتری ساخته ایم و صفحه پشتی که ابعاد 29.6 در 41.6 سانتیمتر دارد.

مرحله سوم – برش طرح اصلیتابلو چوبی

تابلو چوبی

حالا باید طرح روی صفحه اصلی تابلو چوبی را برش دهیم. از اینترنت میتوانید طرح مناسب را دانلود کنید، طرح را چاپ کنید و کاغذ را برش دهید. طرح را روی صفحه بچسبانید و شکل کلی را با مداد روی چوب ترسیم کنید.

صفحه را روی چند قطعه چوب قرار دهید طوری که زیر قطعه کار خالی باشد. حالا برای برش زدن راحت تر با کمک مته و دریل سوراخ هایی روی طرح ایجاد کنید. این سوراخ ها اجازه میدهند اره عمود بر درون طرح قرار بگیرد و برش های دقیق تری ایجاد کند. پس از انجام برش ها سوهان را بردارید و لبه های داخلی را سوهان کاری کنید.

بیشتر بخوانید: ۳ ایده کاربردی برای طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب + اجرا

مرحله چهارم – سنباده کاریتابلو چوبی

وقتی شکل تابلو چوبی کامل شد وقت آن رسیده که سنباده کاری را شروع کنیم. میتوانید از سنباده لرزان کمک بگیرید و یا با دست عملیات سنباده کاری را انجام دهید. با کاغذ سنباده 80 شروع کنید و در مرحله دوم با کاغذ سنباده 120 کار را پرداخت نمایید تا سطحی صاف و یکدست به دست بیاورید. تمامی قطعات کار را خوب سنباده کاری کنید.

مرحله پنجم – رنگ آمیزی تابلو چوبیتابلو چوبی

به مراحل نهایی و جذاب کار ساخت تابلو چوبی نزدیک می شویم. می توانید از جوهر، رنگ چوب، لاک الکل و اسپری برای رنگ آمیزی استفاده کنید. اگر رنگ قاب و صفحه متفاوت باشد، کار نهایی زیباتر به نظر خواهد رسید.

مرحله ششم – اتصال قطعاتتابلو چوبی

تابلو چوبی

در مرحله آخر باید آنچه ساخته ایم را سر هم کنیم و تابلو چوبی را کامل نماییم. تصویر پس زمینه را روی مقوا قرار داده و آن را به ورق پشت صفحه بچسبانید. چارچوب و قاب را هم اطراف کار قرار دهید و به کم پیچ و دریل شارژی محکم کنید.

از گیره های نگهدارنده برای بستن پشت قاب استفاده کنید و آویزها را نیز بالای قاب اصلی محکم کنید؛ کار تمام است. تابلوی چوبی زیبا و خلاقانه شما آماده است.

بیشتر بخوانید: جاروی باغبانی یا شن کش؛ هر آنچه باید بدانید

روش های رایج برای اتصال انواع چوب ها بهم به نقل از سایت خبرگزاری تسنیم:

میله گرد چوبی

میله گرد چوبی  یکی از انواع اتصالات در صنعت چوب است که در قطرها و اندازه‌های مختلف تولید شده است. این نوع میله برای اتصال قطعات چوبی به یکدیگر، تزیین وسایل، ساخت سازه‌های دکوری و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. میله گرد چوبی دارای رنگ‌های متفاوتی است که مورد توجه افراد زیاد به خصوص کودکان قرار می‌گیرد. کودکان می‌توانند از این میله برای کاردستی و تزیین وسایل خود استفاده کنند. بنابراین باید جنس و رنگ این چوب‌ها به گونه‌ای باشد که کاملا بهداشتی بوده و به سلامت افراد آسیب نرساند. از این رو، میله گرد چوبی را بعد از رنگ کردن داخل کوره قرار می‌دهند تا با حرارت بالایی که به آنها می‌دهند کاملا ضد عفونی و بهداشتی شود.

پروفیل چوبی

پروفیل چوبی از قطعات مورد استفاده در سازه‌های چوبی و ام دی اف مانند کمد، تخت، کابین و غیره است. نام دیگر این ابزار زهوار است که در دو مدل ساده و طرح دار تولید شده است که در صنعت چوبی برای محصولات دکوری چوبی، مبلمان، کمد و ام دی اف از آن استفاده می‌شود. این محصول به صورت مکعب مستطیل تو خالی است که دارای سطح صاف در امتداد طول می‌باشد. این مدل اتصال چوبی مانند مدل‌های دیگر دارای اندازه و قطرهای متفاوت می‌باشد که براساس نیاز افراد و نجاران حین کار و اتصال قطعات به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین پروفیل چوبی از دو برآمدگی روی دیواره‌های عرضی پروفیل برخوردار است و برای تقویت عرض‌های آن در نظر گرفته شده است. از پروفیل چوبی برای زیبا شدن و جلوه دادن به ظاهر چوبی یک وسیله استفاده می‌شود.

چوب بستنی

چوب بستنی نسبت به دیگر اتصالات چوب دارای تفاوت ظاهری است که می‌تواند کاربرد متفاوت‌تری علاوه بر اتصال وسایل چوبی به یکدیگر داشته باشد. این نوع چوب مانند میله گرد چوبی دارای رنگ‌ بندی‌های گوناگون است که افراد برای تزیین و زیبایی وسایل خود به کار ببرند. همچنین کودکان از این نوع چوب برای ساخت کاردستی و خانه سازی در مدل‌های مختلف استفاده می‌کنند که به راحتی با چسب به یکدیگر می‌چسبند. بنابراین بسیار مهم است که این چوب‌ها کاملا بهداشتی و ضد عفونی شده باشد تا سلامت کودک به خطر نیفتد. تولید کنندگان چوب بستنی  به این فکر بودند که آنها را پس از رنگ آمیزی داخل کوره قرار می‌دهند تا با حرارت بالایی که به آنها داده می‌شود چوب‌ها ضد عفونی و بهداشتی ‌شود. با این کار، چوب بستنی می‌تواند علاوه بر استفاده برای کودکان، در مصارف پزشکی نیز مورد استفاده قرار گیرند.”

2 پاسخ به “ساخت تابلو چوبی خلاقانه”

  1. هانیه علیخانی گفت:

    میشه با این آموزش یک تابلو 4 در 4 بزرگ بسازیم؟ از نظر استحکام و ظاهر خوب در میاد؟ یا تجهیزات بیشتری نیازه؟

    • رونیکس گفت:

      همراه گرامی، برای ساخت تابلو با ابعاد مختلف می‌توانید از این روش و ابزار پیشنهادی در آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.