چگونه دریل را به پیچ‌گوشتی برقی تبدیل کنیم؟

راهنمای تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی

به قلم رونیکس

31 مرداد 1401

پیچ گوشتی از نوع ابزارآلات است که برای باز و بستن انواع پیچ می‌توان استفاده کرد. اما بستن پیچ‌ها به وسیله ی ابزاری مانند دریل برقی می‌تواند سرعت و سهولت کار را به مراتب بالا ببرد. اما چگونه دریل را به پیچ‌گوشتی برقی تبدیل کنیم؟. اگر هرگز از دریل خود به عنوان پیچ گوشتی استفاده نکرده اید یا سعی کرده اید اما موفقیت چندانی کسب نکرده اید، در این مقاله راهنمای کاملی برای انجام این‌کار را برایتان آماده کرده ایم.

آیا می‌توان از دریل به عنوان پیچ‌گوشتی استفاده کرد؟

پاسخ کوتاه به این سوال، “بله” است!

بیشتر دریل‌های شارژی قابلیت پیچ کاری را نیز دارند، به همین دلیل به آنها دریل پیچ‌گوشتی شارژی می‌گویند.

اگر از دریل شارژی استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که دریل شما قابلیت تنظیم سرعت و همچنین قابلیت چپ‌گرد و راست‌گرد داشته باشد. این قابلیت به شما امکان تغییر جهت مته برای باز  کردن یا بستن پیچ‌ها را می‌دهد. از حالت ساعت‌گرد دریل‌ها می‌توان برای بستن پیچ و از حالت پادساعت‌گرد برای باز کردن پیچ استفاده شود. برای جلوگیری از وارد شدن هر گونه آسیب به آرمیچر دریل توجه داشته باشید که به محض اینکه پیچ کاملا محکم بسته شد، پیچ‌کاری را متوقف کنید. اگر سوالاتی از قبیل :”سرعت مناسب پیچ‌کاری کدام است؟”، “گشتاور چیست؟” و “مته‌های مورد نیاز برای پیچ‌کاری کدام‌اند؟” ذهن شما را مشغول کرده، برای یافتن پاسخ مناسب تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید:کار با ابزار شیشه بری

چه سرعتی برای پیچ‌کاری بهتر است؟

سرعت کم دریل شارژی بیشترین کنترل را بر روی پیچ‌ها به شما می‌دهد، قابلیت تنظیم سرعت، خصوصا اگر تازه‌کار هستید و یا اگر از پیچ‌هایی استفاده می‌کنید که در سری دریل شما چفت نمی‌شوند، می‌تواند برای شما بسیار کاربردی باشد. هنگامی‌که در کار با دریل به عنوان پیچ گوشتی عادت کردید، می‌توانید سرعت را افزایش دهید تا کارها سریعتر انجام گردد.

تنظیم گشتاور چیست؟

تنظیم گشتاور روی دریل به کمک درجه‌های قرار گرفته در روی دستگاه صورت می‌گیرد. گشتاور در اصل، همان قدرت چرخش مته است و تنظیم گشتاور به شما این امکان را می‌دهد که میزان نیروی وارد شده برای چرخاندن پیچ را کنترل کنید و از آسیب به قطعه کار یا پیچ جلوگیری می‌کند. برای به دست آوردن مهارت در کار با دریل شارژی و تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی ، در ابتدای کار این عمل را چند بار به صورت آزمایشی انجام دهید تا تنظیمات مناسب دستگاه را متناسب با نوع فعالیتی که انجام می‌دهید تنظیم نمایید. به طور کلی هنگام کار با سطوح نرم گشتاور را روی دورکم تنظیم کنید و برای سطوح سخت‌تر روی دور بیشتر قرار دهید.

گشتاور در دریل شارژی چیست؟
دریل پیچ‌گوشتی شارژی رونیکس با قابلیت تنظیم گشتاور

برای تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی شارژی به چه مته‌هایی نیاز داریم؟

نوع سری مورد نیاز شما به شکل سر پیچی که می‌خواهید با‌ آن کار کنید بستگی دارد. رایج ترین نوع سر پیچ‌ها سری چهارسو و سری ستاره ای شکل هستند. برای پیچ کردن این نوع پیچ ها  به یک مته چهارسو نیاز دارید که اندازه آن  برای اکثر پیچ‌ها مناسب است. مته از نوع شش گوش برای پیچ‌های آلنی و مته بکس برای پیچ‌های مربعی و مته شش گوش که برای پیچ‌های شش گوش (Hex Head) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع سری پیچ‌گوشتی رونیکس
انواع سری پیچ‌گوشتی های دریل  رونیکس

1.‌‌‌‌برای تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی شارژی یک مته مناسب انتخاب کنید

مته می‌تواند دارای سر تیغه مسطح، چهارسو یا حتی سری بکسی (Nut Driver) باشد. بنابراین، مته ای که استفاده می‌کنید به نوع پیچ شما بستگی دارد.

