صفر تا صد آموزش سرویس ماشین لباسشویی + ابزار مورد نیاز

ماشین لباسشویی، تعمیرکار با ابزار رونیکس

به قلم مهدی امیربیگی

21 آبان 1402

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، باید بدانید که سرویس آن به افزایش عمر دستگاه کمک فراوانی می‌کند. سرویس دوره‌ای ماشین لباسشویی موجب می‌شود که دستگاه شما به تعمیر کمتری نیاز داشته باشد و این یعنی صرفه‌جویی در هزینه‌ها!

تعمیر ماشین لباسشویی همواره هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل می‌کند؛ بنابراین باید همیشه از آن مراقبت کنید. در این صورت می‌توانید تا سال‌های سال از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در زمان سرویس دوره‌ای حتما به برند ماشین لباسشویی خود توجه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم که سرویس دستگاه خود را به افراد متخصص در این حوزه بسپارید و اگر خودتان قصد دارید در خانه و با جعبه ابزار خود این کار را انجام دهید؛ علاوه بر ابزاری کارآمد باید مهارت و تخصص لازم را هم داشته باشید.

رونیکس را بخوانید! 

به‌طور متوسط و با نحوه استفاده درست، طول عمر ماشین لباسشویی شما 12 سال است. اما با رعایت نکات مهم در نگهداری و استفاده می‌توانید تا سال‌های زیادی با کمترین هزینه تعمیر از دستگاه خود استفاده کنید. با این حساب طول عمر دستگاه شما به راحتی می‌تواند به بالاتر از 20 سال هم برسد. در این نوشتار، صفر تا صد آموزش سرویس ماشین لباسشویی را بررسی می‌کنیم.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد “ابزار مناسب منزل” رونیکس می توانید این موضوع را مطالعه کنید.

ماشین لباسشویی، تعمیرکار با جعبه ابزاری از ابزارآلات رونیکس
سرویس ماشین لباسشویی با جعبه ابزار رونیکس

سرویس ماشین لباسشویی، حداقل هر شش ماه یک‌بار

بسیاری از افراد بر این باور هستند که سرویس ماشین لباسشویی تنها زمانی که ماشین با مشکل مواجه شود باید انجام شود؛ اما این طرز تفکر اشتباه است. برای اینکه عمر ماشین لباسشویی افزایش یابد، بهتر است هر شش ماه یک‌بار از سرویس‌کاران برای بازدید از دستگاهتان کمک بخواهید.

پیشنهاد می‌کنیم تا ماشین لباسشویی خود را به سرویس‌کاران مجرب بسپارید تا ایرادات احتمالی را به شما اطلاع دهند و آن را تعمیر کنند. 

ماشین لباسشویی در آشپزخانه

خدمات سرویس ماشین لباسشویی

خدماتی که برای سرویس دوره‌ای ماشین لباسشویی وجود دارد، متنوع است. بنابراین هر یک از این خدمات ویژگی‌های مختلفی دارند. بهتر است که برای انجام خدمات دوره‌ای و انجام سرویس‌های متناسب با برند دستگاه‌تان از متخصصین مربوطه استفاده کنید. اما کارهایی مانند تمیزکردن فیلتر، لاستیک دور دیگ و شستشوی فضای داخل دیگ دستگاه اقداماتی است که می‌توانید به آسانی در خانه و خودتان انجام دهید. در این مسیر، جعبه ابزاری شامل انواع پیچ گوشتی، آچار، انبر و … به کمک شما می‌آید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین مارک اره برقی

شلنگ ماشین لباسشویی

هر کدام از خدمات موجود برای ماشین لباسشویی متناسب به مشکلی خواهد بود که پیش آمده است. در نتیجه، برخی از این خدمات که شما باید با آنها آشنا باشید، عبارت است از:

·      تعویض فیلتر ماشین لباسشویی و جرم‌گیری آن

·      سرویس شیر الکتریکی که داخل ماشین لباسشویی قرار دارد

·      سرویس تایمر که داخل ماشین لباسشویی قرار دارد؛ اگر نیاز به تعمیر داشت، آن را سرویس کنید.

·      سرویس درب لاستیکی دور ماشین لباسشویی 

·      سرویس بلبرینگ و کاسه نمد درون ماشین لباسشویی 

·      موتور ماشین لباسشویی در صورتی که از آن به خوبی استفاده نکنید، امکان دارد نیاز به سرویس و تعمیر داشته باشد.

