آموزش گام به گام مونتاژ و دمونتاژ  کولر آبی

هرآنچه برای نصب کولر باید بدانید

به قلم کتایون محمدی

23 خرداد 1401

با شروع فصل گرما، نصب و راه اندازی کولر امری اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد؛ اما نصب کولر نیز مانند دیگر کارهای فنی، نیازمند اطلاعات، تجربه و مهارت کافی است و در صورتی که به درستی انجام نشود ممکن است موجب خسارت به دستگاه شما بشود و یا آن را از گارانتی خارج کند. پس اگر تجربه نصب کولر را ندارید، پیشنهاد ما به شما این است که حتماً از یک کارشناس کمک بگیرید. اما اگر به انجام کارهای فنی علاقه‌مند هستید و قصد دارید نصب کولر را به صورت حرفه‌ای بیاموزید، ما در این مقاله که با همکاری شرکت انرژی تهیه شده، برای آموزش تمام نکاتِ دمونتاژ، مونتاژ و نصب کولر، همراه شما خواهیم بود.

مراحل نصب کولر در یک نگاه

 • دمونتاژ کردن کولر
 • مونتاژ کردن کولر
 • تنظیم ارتفاع پایه کولر
 • نصب کولر
 • تست و راه اندازی و نحوه ی استفاده از کولر
توجه داشته باشید که دمونتاژ کردن کولر تنها برای زمانی است که کولر از درب بشت بام رد نمی شود.

آموزش دمونتاژ کردن کولر در شش مرحله

1-اولین مرحله در دمونتاژ کردن کولر باز کردن شیلنگ ها و چهارراهی آب است. در این مرحله باید توجه داشته باشید تا شیلنگ ها خم نشوند.

باز کردن شلنگ ها و چهارراهی آب کولر با دریل شارژی
باز کردن شلنگ ها و چهارراهی آب کولر با دریل شارژی

2-دومین گام باز کردن پیچ های سقف به وسیله‌ی دریل شارژی است.

به صورت کلی دریل پیچ‌گوشتی شارژی از پر کاربردترین ابزار در فرایند نصب کولر است.
باز کردن پیچ های سقف کولر با دریل شارژی رونیکس
باز کردن پیچ های سقف کولر با دریل شارژی رونیکس

3-مرحله ی بعد، باز کردن موتور و سیم های آن از جعبه برق است. برای اینکار باید ابتدا تسمه را از پولی)قسمتی که تسمه بر روی ان قرار می گیرد و وظیفه انتقال نیرو بین اجزا را به عهده دارد) جدا کرده و سپس هر یک از سیم هایی که در جعبه موتور قرار دارند را باز کنیم.

باز کردن موتور کولر و سیم های آن از جعبه برق
باز کردن موتور کولر و سیم های آن از جعبه برق
جدا کردن تسمه از فولی کولر
جدا کردن تسمه از فولی کولر
باز کردن سیم های برق
باز کردن سیم های برق

4-در این مرحله پمپ آب و سیم های آن می بایست از جعبه ی برق جدا شوند. توجه داشته باشید که پمپ آب شامل یک خار می شود که نباید هنگام باز کردن، هیچ فشاری به آن وارد شود.  پمپ همچینین شامل یک پیچ است که به صورت کشویی بیرون می آید.

جدا کردن پمپ آب کولر با دریل پیچ‌گوشتی رونیکس
جدا کردن پمپ آب کولر با دریل پیچ‌گوشتی رونیکس
باز کردن پیچ پمپ کولر
باز کردن پیچ پمپ کولر
جدا کردن پمپ آب و سیم های آن
جدا کردن پمپ آب و سیم های آن

5-مرحله ی بعد باز کردن پیچ های دهانه ونتیلاتور و پیچ های نگه دارنده ی پایه های ونتیلاتور است که توسط دریل پیچ‌گوشتی با سری چهارسو باز می‌شود. برای باز کردن پیچ های ونتیلاتور از آچار 13 میلی‌متری جغجغه ای استفاده می‌شود.