شما باید مته‌ای انتخاب کنید که متناسب با اندازه سر پیچی که با آن کار می‌کنید باشد. اگر خیلی کوچکتر باشد، داخل سرپیچ خوب چفت نشده و باعث هرز شدن سر پیچ می‌شود یا اینکه مته ممکن است در حین چرخاندن، از سر پیچ لیز بخورد . این اتفاق می‌تواند باعث خرد شده سطح چوب شما نیز بشود. در مقابل اگر مته خیلی بزرگ باشد، لبه‌های مته از سر پیچ بیرون می‌زند و پیچ به خوبی نمی‌چرخد.

2. مته پیچ گوشتی را داخل سه نظام دریل قرار دهید

سه نظام قسمتی در جلوی مته است که مته را سفت در جای خود نگه می‌دارد. ابتدا با کمک آچار مخصوص و یا با دست ( در صورت اتوماتیک بودن دریل) سه نظام آن را سفت کنید تا مته در جای خود نگه داشته شود. توجه نمایید که نیازی نیست مته را بیش از حد سفت کنید. با این حال، مطمئن شوید که شرایط کار کاملاً ایمن است و هنگام کار با پیچ سری دریل شل نمی‌شود.

3. دریل را محکم نگه دارید

مطمئن شوید که دریل را به خوبی و به صورت ایمن نگه داشته‌اید. توجه داشته باشید ابزارهای برقی همیشه باید به طور کامل تحت کنترل شما باشند.

4. بستن یا باز کردن پیچ

تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی برای نجاری
بستن پیچ با دریل

در این مرحله، ابتدا چرخاندن مته را با سرعت بسیار پایین شروع کنید. مجددا اطمینان حاصل کنید که دریل همیشه کاملاً تحت کنترل شما است.

 نکته مهم: سرعت چرخش دریل را تا حدی افزایش ندهید که در صورت لیز خوردن مته از جای خود، آسیبی به شما و یا دستگاه وارد شود.

ابتدا دریل را روی پیچ فشار دهید تا مطمئن شوید که نوک پیچ گوشتی به درستی در جای خود قرار گرفته است. مطمئن شوید که بیرون نمی‌پرد و مته را محکم نگه دارید.

نکته مهم حین کار این  است باید پیچ را در جهت مناسب بچرخانید. غالب اوقات، شما با پیچ‌هایی کار می‌کنید که دارای سیستم راست‌گرد هستند. اگر مته را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید پیچ را سفت کرده و اگر در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، پیچ باز می‌شود.

با این حال، برخی از پیچ‌ها دارای رزوه‌های معکوس هستند (که به عنوان پیچ چپ‌گرد نیز شناخته می‌شوند). اینها برعکس عمل می‌کنند: برای سفت شدن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، برای شل شدن در جهت عقربه‌های ساعت آنرا بچرخانید.

 قبل از تغییر جهت چرخش دریل، حتما منتظر بمانید تا چرخش دریل متوقف شود. در غیر این صورت ممکن است دریل، مته یا سطحی که با آن کار می‌کنید آسیب جدی ببیند.

بیشتر بخوانید:تاثیرات کرونا بر اقتصاد جهانی و تلاش برای مقابله با پیامدهای آن

پیچ گوشتی برقی و دریل: تفاوت این دو در چیست؟

چه با کمک دریل برقی و یا پیچ گوشتی برقی پیچ‌ها را بچرخانید، به مراتب آسان تر از انجام آن با دست و پیچگوشتی است. در ادامه به مقایسه دقیقتر این دو دستگاه خواهیم پرداخت.

پیچ گوشتی برقی چیست؟

پیچ گوشتی برقی همانطور که از نامش پیداست یک عملکرد اصلی دارد: بستن و باز کردن پیچ‌ها. به جای یک سه نظام قابل تنظیم، یک پیچ گوشتی برقی دارای یک سه نظام محور محرک (SDS) است که فقط مته با شفت شش ضلعی را می‌پذیرد.

