ترمووود یا چوب نما
- ساختمانی

ترمووود یا چوب نما چیست؟

مواد و مصالح زیادی هستند که در گذشته برای ساخت ساختمان‌های مختلف استفاده می‌شده‌اند و هنوز هم در همین زمینه کاربرد دارند. با وجود اینکه برخی از این مواد مقاومت و دوام کافی برای استفاده در ساخت و سازها را ندارند و جایشان را به مصالح دیگری داده‌اند؛ اما ظاهر منحصر به فرد این مصالح و شکل و شمایل زیبایی که برای ساختمان ایجاد می‌کنند باعث استفاده از آن‌ها برای نماهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها شده است.
چوب که یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین انواع این مواد است معایبی هم دارد که بزرگ‌ترینشان بی دوام بودن آن در شرایط جوی مختلف است. اما چرا مردم هنوز هم از این ماده برای نمای ساختمان‌های‌شان استفاده می‌کنند؟ جنس چوب مورد استفاده‌شان چیست که می‌تواند در شرایط جوی متفاوت دوام بیاورد؟ ترمووود یا چوب نما، محصول بادوامی است که این روزها به جای چوب‌های دیگر در  نماکاری داخلی و خارجی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری راجع‌به این نوع چوب کسب کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

چوب نما (Thermowood) چیست؟

چوب نما یا ترمووود (Thermally Modified Wood) همان چوب اصلاح شده یا حرارت دیده است که تحت یک فرآیند قرار گرفته و برخی از ویژگی‌هایش تغییر می‌کند. این چوب‌ها در دمایی بیشتر از ۴۰۰ درجه، در یک محیط بدون اکسیژن حرارت می‌بینند و طی این فرآیند سم زدایی می‌شوند. علاوه بر این، حرارت وارده بر چوب‌ها آرایش و شکل ظاهریشان را هم تغییر می‌دهد، به طور مثال رنگ چوب‌ها قبل از حرارت دیدن و بعد از آن باهم متفاوت است.

چوب نما یا همان چوب اصلاح شده از لحاظ فیزیکی چه تفاوتی با سایر چوب‌ها دارد؟

ترمووود - چوب نما

حرارت دادن به این چوب‌ها تغییراتی را در آن‌ها ایجاد می‌کند که باعث حذف برخی از ویژگی‌های سلولی چوب و عدم جذب آب، حشرات، قارچ‌ها و … در آن‌ها می‌شود. به علاوه قرار گرفتن چوب‌ها در این فرآیند باعث افزایش طول عمر و دوام آن‌ها شده و میزان و سرعت فرسایش آن‌ها را کم می‌کند. چوب‌ها برای اصلاح و درمان، فقط حرارت می‌بینند که این حرارت باعث از بین رفتن آب موجود در بافت آن‌ها و سبک‌تر شدنشان می‌شود.

چوب‌های حرارت دیده در طی سال‌های طولانی تغییر شکل نخواهند داد؛ چرا که در برابر آب و هوا، حرارت و … مقاوم می‌شوند و با گذشت زمان دچار انحراف، پیچ خوردگی، ورقه ورقه شدن یا … نخواهند شد. برخی از چوب نما ها هستند که تا ۲۰ تا ۲۵ سال هم با کیفیت خوبی باقی می‌مانند.

ترمووود هایی که در دماهای متفاوت حرارت دیده‌اند با هم چه تفاوتی دارند؟

افزایش تدریجی دما در فرآیند حرارت دهی به چوب‌ها باعث تیره‌تر شدن رنگ چوب‌ها می‌شود، یعنی چوب‌هایی که حرارت تدریجی بیشتری می‌بینند رنگ تیره‌تری هم دارند. بر همین اساس حتی رنگ شکلاتی را هم می‌توان در قسمت‌های مختلف چوب نما ها بوجود آورد.

موارد کاربرد ترمووود یا چوب نما (چوب حرارت دیده) چیست؟

ترمووود - چوب ترمو

از آن جایی که ترمووود ها (چوب نما ها) رطوبت را جذب نکرده و در مقابل آب و محیط‌های مرطوب مقاوم‌اند می‌توانند در محیط‌های مرطوب و خیس مورد استفاده قرار گیرند. از مهم‌ترین کاربردهای چوب نما یا ترمووود می‌توان به کف پوش، نمای دیوارهای داخلی و خارجی، نرده‌ها و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

مزایای استفاده از ترمووود (چوب نما)

  • از آن جایی که در ساخت و تولید این چوب‌ها از هیچ‌گونه مواد شیمیایی و صنعتی استفاده نشده است، سازگاری خیلی زیادی با طبیعت دارند و به آن لطمه نمی‌زنند.
  • بر خلاف چوب‌های فشرده شده، ترمووود ها با فلزات هم سازگار بوده و باعث زنگ زدگی، خوردگی و پوسیده شدن فلزات نمی‌شوند.
  • این چوب‌ها سمی نیستند و به خاطر حرارت بالایی که دیده‌اند قارچ و حشره هم ندارند.
  • ترمووود ها جایگزین مناسبی برای چوب‌های تحت فشار هستند و به‌خاطر کیفیت و دوام بالایی که دارند می‌توانند برای کاربردهای مختلفی استفاده شوند.