جاروبرقی صنعتی چیست؟

جاروبرقی صنعتی چیست؟
 • 1 دقیقه
 • 655
 • 0

به قلم سمیرا عسگری

13 خرداد 1400

جاروبرقی‌ها در شکل ها و ساختارهای متفاوتی تولید شده و به بازار ابزار عرضه می‌شوند و به طور کلی به سه دسته اصلی از جمله: جاروبرقی‌های صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی تقسیم می شوند. ما در این مقاله به  بررسی جاروبرقی صنعتی خواهیم پرداخت.

تفاوت اصلی جاروبرقی صنعتی و خانگی چیست؟
تفاوت اصلی جاروبرقی صنعتی با نوع خانگی آن در قدرت مکش بالا، مخزن زباله بزرگتر و قابلیت جمع آوری زباله تر و خشک است.

آیا فیلتر تمام جاروبرقی های صنعتی قابل شست و شو است؟
فیلترهای قابل شست و شو روی سطح خود دارای علامت W هستند. در صورتی که فیلتر یک جاروبرقی قابلیت شست و شو نداشته باشد برای تمیز کردن آن می‌توان به تکاندن فیلتر اکتفا کرد.

چرا مخزن جاروبرقی‌های صنعتی عموماً از جنس استیل ضدزنگ ساخته می‌شود؟
جاروبرقی های صنعتی دارای قابلیت جمع آوری همزمان زباله های جامد و مایع هستند. باقی ماندن آب و جذب رطوبت آن توسط دیواره مخزن باعث زنگ زدگی مخزن می‌شود که ساخت این قطعه از استیل ضد زنگ از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند.

جاروبرقی صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

جاروبرقی‌های صنعتی نوعی پرقدرت از جاروبرقی‌‎ها هستند که با توجه به میزان بالای زباله‌ها و آلودگی‌هایی که برای جمع آوری آنها تولید شده اند، طراحی ، ساخته می‌شوند. در واقع جاروبرقی صنعتی قادر است در محل‌های صنعتی و نیمه صنعتی تمامی زباله‌ها و کثیفی ها را جمع آوری کرده و محیطی عاری از هرگونه کثیفی ارائه دهد.

قطعا میزان آلودگی و حجم زباله در منزل و محیط‌های کوچک به نسبت مکان‌های صنعتی، نیمه صنعتی و کارخانه ها متغییر و متفاوت است به همین دلیل لازم است که برای هر کدام از محیط های فوق جاروبرقی مخصوص خود را استفاده نمایید لذا برای مکان صنعتی و کارخانه ها این نوع از جاروبرقی ها بهترین و معقول ترین انتخاب هستند.

idea (2)در اصل شاخصه بارز و تفاوت اصلی جاروبرقی صنعتی با نوع خانگی در قدرت مکش بالا، مخزن زباله بزرگتر و قابلیت جمع آوری زباله تر و خشک است.

در چه مکان‌هایی از جاروبرقی صنعتی استفاده می‌کنند؟

با توجه به اینکه جاروبرقی های صنعتی در ابعاد گوناگون، با توان های مختلف و با عملکردهای مجزا تولید میشوند، از نظر کاربردی رِنج وسیعی از نیازهای بازار را در بر میگیرند .

این ابزار صنعتی پرکاربرد در مکان هایی از جمله تولیدی ها، کارگاه ها، کارخانه ها، انبارها، مساجد، سالن های سینما، سالن های کنفرانس، مدارس، سالن های ورزشی، دانشگاه ها، شرکت های خدمات نظافتی، مراکز اقامتی، هتل ها و مسافرخانه ها، کارواش ها (برای ماشین شویی و صفر شویی ها)، رستوران ها، کافی شاپ ‌ها، آشپزخانه های صنعتی و… بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جاروبرقی صنعتی سطلی چیست ؟

یک نوع از از جاروبرقی های صنعتی مورد استفاده توسط کاربران جاروبرقی سطلی است. بیشتر جاروبرقی های صنعتی موجود در بازار به صورت ایستاده با مخزنی استوانه ای شکل و از جنس پلاستیک و یا استیل ضد زنگ طراحی و تولید می‌شوند تا بتوانند حجم بالایی از زباله ها را در خود جای دهند. موتورهای تعبیه شده در این نوع جاروبرقی ها از نوع موتورهای پرقدرت با قدرت مکش بالا هستند. جاروبرقی های صنعتی در دو مدل دو موتوره و یا سه موتوره که بعضی مدل ها مجهز به برد اتوماتیک و بعضی دیگر فاقد برد اتوماتیک هستند ساخته می‌شوند.

idea (2)لذا این نوع جاروبرقی ها بخاطر داشتن راندمان و بازده بالا، پیشگیری از اتلاف وقت و همچنین استفاده‌ای آسان، بهترین انتخاب برای پاکسازی و نظافت مکان های شلوغ، صنعتی و نیمه صنعتی هستند.