باز کردن ونتیلاتور
باز کردن ونتیلاتور
باز کردن پیچ های دهانه ونتیلاتور
باز کردن پیچ های دهانه ونتیلاتور
 دمونتاژ ونتیلاتور کولر
 دمونتاژ ونتیلاتور کولر

6-آخرین مرحله در دمونتاژ کردن کولر باز کردن پیچ های ستون و پیشانی می باشد. صفحه جلویی کولر، پیشانی و پایه های عقبی، ستون نام دارد که ونتیلاتور بر روی آن ها سوار می‌شود.

باز کردن پیچ های ستون
باز کردن پیچ های ستون
کولر دمونتاژ شده
کولر دمونتاژ شده

اکنون کولر دمونتاژ شده آماده‌ی حمل به محل نصب است. دقت کنید که در هنگام حمل، ضربه‌ای به اجزای کولر وارد نشود. همچنین بهتر است ابتدا اجزای بزرگ را به محل نصب حمل کرد این اجزا شامل تشک، کفی و ونتیلاتور هستند.

مونتاژ ساده و سریع  کولر

مونتاژ کولر، دقیقا بر عکس فرایند دمونتاژ است. برای مونتاژ کردن کولر هنگام وصل کردن فیش ها باید آن‌ها را همانگونه که باز کرده بودیم ببندیم و نباید تغییری در آن‌ها  رخ دهد.

 • بستن پیچ های پیشانی و ستون ها به تشتک ها
مونتاژ کولر
مونتاژ کولر
 • قرار دادن ونتیلاتور در جای مناسب و بستن پیچ ها
جایگذاری ونتیلاتور
جایگذاری ونتیلاتور
بستن پیچ های ونتیلاتور کولر انرژی با دریل پیچ‌گوشتی رونیکس
بستن پیچ های ونتیلاتور
 • بستن موتور و پمپ آب و اتصالات برقی
بستن موتور کولر
بستن موتور کولر
بستن اتصالات برقی کولر
 • بستن پیچ های سقف
 • بستن اتصالات شلنگ ها

چه شرایطی برای نصب کولر نیاز است؟

 • داشتن کابل مناسب: کابل افشان چهار یا پنج رشته ای
 • داشتن لوله کشی آب: لوله آب خانگی با قطر ½ اینچ
 • چهار پایه کولر استاندارد: در شرکت انرژی از چهارپایه های PVC با قابلیت تنظیم طول، عرض و ارتفاع، استفاده می‌شود. اما برای چهارپایه های آهنی، نبشی شماره 4 رنگ شده مناسب است. نبشی کوچکتر، موجب لرزش کولر می‌شود.
 • کانال کشی استاندارد
 • شرایط مناسب محل نصب
تراز بودن پایه کولر نیز بسیار حائز اهمیت است، زیرا در صورت تراز نبودن آب به طور کامل روی پدها نمی‌آید و در نتیجه همه‌ی قسمت ها به طور کامل آبرسانی نمی‌شوند و بعضی از قسمت ها خشک می‌مانند. این امر موجب آسیب دیدن موتور، لرزش کولر و بروز مشکل در آبرسانی پدهای سلولوزی می‌شود و در نتیجه هوای خروجی کولر کمتر خنک می‌شود.
شرایط محل نصب کولر

پایه کولر های شرکت انرژی باویژگی های منحصر به فردی نظیر قابلیت تغییر ابعاد در طول و عرض از هفتاد تا نود سانتی متر، قابلیت تنظیم ارتفاع از ده تا بیست و پنج سانتی متر، تراز آسان، مقاومت در برابر گرما و سرما و رطوبت، قابلیت استفاده برای انواع کولرها (از کولر 3500 تا 7500) نصب اسان و سریع، و طراحی سبک خود، می‌توانند انتخاب رضایت‌بخش و مناسبی برای شما باشند.

