سشوار صنعتی
- آهنگری

چند توصیه برای افزایش عمر مفید سشوار صنعتی

در مطالب قبل درباره سشوار صنعتی، انواع آن و کاربردهایی که دارد صحبت کردیم. سشوارهای حرارتی در صنایع اتوموبیل، خدمات صافکاری خودرو، کارگاه های کوچک و متوسط تولید پوشاک و… کاربرد گسترده دارند. در این مطلب قصد داریم نکاتی در خصوص کاربری صحیح این ابزار بیان کنیم که رعایت آن باعث افزایش عمر مفید و کارایی سشوار حرارتی میشود.

تقریبا تمامی سشوارهای صنعتی موجود در بازار از ترکیب یک المنت و یک دمنده تشکیل شده اند؛ زمانی که دستگاه روشن میشود، المنت گرم شده و حرارت ایجاد مینماید. حرارت ایجاد شده از طریق دمنده به خارج از دستگاه دمیده میشود. ساختار چندان پیچیده ای نیست. آنچه موجب تفاوت قیمت سشوارهای مختلف میشود، کیفیت ساخت قطعات استفاده شده در آن است. در برخی از مدل های قدیمی تر سشوار حرارتی، المنت بدون روکش و به طور مستقیم در دستگاه استفاده شده است. هرچند در این حالت احتمال آسیب رسیدن و خراب شدن المنت کاهش میابد؛ ولی معمولا سشوارهای صنعتی با المنت های این چنینی، تعادل دمایی ندارند و میزان حرارت خروجی آنها کم و زیاد میشوند و البته برای رسیدن به دمای مورد نیاز کاربر به میزان برق بیشتری نیاز دارند.

در مدل های جدید تر و پیشرفته تر، سشوار حرارتی به المنت سرامیکی مجهز شده اند. سرامیک المنت به عنوان نوعی عایق حرارتی عمل میکند و حرارت دستگاه را یکنواخت نگاه میدارد. در این مدل ها المنت دستگاه، یکسره روشن نیست و  همین امر موجب کاهش میزان مصرف برق میشود. در کارگاه های صنعتی توجه به این جزئیات میتواند در مدیریت هزینه ها بسیار مفید باشد. همچنین میتوان از ابزارهای مجهز به المنت سرامیکی به طور پیوسته در مدت زمان طولانی تر استفاده نمود.

وجود المنت سرامیکی در کنار مزایای فراوانی که دارد حساسیت هایی هم ایجاد مینماید که دستگاه را آسیب پذیر تر مینماید. بیشترین میزان خرابی سشوارهای حرارتی به علت آسیب دیدن و شکستن سرامیک المنت است. هنگامی که سرامیک میشکند تکه های شکسته به المنت آسیب میرساند و سبب ایجاد قطعی روی سطح المنت و در نهایت خرابی کامل سشوار میشوند. خوشبختانه با رعایت چند نکته حین استفاده از ابزار میتوان از این آسیب ها تا حد زیادی جلوگیری نمود.

هنگامی که دمای سرامیک المنت خیلی بالا برود، با کوچکترین ضربه ای میشکند. بهتر است حین کار با سشوار صنعتی در دمای بالا در بازه های زمانی ۳۰ دقیقه ای به دستگاه حدود ۵ دقیقه استراحت بدهید. لازم نیست دستگاه را خاموش کنید فقط از طریق کلید تنظیم حرارت دما را تا حداقل درجه ممکن پایین بیاورید. در سشوارهای صنعتی امروزی معمولا از دو قسمت المنتی در پایین و بالای دستگاه استفاده شده است. معمولا المنت پایین با برد سری شده است. این المنت برای تامین حرارت تا ۵۰ درجه سانتیگراد در نظر گرفته شده است. یک سنسور حرارتی روی ابزار تعبیه شده که دمای لحظه ای سشوار را میسنجد و المنت را فعال یا غیر فعال میکند. زمانی که حرارت دستگاه را روی حداقل تنظیم میکنید فن دستگاه کار خواهد کرد و به آرامی دمای المنت را کاهش خواهد داد. در زمان پایان کار نیز بهتر است از همین شیوه برای خنک نمودن دستگاه استفاده نمایید تا المنت و سرامیک اطراف آن به خوبی خنک شوند و سپس دستگاه را خاموش نمایید.

نکته دوم حفظ فاصله مناسب سشوار با قطعه کار است. بهتر است حین کار، لوله سشوار حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر با قطعه کار فاصله داشته باشد. اگر این فاصله رعایت نشود، از طرفی هوای گرم درون سشوار به درستی تخلیه نمیشود و از طرف دیگر هوای گرم خروجی مجددا به درون سشوار مکیده میشود و این شرایط میتواند آسیب جدی به برد اصلی و موتور دستگاه وارد نماید.

به عنوان آخرین نکته کاربری، همواره سعی کنید سشوار را به صورت مستقیم و عمودی روی زمین قرار دهید. با توجه به ساختار سشوار صنعتی معمولا هوا از دو طرف بدنه به درون مکیده میشود. قرار دادن دستگاه روشن بر روی طرفین میتواند مانع رسیدن هوای کافی به درون دستگاه شود، علاوه بر این ممکن است اشیا ریز به همراه هوا به درون دستگاه کشیده شود و دریچه های ورودی هوا را بپوشاند که در طولانی مدت به ابزار آسیب میرساند.

با رعایت این نکات ساده میتوانید مدت طولانی از سشوار صنعتی استفاده نمایید و از سهولت کار با آن لذت ببرید.