سال‌های قبل، پیچ گوشتی‌های برقی با باتری‌های AA قابل تعویض محبوبیت ویژه‌ای بین افراد فنی پیدا کرده‌بودند. امروزه همه این ابزارها دارای باتری‌های با ظرفیت بالا و قابل شارژ هستند.  ولتاژ باتری، که گشتاور حرکتی و سرعت چرخش را تعیین می‌کند، معمولاً از چهار تا 20 ولت است. ظرفیت باتری که بر حسب آمپر ساعت اندازه گیری می‌شود حدود 1.5 Ah (آمپر ساعت) است. در ادامه به اصطلاحات مرتبط با باتری به نوشته سایت زومیت میپردازیم:

میلی‌آمپر ساعت (mAh): ظرفیت باتری‌های قلمی معمولا با واحد «میلی‌آمپر ساعت» (mAh) نشان داده می‌شود. به بیان ساده، یک باتری ۲۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی می‌تواند به مدت ۱ ساعت جریانی به‌شدت ۲۰۰۰ میلی‌آمپر؛ یا به ‌مدت ۱۰۰ ساعت جریانی ۲۰ میلی‌آمپری فراهم کند.

باید دقت داشت که آمپر ساعت و میلی‌آمپر ساعت واحدهای انرژی نیستند. برای به دست آوردن میزان انرژی ذخیره‌شده در باتری (با واحد وات-ساعت) باید ظرفیت آن (با واحد میلی‌آمپر ساعت) را در ولتاژ باتری ضرب کرد. البته همان‌طور که در ادامه توضیح خواهیم داد، به‌دلیل متغیر بودن ولتاژ باتری‌های قلمی، با استفاده از این روش نیز عدد دقیقی از میزان انرژی ذخیره‌شده در باتری به دست نخواهد آمد.

وات-ساعت (Wh): هرچند از واحد وات-ساعت کمتر برای مشخص کردن ظرفیت باتری‌های قلمی استفاده می‌شود، اما این واحد معیار دقیق‌تری برای مقایسه‌ی ظرفیت باتری‌های مختلف است. برای مثال انرژی ذخیره‌شده در دو باتری با ظرفیت یکسان ۲۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی ممکن است با هم متفاوت باشد؛ چرا که ولتاژ همه‌ی باتری‌های قلمی با هم برابر نیست.

به‌عنوان نمونه، بیشتر باتری‌های قلمی ۱٫۲ ولتی هستند؛ درحالی‌که باتری‌های قلمی لیتیومی ۱٫۵ ولتی نیز در بازار وجود دارند. بنابراین یک باتری قلمی ۲۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی لیتیومی، تقریبا ۳ وات-ساعت انرژی دارد (۱٫۵V*۲۰۰۰mAh)؛ درحالی‌که انرژی یک باتری قلمی ۲۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی معمولی تنها به ۲٫۴ وات-ساعت می‌رسد (۱٫۲V*۲۰۰۰mAh).

ولتاژ بیشتر انواع باتری‌های قلمی در طول عمرشان ثابت نیست و بسته به میزان شارژ باقی‌مانده تغییر می‌کند

اما ازآنجایی‌که ولتاژ باتری‌های قلمی در طول عمرشان ثابت نیست و باتوجه به میزان شارژ باقی‌مانده تغییر می‌کند (برای نمونه جدول ولتاژ باتری‌های آلکالاین را در ادامه ببینید)، به‌راحتی نمی‌توان با ضرب کردن ولتاژ در ظرفیت، مقدار انرژی ذخیره‌شده در باتری را محاسبه کرد.

چگالی انرژی: به میزان انرژی ذخیره‌شده در واحد حجم «چگالی انرژی» گفته می‌شود. اگرچه گاهی از این عبارت برای اشاره به انرژی ذخیره‌شده در واحد جرم نیز استفاده می‌شود؛ اما باید توجه داشت که اصطلاح دقیق‌تر برای چنین منظوری «انرژی ویژه» (Specific Energy) است. در ادامه جدول چگالی انرژی تعدادی از انواع باتری‌های متداول را مشاهده می‌کنید.”

دریل شارژی چیست؟

از دریل ها در درجه اول برای سوراخ کاری استفاده می‌کنند. از آنجایی که سه نظام قابل تنظیم آن انواع مته را می‌پذیرد، می‌تواند به عنوان پیچ گوشتی نیز عمل کند. دریل‌ها، برقی (دارای سیم) یا شارژی هستند و مدل‌های شارژی آن  با پیچ گوشتی‌های برقی شباهت‌های بسیاری دارد تا جایی که تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی برقی یک کاربرد رایج برای این دستگاه‌ها است.

دریل‌های شارژی دارای باتری‌های قابل حمل با ولتاژ بین 12 تا 24 ولت و ظرفیت 1.0 تا 4.0 Ah هستند. مته با سرعت 2000 دور در دقیقه (دور در دقیقه) می‌چرخد ​​و گشتاور بیشتری نسبت به پیچ گوشتی برقی (حدود 400 دور در دقیقه) ایجاد می‌کند. این قابلیت می‌تواند کارهای سختی مانند سوراخ کردن حفره‌های با قطر بزرگ و درکنار کارهای سبک مانند چرخاندن پیچ‌ها را انجام دهد.