·      سرویس پمپ تخلیه درون ماشین لباسشویی

·      سرویس هیدروستات ماشین لباسشویی 

·      سرویس کمک ماشین لباسشویی 

·      سرویس دیگ ماشین لباسشویی 

دستگاه را درست تنظیم کنید

تنظیمات خاصی برای ماشین لباسشویی‌ها وجود دارد و باید زمان خریداری با نحوه تنظیمات و کارکرد هر یک از این برنامه‌ها آشنا باشید. در هربار شستشو توجه کنید که جنس لباس‌ها را متناسب با برنامه شستشو انتخاب کنید.

پارچه و میزان کثیفی از مهم‌ترین نکاتی است که باید هنگام تنظیمات برنامه به آن توجه کنید. اگر این تنظیمات را به درستی انتخاب نکنید، این امکان وجود دارد که دستگاه دچار تکان‌های شدید شود و احتمال دارد دستگاه شما آسیب ببیند.

زیاد از برنامه‌های آبکشی حرارت بالا استفاده نکنید

اگر شما حرارت آب دستگاه را روی اعداد بالا تنظیم و ثابت نگهدارید، بی‌شک انرژی زیادی توسط ماشین لباسشویی استفاده می‌شود. در نتیجه با تنظیم این قسمت با عددی مناسب می‌توانید از پرداخت هزینه‌های زیاد قبوض خدمات شهری و هزینه بالای تعمیر ماشین لباسشویی جلوگیری کنید.

زیاد از آب داغ استفاده نکنید. درجه حرارت آب را پایین بیاورید و تنها در مواقعی که ضرورت دارد از این امکان استفاده کنید. توجه کنید که برنامه‌های بسیار زیادی روی ماشین لباسشویی وجود دارد و هر یک از این برنامه‌ها تنها در شرایط خاصی باید استفاده شود.

جرم‌گیری را فراموش نکنید

بعد از مدتی که از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید رسوبات زیادی درون آن به وجود می‌آید. این رسوبات به آسانی می‌تواند کیفیت کار ماشین لباسشویی را پایین آورد و عمر دستگاه شما را کوتاه ‌کند. در این مورد پیشنهاد می‌کنیم که علاوه‌بر پیشگیری‌های لازم جهت سرویس دوره‌ای، از متخصصین برند ماشین لباسشویی‌تان کمک بگیرید.

ماشین لباسشویی را با آب داغ بشویید

نکته مهم دیگری که در سرویس ماشین لباسشویی باید به آن توجه داشته باشید، این است که هر چند وقت یکبار آن را با آب داغ به‌خوبی شستشو دهید. 

بهتر است هر ماه یک‌بار آب داغ و مواد شوینده را درون ماشین گذاشته و اجازه دهید دستگاه کار کند. این کار موجب می‌شود تا داخل ماشین به خوبی تمیز شود و رسوب نگیرد. همچنین با این روش از رشد قارچ و باکتری‌ها درون ماشین جلوگیری می‌شود. همچنین به نقل از سایت کارمین:

“ماشین‌های لباسشویی به بخشی ضروری از زندگی ما تبدیل شده‌اند و کار سخت لباسشویی را ساده می‌کنند. با این حال، برای اطمینان از طول عمر و عملکرد بهینه آن‌ها، درک اثرات بالقوه دماهای مختلف آب مهم است. در بین دماهای مختلف آب برای شستشو به طور خاص، تاثیر آب گرم بر ماشین لباسشویی موضوعی است که برای بسیاری از افراد مورد توجه قرار گرفته است.

