بلندتر نشان دادن سقف کوتاه با چند ترفند ساده

سقف کوتاه
  • دقیقه 4
  • 4258
  • 0

به قلم حمیدرضا رامخو

15 بهمن 1396

این روزها که بیشتر ما در آپارتمان ها زندگی میکنیم، خانه کوچک و سقف کوتاه مشکلات رایج خانه ها هستند. روش های زیادی در معماری وجود دارد که کمک میکنند اندازه خانه بزرگتر دیده شود اما اجرای تمامی آنها در آپارتمان ممکن نیست و یا هزینه زیادی دارد. با چند ترفند ساده و استفاده از رنگ آمیزی و تغییر دکوراسیون میتوانید کاری کنید سقف کوتاه خانه بلندتر به نظر برسد.

بلندتر نشان دادن سقف کوتاه با رنگ آمیزی مناسبسقف کوتاه

برای انتخاب بهتر رنگ ساختمان مقاله “چطور رنگ مناسب برای نقاشی ساختمان انتخاب کنیم” را بخوانید.

سقف را با رنگ سفید و یا روشن رنگ کنید. رنگ آمیزی روشی کم هزینه برای ایجاد تغییر در خانه است. رنگ های روشن همیشه انتخاب مناسبی برای خانه های کوچک و سقف های کوتاه هستند.

اگر دیوارهای خانه تیره هستند از رنگ روشن برای سقف استفاده نکنید، با این کار یک خط افقی تشکیل میدهید که باعث میشود سقف حتی کوتاه تر از آنچه هست دیده شود. بهتر است رنگ سقف را چند پرده روشن تر از رنگ دیوارها در نظر بگیرید.

آبی روشن و رنگ های نزدیک به آن نوعی حس فاصله را تداعی میکنند و باعث میشوند سقف بلندتر از آنچه هست دیده شود.

برای رسیدن به بهترین نتیجه از رنگهای مات استفاده کنید. رنگ های براق سطوح آینه مانند ایجاد میکنند که نقایص را نمایان میکند؛ رنگ های مات اما نقاط ضعف را می پوشاند و یک نقطه کانونی ایجاد مینماید که به بلندتر دیده شدن سقف کوتاه کمک میکند.

گچ بری ها را هم رنگ کنید؛ اگر گچ بری ها هم رنگ دیوار شود، دیوار بلندتر به نظر می رسد و چند سانتی متر به ارتفاع دیوارها افزوده میشود. اگر رنگ دیوار و سقف خیلی متفاوت است، گچ بری ها را با رنگی بین سقف و دیوار نقاشی کنید تا یک هماهنگی بین این دو سطوح ایجاد شود.

برای آشنایی بیشتر با ابزار نقاشی ساختمان مقاله “با ضروری ترین وسایل نقاشی ساختمان آشنا شوید” را بخوانید.

خطوط عمودی روی دیوار ایجاد کنید. هر چقدر رنگ های این خطوط متضاد تر باشند، سقف کوتاه را بلندتر نشان میدهند. علاوه بر رنگ روش های دیگری هم برای ایجاد خطوط عمودی وجود دارد، کاغذ دیواری و پنل های پیش ساخته میتوانند برای این کار مفید باشند.

تزئین دیوار و پنجره ها برای بلندتر نشان دادن سقف کوتاهسقف کوتاه

قاب عکس و تابلوهای عمودی به دیوار بیاویزید، این کار الگوهای خطی روی دیوار ایجاد میکند که ناخودآگاه چشم را به سمت بالا هدایت میکند. هر چه اجسام عمودی بیشتری از دیوارها آویزان باشد سقف کوتاه بلندتر به نظر خواهد رسید. سعی کنید تابلوها را تا حد ممکن بالاتر نصب کنید، برای تاثیر گذاری بیشتر یک تابلو عمودی بزرگ به یکی از دیوارها بیاویزید تا ارتفاع بیشتر نشان داده شود.

از آینه ها کمک بگیرید تا فضا روشن تر شود. معمولا از آینه ها کمک میگیریم تا خانه را بزرگتر نشان دهیم، آینه ها نور را بازتاب میدهند و کاری میکنند فضا بزرگتر به نظر برسد. اگر یک آینه تمام قد و عمودی به دیوار بچسبانید همین تاثیر را بر ارتفاع اتاق خواهد داشت. باز هم یک آینه قدی بزرگ که نزدیک به سقف چسبانده شود بیشترین تاثیر را خواهد گذاشت.

پرده ها را نزدیک به سقف بیاویزید. طول پرده ها را بلند در نظر بگیرید طوری که تا زمین برسد، با این روش ارتفاع اتاق بلندتر دیده می شود. پارچه های طرحدار عمودی را برای پرده انتخاب کنید تا سقف کوتاه خانه را بالاتر نشان دهد.

طاقچه ها را بالاتر و نزدیک به سقف در نظر بگیرید. این کار نه تنها چشم را به سمت بالا هدایت میکند بلکه فضای بیشتری برای چیدمان اثاثیه در اختیارتان قرار خواهد داد. از قفسه های بلند و گلدان های رنگارنگ برای تزئین فضا کمک بگیرید.

چیدمان دکوراسیون مناسب خانه با سقف کوتاهسقف کوتاه

مبلمان کوتاه بخرید، این روش فاصله میان اثاثیه و سقف را بیشتر میکند و باعث میشود سقف بلندتر برسد؛ در حالی که مبلمان بزرگ و بلند فضا را بسته تر نشان میدهند. هنگام خرید مبلمان برای فضاهایی که سقف کوتاه دارند باید به تمام جزئیات توجه شود. رنگ های روشن تر را انتخاب کنید تا فضا بازتر به نظر برسد.

به جای استفاده از لوستر و آویزهای سقفی، نورپردازی دیواری را امتحان کنید. چراغ های دیواری فضا را بزرگ تر و سقف را بالاتر نشان میدهند. چراغ ها را بالاتر از حد معمول نصب کنید تا فضا را روشن تر کنند و بازتر نشان دهند.

اشیای تزئینی بلند مثل شمعدان های بلند و گلدان های بزرگ تمام قد در گوشه و کنار خانه قرار دهید تا دیوارها مرتفع تر دیده شوند و سقف کوتاه خانه در همه جا بلند به نظر برسد.

فرش ها و قالیچه های رنگی کف خانه پهن کنید. باید حواس ها را منحرف کنید. قالیچه های پر نقش و نگار توجه ها را از سقف کوتاه به کف خانه معطوف میکنند. اگر فرش و قالیچه های طرح دار و رنگارنگ به کار می برید بهتر است باقی فضا را تا حد ممکن ساده نگاه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.