برای کانال کشی استاندارد کولر باید به دو نکته توجه داشت:

 1. ابعاد کانال
 2. زخامت کانال

اگر کانال بیش از حد نازک باشد باعث ایجاد سر و صدای زیاد می‌شود. از دیگر عوارض کانال‌ کشی غیر استاندارد می‌توان به وارد شدن فشار بیش از حد به موتور یا همان آمپر کشیدن موتور که در نهایت موجب سوختن موتور می‌شود؛ و همچنین هوادهی نامناسب اشاره کرد.

شرایط مناسب محل نصب کولر:

1- تناسب ابعاد کانال و کولر: در صورت عدم تناسب بین ابعاد کانال مشتری و کانال کولر راندمان هوا پایین می‌آید هوادهی کم شده، موتور آمپر می‌کشد و در نهایت می‌سوزد. برای یک کولر 7000، دریچه‌ای به ابعاد 52*52 مناسب می‌باشد.

2- هم راستا بودن دهانه‌ی کانال با دهانه کولر: دهانه کانال و دهانه کولر باید هم سطح باشند چرا که وجود اختلاف سطح منجر به پایین آمدن میزان هوادهی کولر می‌شود.

عدم تناسب ابعاد کانال و ظرفیت کولر موجب افت راندمان عملکرد و میزان هوادهی کولر همچنین بروز آسیب به کولر می گردد

وجود فضای خالی اطراف کولر جهت سرویس و تعمیرات-3

در اطراف کولر حتما باید فضای خالی وجود داشته باشد تا تعمیرات و سرویس به نحوی صورت گیرد  حداقل فضای مورد نیاز شصت سانتی متر از هر طرف کولر است به اندازه‌ای که یک نفر به طور راحت بتواند آنجا بایستد.از جمله مناطق ممنوع برای نصب کولرها می‌توان به معابر عمومی،  کنار پکیج‌ها و آب‌گرم‌کن‌ها اشاره کرد. دلیل ممنوعیت نصب کولر در کنار پکیج‌ها این است که پکیج در حال کار گاز co2 تولید می‌کند و اگر کولر در فاصله کمتر از حد استاندارد (3 متر فاصله افقی یا 1 متر پایین تر) نسبت به دهانه خروجی دود کش پکیج  نصب شود باعث مکش دود به داخل فضا و باعث آلودگی هوای محیط می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که کولر باید حداقل 3 متر از لوله‌های فاضلاب پشت‌بام فاصله داشته باشد تا از ورود بوی فاضلاب به خانه جلوگیری شود.

یکی از راه‌های جلوگیری پیچیدن بوی نامطبوع در خانه پس از روشن کردن کولر، شست و شوی پد های سلولوزی قبل از راه ست. چرا که در ساخت پدهای سلولوزی از چسب‌ و رزین استفاده شده است و هنگامی که این پدها آب میخورند بویی شبیه به بوی سیم سوخته در داخل فضا می‌پیچد که ممکن است افراد فکر کنند که این بو بوی سوختن موتور کولر است. بعد از شستن پدها پمپ باید بیست و چهارساعت خالی کار کند.

تنظیم ارتفاع پایه

برای تنظیم ارتفاع پایه می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد :

لبه بالای کانال کولر تا زیر تشک را متر میزنیم عدد به دست امده را منهای ارتفاع لبه بالایی کانال تا کف پشت‌بام می‌کنیم عدد به دست امده ارتفاع مورد نیاز ما برای تنظیم پایه است.

توجه داشته باشید که کولر باید به آرامی بر روی پایه قرار بگیرد. از جابه‌جایی پایه در زمانی که کولر به روی آن قرار دارد خودداری نمایید.

آموزش نصب و راه اندازی کولر به زبان ساده

1-نصب برزنت

2- آچارکشی تمام پیچ‌ها و تنظیم تسمه

3- نصب شناور و نصب شیلنگ آب، روغن‌کاری یاتاقان 

4-وصل کردن سیم‌های برق

5-نصب ترموستات محیطی

6-تنظیم شناور

7-تست و راه‌اندازی

8- نحوه استفاده از کولر و ترموستات محیطی

مرحله اول: نصب برزنت

برای نصب برزنت اول آن را پشت و رو می‌کنیم به طوری که قسمت آبی داخل باشد. سپس آن را روی کانال، قرار داده و به وسیله تسمه به کانال توسط پیچ سرمته و تسمه نصب می‌کنیم و سپس برزنت را به حالت اول برمی‌گردانیم. به این عمل اصطلاحاً لب برگردان می‌گویند. توجه داشته باشید که استفاده از گیره در نصب برزنت ممنوع می‌باشد.

