حاشیه زن موتوری بنزینی
- باغبانی

حاشیه زن موتوری بنزینی

برای تمیز و مرتب کردن فضاهای باز پوشیده از چمن و علف‌های هرز، حاشیه زن موتوری بهترین انتخاب است. حاشیه زن موتوری سرعت و کیفیت کار را افزایش میدهد. استفاده از نمونه‌های دستی این وسیله در محیط های بزرگ موجب خستگی کاربر شده و وقت زیادی را از او می‌گیرند. حاشیه زن موتوری بنزینی و برقی ، در مدل‌ها و سایزهای مختلف به بازار عرضه می شوند.

حاشیه زن موتوری از نوع بنزینی معمولاً برای فضاهایی با مساحت بیشتر استفاده می‌شود و دارای یک موتور دو زمانه تک سیلندر است. نمونه بنزینی این دستگاه در مقایسه با نمونه‌های الکتریکی آن از مزایایی برخوردار است که قابل حمل بودن، عدم نیاز به کابل برق و همینطور نگهداری آسان مهم ترین آنها است. به‌طور کلی از این وسیله برای کوتاه و مرتب کردن علف‌های هرز و چمن استفاده می‌شود؛ اما با توجه به نوع ابزار، برخی از مدل‌ها علاوه بر چمن قابلیت کوتاه کردن شاخه های نازک را هم دارند.

در ادامه با حاشیه زن موتوری از نوع بنزینی بیشتر آشنا خواهیم شد.

حاشیه زن موتوری 4552 رونیکس
حاشیه زن موتوری ۴۵۵۲ رونیکس

حاشیه زن موتوری بنزینی

همان گونه که اشاره شد حاشیه زن موتوری بنزینی برخلاف نمونه‌های الکتریکی به کابل برق و اتصال به شبکه برق نیاز ندارد، محیط بیشتری را تحت پوشش قرار می‌دهد و علاوه براین، قابلیت استفاده در مکان‌هایی که به برق دسترسی نداریم را هم فراهم می‌کند. از لحاظ فنی موتور اغلب حاشیه زن‌ها از نوع دو زمانه تک سیلندر است و مهم ترین نکته درباره کارکرد با آن‌ها ضرورت ترکیب بنزین با روغن است.

از آنجایی که به منظور کاهش وزن و حجم دستگاه، سیستم روغن کاری در حاشیه زن موتوری بنزینی تعبیه نشده است، برای روان سازی قطعات متحرک این دستگاه باید در هر مرتبه سوخت‌گیری مقدار مشخصی از روغن را به محفظه سوخت اضافه کرد. این مسئله در سلامت حاشیه زن موتوری بنزینی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که در صورت عدم وجود یا مناسب نبودن روغن، درجه حرارات موتور به شدت بالا رفته و موجب ذوب شدن قطعات داخلی دستگاه می‌شود. این همان وضعیتی است که در اصطلاح فنی از آن با اصطلاح قفل کرن یا جام کردن یاد می‌کنند. اگر زمانی که دستگاه جام می‌کند میزان روغن زیاد باشد، شمع احتراق چرب شده و دیگر جرقه نمی‌زند و در نتیجه موتور هم روشن نمی‌شود.

از لحاظ قدرت تولیدی هرچه توان حاشیه زن موتوری بنزینی مورد استفاده کاربر بیشتر باشد، حجم موتور دستگاه نیز بزرگ‌تر می‌شود که در این صورت علاوه بر افزایش حجم ، وزن دستگاه و مصرف سوخت آن هم افزایش می‌یابد. از آنجایی که کاربر ملزم به حمل مداوم حاشیه زن به همراه خود می‌باشد، لازم است که در مرحله انتخاب به وزن دستگاه نیز توجه کند. در برخی از مدل‌های این دستگاه موتور بر روی دسته قرار گرفته و در برخی از مدل‌های دیگر به صورت جدا و شبیه کوله‌پشتی قابل حمل است؛ که انتخاب محل قرارگیری آن به میزان و نحوه استفاده کاربر (استفاده مداوم و طولانی، یا استفاده‌های سبک‌تر) بستگی دارد.

حاشیه زن موتوری مدل 4552
حاشیه زن موتوری مدل ۴۵۵۲ رونیکس

سیستم برش و نگهداری از آن

اغلب حاشیه زن‌ها، چه حاشیه زن موتوری بنزینی و چه نوع الکتریکی آن، برای بریدن علف‌ها از تیغه‌های نایلونی استفاده می‌کنند. در حقیقت این تیغه‌های نایلونی در عمل اصلاً تیز نیستند و حتی اگر با دست لمس بشوند هم صدمه‌ای به دست وارد نمی‌کنند؛ اما زمانی که تحت گشتاور موتور قرار می‌‎گیرند بسیار برنده شده و به هیولاهایی علف خوار تبدیل می‌شوند. اگر در صورت استفاده طولانی مدت از دستگاه، تیغه آن تعویض نشود، دچار خشکی شده و می‌شکند. به علاوه باید توجه داشت که این تیغه برای کارهای سبک طراحی شده است و اگر از آن برای کوتاه کردن شاخه‌ها و علف‌های درختی استفاده شود از طول عمر آن کاسته خواهد شد.