مخزن جاروبرقی صنعتی نوع تر و خشک توانایی این را دارد که مواد جامد و مایع را نیز بصورت همزمان مکش کرده و در مخزن خود انبار کند. پس به هنگام خرید این محصول برای داشتن بهترین انتخاب باید چهار نکته مهم را مد نظر داشته باشید:

 1. نوع محیطی که قرار است در آن از جاروبرقی استفاده کنید را مشخص کنید.
 2. به خاطر داشته باشید چه نوع زباله هایی را قرار است با جاروبرقی خود جمع آوری کنید.
 3. حداقل و حداکثر مدت زمانی که میخواهید از جاروبرقی استفاده کنید را با فروشنده مطرح کنید.
 4. ظرفیت مخزن جاروبرقی مورد نظر را متناسب با حجم زباله‌هایی که قرار است جمع آوری شود انتخاب کنید.

جاروبرقی صنعتی تجاری چیست ؟

این مدل‌ها عموماً از برق تک فاز استفاده کرده و ظرفیت مخزن آنها از چند لیتر تا نهایت 100 لیتر است. این جاروبرقی ها از موتور قدرتمندی بهره می برند که ساختار آنها یا بصورت زغالی و یا کولکتوری می‌باشد. به همین جهت باید در هنگام استفاده دقت کنید که پس از روشن ماندن دستگاه در بازه های زمانی 15 الی 20 دقیقه آن را خاموش کرده و مجدداً بعد از گذشت 5 دقیقه ابزار را مورد استفاده قرار دهید. جنس بدنه این نوع از جاروبرقی ها یا به صورت پلاستیک پلی اورتان و یا از استیل استینلس ضد زنگ است.

اجزای تشکیل دهنده جاروبرقی صنعتی

الکتروموتور

 این موتورها بخاطر قدرت بالایی که در مکش دارند در این نوع جاروبرقی‌ها مورد استفاده قرار می گیرند لذا لازم است جهت افزایش راندمان و طول عمر آنها، کاربر در هنگام استفاده از جاروبرقی بعد از گذشت  15 الی 20 دقیقه موتور را خاموش کند و بعد از سرد شدن موتور مجدد از آن استفاده کند.

فیلتر

 درون مخزن جاروبرقی های صنعتی یک فیلتر از جنس نمد تعبیه شده است که بخاطر  داشتن جنسی نمدی مانع از ورود گردوغبار به داخل موتور می‌شود لذا لازم است هر بار بعد از استفاده فیلتر را جدا کرده با فشار باد و یا با آب آن را شسته و بعد از خشک شدن در محل مناسب خود نصب کنید .

idea (2)فیلترهای قابل شست و شو روی سطح خود دارای علامت W هستند. در صورتی که فیلتر جاروبرقی شما قابلیت شست و شو ندارد می‌توانید به تکاندن آن اکتفا کنید.

همچنین در جاروبرقی های صنعتی امکان استفاده از فیلترهای هپا نیز مقدور می‌باشد.

مخزن

مخزن این محصولات اکثراً از جنس استیل ضدزنگ ساخته میشود. علت انتخاب این متریال به این جهت است که جاروبرقی های صنعتی به دلیل داشتن قابلیت جمع آوری همزمان زباله های جامد و مایع، آب جمع آوری شده را به داخل مخزن خود هدایت می‌کنند. باقی ماندن آب و جذب رطوبت آن توسط دیواره مخزن باعث زنگ زدگی مخزن می‌شود که ساخت این قطعه از استیل ضد زنگ از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند.

نکاتی که هنگام انتخاب یک جارو برقی صنعتی باید به آنها توجه کنید

 • همانطور که می‌دانید جاروبرقی یکی از مهمترین و کارآمدترین وسایلی است که بصورت مداوم از آن برای نظافت خانه و یا محل کار استفاده میکنند لذا در هنگام خرید جاروبرقی به کیفیت محصول، توان بالا، ظرفیت مناسب و عملکردهای جانبی محصول دقت کرده و سپس ابزار مناسب خود را انتخاب کنید تا بخاطر استفاده مکرر و طولانی مدت عمر دستگاه کم نشود.
 • سر و صدای زیاد جاروبرقی یکی از دغدغه‌های کاربران هنگام انتخاب این محصول است. یکی از ویژگی‌های بارز جاروبرقی‌های صنعتی صدای کم آنها هنگام استفاده است. قبل از خرید، محصول مورد نظر خود را تست کنید تا از میزان سر و صدای آن اطلاع داشته باشید.
 • این نوع از جاروبرقی ها از لوازم جانبی کامل تری نسبت به مدل‌های خانگی برخورداراند. قبل از خرید لوازم جانبی ابزاری که انتخاب کرده‌اید را چک کنید تا هم کامل و هم متناسب با نیاز شما باشند.
 • سهولت در استفاده از جمله باز و بسته کردن راحت خرطومی و ابزارهای جانبی از دیگر مزایای این جاروبرقی ها میباشند. پیش از خرید به طراحی، وزن و نحوه عملکرد دستگاه دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.