دمای بالای آب و آسیب به اجزای مکانیکی ماشین لباسشویی

 1. تسریع تخریب: دمای بالا می‌تواند خراب شدن اجزای مختلف داخل ماشین لباسشویی را تسریع کند. مهر و موم‌های لاستیکی، مانند درزگیرهای موجود در درب یا مخزن مواد شوینده، می‌توانند شکننده شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهند. این مورد می‌تواند منجر به نشتی یا آب بندی نامناسب شود که کارایی دستگاه را به خطر می‌اندازد.
 2. آسیب پذیری قطعات پلاستیکی: بسیاری از اجزای ماشین لباسشویی از جمله کنترل پنل‌ها، دستگیره‌ها و کانکتورها، از پلاستیک ساخته شده اند. هنگامی‌که پلاستیک در معرض آب داغ قرار می‌گیرد، تغییر شکل داده و تابیده می‌شود. این مورد می‌تواند عملکرد این قطعات را مختل کند و باعث شل شدن، ناهماهنگی یا عدم کارکرد آنها شود.
 3. خرابی روان کننده‌ها: ماشین‌های لباسشویی به قطعات مکانیکی مختلفی مانند موتورها و گیربکس‌ها متکی هستند که برای عملکرد روان نیاز به روغن کاری مناسب دارند. آب داغ می‌تواند باعث شود که روان کننده‌های استفاده شده در این اجزا با سرعت بیشتری تجزیه شوند. هنگامی‌ که روان کننده‌ها خراب می‌شوند، قطعات متحرک ممکن است با افزایش اصطکاک مواجه شوند که منجر به سایش و پارگی، صدا یا حتی خرابی کامل شود.
 4. انبساط و انقباض: تغییرات شدید دما، مانند قرار دادن ماشین لباسشویی در معرض آب داغ و سپس خنک شدن سریع آن، می‌تواند باعث انبساط و انقباض مواد مختلف با سرعت‌های مختلف شود. این انبساط و انقباض مکرر می‌تواند اجزای فلزی دستگاه مانند درام یا موتور را تحت فشار قرار دهد و در طول زمان منجر به تاب برداشتن، ناهماهنگی یا خرابی مکانیکی شود.”

بیشتر بخوانید:آموزش نحوه کار با اره برقی درخت بر

فیلترهای آب را به خوبی تمیز کنید

همیشه فیلترهای آب درون ماشین لباسشویی را تمیز کنید. بهتر است این کار را به طور متوسط ماهی یک‌بار انجام دهید. رعایت این نکته و انجام آن عمر دستگاه شما را بدون شک افزایش می‌دهد. خاک و آلودگی‌های بسیاری وجود دارد که وارد ماشین لباسشویی و فیلترهای آن می‌شود. شما اگر این فیلترها را به خوبی تمیز کنید از آلودگی آنها جلوگیری می‌کنید. محل قرار گرفتن این فیلترها با توجه به برند دستگاه شما می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از آنها بیرون ماشین و در قسمت عقب قرار گرفته و برخی هم در قسمت جلو قرار داده شده‌اند. 

فیلتر پایین ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی را داخل حمام و یا نزدیک به سینک ظرفشویی قرار ندهید

رسیدن رطوبت به بدنه دستگاه ماشین لباسشویی، سیستم برقی آن را دچار مشکل می‌کند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که زمان سرویس ماشین لباسشویی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، اتصال برقی دستگاه است. هر یک از مواردی که موجب می‌شود سیستم برقی دستگاه شما با ایراد مواجه شود را باید را شناسایی و از وقوع آن جلوگیری کنید.

باید ماشین لباسشویی را دور از مکانی که خیس و مرطوب است نصب کنید. دقت کنید که ماشین لباسشویی را صرفا به یک پریز وصل کنید. مطمئن شوید که دستگاه شما خیس نمی‌شود و در صورتی که به هر دلیل رطوبت به ماشین لباسشویی شما رسید، آن را با پارچه خشک کنید و از گسترش رطوبت جلوگیری کنید.

محفظه کشویی مواد شوینده را همیشه تمیز کنید

محفظه کشویی مواد شوینده در ماشین لباسشویی

محفظه کشویی درون ماشین لباسشویی را تمیز کنید. این کار از رسوب مواد شوینده درون محفظه جلوگیری می‌کند. همین کار به ظاهر ساده باعث می‌شود که لوله‌ها مسدود نشوند و مواد سخت ناشی از رسوبات مواد شوینده درون ماشین لباسشویی شکل نگیرد. بنابراین همیشه پس از اتمام کار ماشین لباسشویی بهتر است محفظه را به خوبی بشویید تا بعدا برای تعمیر آن دچار مشکل نشوید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد “تعمیر چکه کردن شیر آب” رونیکس می توانید این موضوع را مطالعه کنید.