باید توجه داشته باشیم که هنگام استفاده از تسمه در دور تا دور برزنت در رو نداشته باشیم تا تمامی باد باید به سمت داخل کانال کولر برود.

نصب برزنت (پیچ کردن برزنت بر روی کانال)
نصب برزنت
نصب برزنت (پیچ کردن برزنت بر روی کانال)
نصب برزنت
نصب برزنت (پیچ کردن برزنت بر روی کانال)
نصب برزنت
برزنت نصب شده
برزنت نصب شده

آچارکشی پیچ‌ها و تنظیم تسمه

معمولا برای آچارکشی از آچار سایز 13 استفاده می‌کنیم از آچار سایز 15 نیز برای سفت کردن شناور استفاده می‌شود. همچنین از آچار آلن 4 برای سفت کردن پولی موتور و پولی پروانه استفاده می‌شود. تنظیم تسمه با دست انجام می‌شود زیرا سفت بودن زیاد تسمه باعث بالا رفتن جریان موتور و جریان مصرفی و داغ شدن موتور می‌شود. اما شل بودن زیاد تسمه هم باعث می‌شود پروانه کولر روی دور بسیار کند بچرخد و اینکه هنگام استارت ایجاد صدای بلندی میکند ( اصطلاحا شلاق میزند )

وصل کردن سیم‌های برق در جعبه برق

سیم‌های کولر طبق رنگ بندی شان در جعبه برق وصل می‌شوند. سیم پنج رشته پنج رنگ مختلف دارد: مشکی (نشانه دور تند)، قهوه‌ای (نشانه دور کند)، زرد (نشانه پمپ)، آبی (نشانه نول یا مشترک) و زرد-سبز نشانه سیم ارت است

وصل کردن سیم‌های برق
وصل کردن سیم‌های برق

تنظیم شناور و روغن‌کاری یاتاقان

تنظیم شناور آخرین مرحله است زیرا گنجایش تشتک کولر پنجاه لیتر آب است و پر شدن آن طول میکشد. برای تنظیم شناور باید منتظر باشیم تا تشتک پر شود و سپس به طریقی شناور را تنظیم کنیم که آب سرریز نشود. داخل کولر یک شیر تخلیه است که در قسمت تخلیه بسته می‌شود آب باید تا زیر شیر تخلیه باشد.

نصب شناور کولر
نصب شناور کولر
سفت کردن پیچ تخلیه‌ی تشتک جهت پر کردن تشتک
سفت کردن پیچ تخلیه‌ی تشتک جهت پر کردن تشتک
روغن‌کاری یاتاقان
روغن‌کاری یاتاقان

حالا کار نصب کولر به پایان رسیده و برای راه‌اندازی آن باید به محیط داخل خانه برویم.

تست و راه اندازی

برای نصب ترموستات محیطی حتما نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

1-ترموستات باید به دور از نور آفتاب و دور از پنجره نصب شود

2- ارتفاع نصب ترموستات محیطی از زمین یک متر و پنجاه سانتی متر است. ترموستات محیطی نباید روبروی دریچه کولر نصب شود. 3-ترموستات محیطی باید تراز نصب شود. برای نصب ترموستات سه پیچ و سه رول پلاک داریم اگر دیواری که ترموستات روی آن نصب می‌شود گچی باشد، از دریل شارژی استفاده می‌کنیم و اگر دیوار از  جنس سنگ یا سرامیک باشد از دریل برقی با مته الماسه استفاده می‌شود.