سوالات متداول
1- هنگام کار با دریل شارژی، مته در سر پیچ نمی‌ماند و دائما خارج می‌شود. راه حل چیست؟

این اتفاق معمولاً هنگام کار با پیچ‌های چهارسو اتفاق می‌افتد. هنگام بروز این مشکل فورا کار را متوقف کنید. سر پیچ را جدا کنید و مته بزرگ‌تری در دریل قرار دهید. در اینجا یک راهنمای 4 مرحله ای برای تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی و کار با پیچ‌های چهارسو آورده‌ایم:
✔ مطمئن شوید که دریل روی سرعت پایین تنظیم شده است.
✔ سر پیچ را بررسی کنید که سالم و دارای شکاف باشد. غالبا یک پیچ فرسوده کمتر در مته دریل شما باقی می‌ماند.
✔ هنگام کار، مته را فشار دهید تا سر مته در پیچ بماند. با نزدیک شدن به سطحی که در آن پیچ می‌کنید فشار را کم نکنید، آن را نگه دارید و اجازه دهید که سیستم تنظیم گشتاور، مته را در زمان مناسب متوقف کند.
✔ سعی کنید پیچ را در جایی که قبلاً لیز خورده است دوباره وارد نکنید. آن را بیرون کشیده و یک محل جدید برای پیچ‌کاری در نظر بگیرید.

2- آیا می‌توان با کمک دریل شارژی رونیکس چوب و ام دی اف را پیچ کرد؟
✔ اگر این اولین باری است که با هدف تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی می‌خواهید با  یک دریل شارژی، پیچی را در سطح چوبی بچرخانید، ابتدا با استفاده از یک مته کوچک، سوراخی ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود که پیچ راحت تر در سطح فرو رود.
✔ هنگام انجام این کار، انتهای شش گوش مته را در سه نظام دریل شارژی رونیکس قرار دهید و در جای خود محکم کنید.
✔ مطمئن شوید که مته شما برای چرخش در حالت “راست‌گرد” یا در جهت عقربه‌های ساعت انتخاب شده است. در غیر این صورت، پیچ وارد چوب نمی‌شود. اگر مطمئن نیستید دریل شما روی چه حالتی قرار دارد، کمی‌ آن را روشن کنید و ببینید که به کدام سمت می‌چرخد.

9 پاسخ به “چگونه دریل را به پیچ‌گوشتی برقی تبدیل کنیم؟”

 1. […] بیشتر بخوانید: چگونه دریل را به پیچ‌گوشتی برقی تبدیل کنیم؟ […]

 2. حسین علیزاده گفت:

  سلام خسته نباشید برا کارای صنعتی هم این روش تبدیل کردن جواب میده یا پیچ گوشتی تهیه کنیم بهتره؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی ضمن عرض سلام و وقت به خیر؛ مهم‌ترین فرق بین دریل و دریل پیچ گوشتی در کارایی آن‌ها است. بیشترین کارایی دریل مربوط به سوراخ‌کاری است و پیچاندن پیچ با دریل معمولی، کاری امکان‌پذیر اما غیر  اصولی است. کار اصلی پیچ گوشتی‌های صنعتی برقی و شارژی بازکردن و بستن انواع پیچ است و دارای ترکمتر هستند.

 3. آرشین گفت:

  سلام با تشکر از سایت خوبتون � یک دریل کوچک در اختیار دارم که مته آن برعکس می‌چرخد اما مشکل به علت تغییر فیزیکی دکمه نیست لطفاً مرا راهنمایی کنید متشکرم

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. اگر دکمه چپ‌گردراست‌گرد را درست تنظیم کرده‌اید و این مشکل برطرف نشده است، پیشنهاد می‌کنیم به یک تکنسین مجرب برای بررسی یا تعمیر دستگاه مراجعه کنید.

 4. میلاد گفت:

  سلام از بکس شارژی هم میتوان برای بستن پیچ های بکس دیواری و پیچ های چهارسوی دیوار درون رول پلاک استفاده کرد؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. بسته به نوع سری و سوکت قابل استفاده در مدل بکس شارژی خود، می‌توانید از آن در کاربردهای مختلف استفاده کنید.

 5. عباس گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من یک دریل ۲۲۵۰ رونیکس دارم می توانم روی آن سری پیچ گوشتی بزارم و استفاده کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.