- ساختمانی

معرفی ابزار های لازم در تخریب ساختمان به روش دستی

اولین مرحله در نوسازی ساختمان، تخریب آن است. به طور کلی ۴ متد مختلف برای تخریب ساختمان وجود دارد. با توجه به ابعاد ساختمان، موقعیت مکانی آن، احتمال خطر برای ساختمان های مجاور و میزان ارزش مصالح قابل باز یافت؛ یکی از روش های تخریب ساختمان انتخاب می گردد.

چهار روش اصلی تخریب ساختمان، متدهای تخریب دستی، تخریب مکانیکی، استفاده از گوی تخریب و روش انفجار هستند. تخریب بالا به پایین دستی ساده ترین و به صرفه ترین شیوه برای تخریب ساختمان های مسکونی قدیمی در ایران است.

تخریب دستی ساختمان در صورت در اختیار داشتن ابزار مناسب کار چندان سختی نیست و بدون نیاز به پیمانکار و در مدت کوتاهی قابل انجام است.

همان گونه که از نام این روش پیدا است در تخریب بالا به پایین دستی رعایت توالی بالا به پایین تخریب اهمیت ویژه دارد و از سقف شروع شده و تا زمین ادامه می یابد. این توالی بر اساس شرایط کارگاه، محدودیت ها، موقعیت مکانی ساختمان، جا نمایی سازه ها و  ساخت آن تعیین می گردد.

در تخریب دستی ابتدا باید نسبت به تخریب سازه های پیش آمده، بالکن ها، سایبان ها و بخش های متصل به دیوارهای خارجی اقدام نمود. در حین تخریب سازه، اتاق های تاسیسات، آسانسور و مخازن آب در ارتفاع، باید با توالی بالا به پایین نسبت به سطح سقف اصلی تخریب گردند.تخریب دال های کف باید از دهانه میانی آغاز شده و به سمت تیرهای تکیه گاه ادامه یابد. برای تخریب تیرهای کف باید ابتدا تیرهای جلو آمده، سپس تیرهای ثانویه و بعد تیرهای اصلی را تخریب نمود. ستون ها باید پس از برچیدن تیرهای بالاتر تخریب گردند.

در کنار رعایت این نکات آنچه که عملا بر سرعت و روند پروژه تخریب ساختمان اثرگذار است ابزار مورد استفاده در این عملیات می باشد. ابزار مناسب عموما با توجه به حجم عملیات انتخاب می شوند. شیار زن، چکش تخریب و بتن کن از ضروری ترین ابزار تخریب دستی ساختمان هستند.

شیار زن

شیار زن ها ابزاری جهت ایجاد شیار در دیوارها ، با سرعتی بالا می باشند. هر چند استفاده از قلم و چکش برای انجام این کار هنوز هم در محدوده های کاری کوچک و بر روی مواد نه چندان سخت مانند گچ، قابل اجرا است ، اما انجام آن بر روی مواد سخت ، بسیار کند ، سخت و طاقت فرسا است. این ابزارها داراری موتور های الکتریکی بوده و معمولا مجهز به دو تیغه هستند که بر روی یک محور قرار گرفته اند. در انتخاب شیار زن مناسب باید به وزن آن، میزان کنترل پذیری و قدرت مانور دستگاه و امکان تنظیم عمق و پهنای برش توجه کرد.

شیار زن های پیشرفته برای جمع آوری گرد و غبار حاصل از ایجاد شیار، خروجی اتصال به دستگاه دمنده دارند. همچنین برخی از این دستگاه ها برای مشخص کردن خط برش به نشانگر لیزری مجهز شده اند.

چکش تخریب یا پیکور

چکش های تخریب از بزرگترین ابزارهای برقی دستی موجود هستند که برای تخریب سطوح غیر فلزی، دیوارها و سازه ها استفاده می گردند. با توجه به سنگینی و قدرت این ابزار می توان از آن در کاربردهای گوناگون استفاده نمود. با در نظر گرفتن  حجم عملیات و سختی ماده مورد تخریب می توان سنگینی و قدرت چکش تخریب مناسب را تعیین نمود. چکش های تخریب در اوزان مختلف در بازار موجود هستند و توان های متفاوتی دارند. در انتخاب چکش تخریب باید به تعداد ضربات دستگاه در دقیقه، ضخامت قلم، سیستم ابزار گیر و توان ضربه دستگاه در دقیقه توجه نمود.

دستگاه های پیشرفته و برندهای معتبر معمولا استانداردهای CE  و TUV  را یدک می کشند و تحت لیسانس های معتبری چون EMC,GS,CE…. هستند. ابزارهایی که دارای دسته آنتی شوک و ضد لرزش هستند به واسطه عدم انتقال لرزش های حین کار به کاربر، انتخاب مناسب تری هستند.

دریل بتن کن

دریل های بتن کن و یا تخریبی علاوه بر خاصیت چرخشی برای حفاری دارای قابلیت تخریب نیز می باشند. در بتن کن ها از پیستون برای افزایش قدرت تخریب استفاده شده است. به کمک این ابزار می توان به سرعت سوراخ های بزرگ ایجاد نمود.

دریل های بتن کن قابلیت نصب قلم  روی خود را دارند و به کمک سیستم مته گیر خاص، تعویض قلم و مته براحتی روی آنها انجام می شود. بتن کن ها به دو دسته چهارشیار و پنج شیار تقسیم می شوند. بتن کن های چهارشیار معمولا قلم نازکتری دارند و به نسبت سبک ترند. بتن کن های پنج شیار قلم قطورتری دارند  و توان وارد کردن ضربه های قدرتمندتری در حین عملیات دارند.

در انتخاب بتن کن می بایست به توان  و سرعت دستگاه، قطر مته کاری، سیستم ابزار گیر و توان ضربه توجه نمود. بتن کن های پیشرفته به سیستم ضد غبار و دسته های آنتی شوک مجهزند و بنا به کاربرد از سیستم ابزارگیر SDS-Plus و یا SDS-Max استفاده می کنند.

در نهایت ابزارهای تخریب نیز مانند هر دستگاه مکانیکی، الکترونیکی دیگر مستهلک و خراب میشوند. در انتخاب برند مناسب این ابزار توجه نمایید. در حال حاضر برندهای متفاوت ابزارهای تخریب را با قیمتهای گوناگون در کشور ارائه می نمایند. در انتخاب برند به سابقه شرکت تولید یا واردکننده، کیفیت و حسن شهرت محصولات، قیمت و خدمات پس از فروش این ابزار توجه نمایید.