نصب ترموستات محیطی به کمک پیچ‌گوشتی ترمینالی
نصب ترموستات محیطی به کمک پیچ‌گوشتی ترمینالی

آموزش نحوه کارکرد ترموستات محیطی به صورت کامل

ترموستات سه حالت دارد:

 • حالت اول: دستی که شامل کنترل دور موتورو پمپ آب میباشد
 • حالت دوم: نیمه اتومات است که همانندحالت دستی، شامل کنترل دور موتور و پمپ آب می‌باشد با این تفاوت که امکان تنظیم دما نیز در این نوع حالت وجود دارد.
 • حالت سوم: اتومات است که پس از تنظیم دما توسط فرد، کولر به صورت اتومات روی دور کند یا تند تنظیم می‌شود و امکان تنظیم دور برای کاربر وجود ندارد. برای مثال اگر دما بر روی بیست و پنج درجه تنظیم شود؛ با رسیدن محیط به این دما کولر به طور خودکار خاموش شده و اگر دما دوباره تغییر کند و کمتر از بیست و پنج درجه شود، کولر دوباره به طور خودکار روشن می‌شود.

نکته دیگر در مورد ترموستات‌ها تایمر است که قابلیت تنظیم زمان روشن و خاموش شدن را بین 15 دقیقه تا 12 ساعت را می دهد. به طور مثال شما ساعت شش عصر به منزل می‎رسید با تنظیم کردن تایمر بر روی ساعت پنج و سی دقیقه کولر نیم ساعت قبل از ورود شما به منزل شروع به کار کرده و خانه هنگام ورود شما کاملا اماده و خنک است.

علامت آچار کوچک و آچار بزرگ بر روی ترموستات نمایانگر جریان کشیدن موتور است. ترموستات شامل یک آچار کوچک و یک آچار بزگ است .آچار کوچک نمایانگر موتوری است که چهل درصد امپر کشیده و آچار بزرگ نمایانگر موتوری است که شصت درصد امپر کشیده است. با نشان داده شدن آچار بزرگ، کولر به طور خودکار قطع شده تا شما مشکل را برطرف کنید. از جمله دلایل نمایان شدن آچار می‌توان به سفت بودن تسمه، کمبود روغن یا خرابی یاتاقان و آمپرهای لحظه‌ای، مانند قطعی لحظه‌ای برق اشاره کرد. مهم‌ترین ویژگی ترموستات‌های شرکت انرژی، مدار نشتی جریان است. برای مثال، اگر جایی نشتی جریان وجود داشته باشد،چه در پمپ چه در موتور و چه اتصالات برقی ،مدار نشتی جریان برای جلوگیری از برق گرفتگی فرد عمل می‌کند. از نکات قابل توجه دیگر ترموستات‌های شرکت انرژی، می‌توان به وجود کلید قطع دو قطب اشاره کرد، که باعث قطع شدن فاز و نول می‌شود.

تنظیم ترموستات محیطی
تنظیم ترموستات محیطی

 

 

جمع بندی

با شناخت ابزار مناسب انجام هر کاری راحت می‌شود. اگر این اولین تجربه‌ی شما در نصب کولر است، باید توجه داشته باشید که با ابزارآلات مناسب، خواندن مقاله‌ای ساده، یا تماشای ویدیویی کوتاه اما دقیق، می‌توانید به راحتی کولر خود را نصب کنید.برای مطالعه مقالات بیشتر به مجله رونیکس سر بزنید.

4 پاسخ به “آموزش گام به گام مونتاژ و دمونتاژ  کولر آبی”

 1. […] بیشتر بخوانید:آموزش گام به گام مونتاژ و دمونتاژ  کولر آبی […]

 2. مهران گفت:

  سلام چطوری باید کولر گاری رو روی دیوار نصب کرد.؟؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. نصب پنل داخلی، اتصال درین کولر گازی، لوله‌کشی، عایق‌بندی، جوشکاری، کابل‌کشی، نصب یونیت بیرونی، تست نشتی و … از مهم‌ترین مراحل این کار هستند. از مراکز خدمات پس از فروش دستگاه کولر گازی یا نصاب ماهر کولر گازی بخواهید تا این کار را انجام دهد.

 3. […] کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دمونتاژ کولر آبی کلیک […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.