 در حد ظرفیت ماشین لباسشویی از آن استفاده کنید

ماشین‌های لباسشویی ظرفیت‌های مختلفی دارند. بعضی از آنها دارای ظرفیت‌های زیادی هستند و برخی از آن‌ها ظرفیت‌های پایین‌تری دارند.

برای اینکه به موتور ماشین لباسشویی فشار وارد نشود باید مطابق ظرفیت ماشین لباسشویی آن را پر کنید. یکی از نکات بسیار مهم برای سرویس ماشین لباسشویی رعایت همین نکته است. پرشدن بیش از حد ماشین لباسشویی موجب خراب‌شدن موتور آن و تحمیل هزینه به شما برای تعمیر این دستگاه می‌شود.

سرویس ماشین لباسشویی

سرویس ماشین لباسشویی با جعبه ابزار رونیکس

ماشین لباسشویی از مهم‌ترین وسایل هر خانه‌ای است. بنابراین نگهداری و سرویس دوره‌ای آن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. برای سرویس ماشین لباسشویی، اگر در خانه قصد انجام آن را دارید، باید علاوه بر مهارت کافی در کارهای فنی، جعبه ابزاری کامل نیز داشته باشید. 

رونیکس نیز به‌عنوان متنوع‌ترین برند بازار ابزار ایران با تنوع گسترده‌ محصولات خود با بیش از ۲۵۰۰ محصول برقی، شارژی، بادی و بنزینی، به همراه بزرگ‌ترین بانک قطعات با بیش از ۳۴۰۰۰ قطعه و دیگر خدمات در کنار شما است. 

9 پاسخ به “صفر تا صد آموزش سرویس ماشین لباسشویی + ابزار مورد نیاز”

 1. […] صفر تا صد آموزش سرویس ماشین لباسشویی + ابزار مورد نیاز […]

 2. حمید طالبی گفت:

  سلام ممنون از محتوا خوبتون
  بوی بد فاضلاب که از لباسشویی میاد رو چطوری رفع کنم؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. برای اجتناب از این بو لازم است بعد از هر بار شستشو، درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید و لاستیک آن را خشک کنید. بهترین کار این است که ابتدا منشا بو را پیدا کنید. گاهی اوقات، رشد میکروارگانیسم‌ها داخل دیگ یا قطعات ماشین لباس‌شویی موجب این بو می‌شود. می‌توانید از مخلوط سرکه و جوش‌شیرین داخل ماشین لباسشویی استفاده کنید و بگذارید دستگاه چند دقیقه با این مخلوط بچرخد. می‌توانید از قرص‌های ضد عفونی‌کننده نیز استفاده کنید.

 3. […] بیشتر بخوانید:صفر تا صد آموزش سرویس ماشین لباسشویی + ابزار مورد نیاز […]

 4. […] بیشتر بخوانید: صفر تا صد آموزش سرویس ماشین لباسشویی + ابزار مورد نیاز […]

 5. حمید عاشورنژاد گفت:

  سلام. ماشین لباسشویی ما دوقلو هستش اب داخلش نمیمونه. دکمه تخلیه را چند بار میچرخونیم اما بازم ابش تخلیه میشه

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. ممکن است آب از شلنگ تخلیه یا کف ماشین لباس‌شویی نشتی داشته باشد. خرابی کاسه نمد و پوسیدگی واشر نیز از دیگر عوامل احتمالی این مشکل هستند.

 6. سهیلا گفت:

  سلام یکبار ماشین در اثر تکان‌های شدید نشتی آب پیدا کرد که وقتی تعمیرکار اومد متوجه شد که شیلنگ توی ماشین باز شده بعد از اون هم چند بار نشتی آب ولی خیلی کم داشته که تعمیرکار بعد از دیدن ماشین گفت اینبار شیلنگ باز نشده و باید ماشین رو به تعمیرگاه ببرم و کاملا بررسی کنم که مشکل از کجاست و چند احتمال داد که گفت همه رو بررسی نمیکنم و حدودا ۴ یا ۵ میلیون هزینه داره میخواستم نظر شما رو بپرسم،ممنونم میشم جواب بدید

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. اگر ماشین لباسشویی شما گارانتی دارد، ترجیحاً از گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه خود استفاده کنید. در غیر این صورت، از چند تعمیرکار مجرب دیگر نیز مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.