کار با فارسی بر
- نجاری

اساس کار با اره فارسی بر

اره فارسی بر یکی از کاربردی ترین ابزارهایی است که یک استادکار میتواند داشته باشد. فارسی بر تقریبا برای انجام هر پروژه ای کاربرد دارد. از ساخت اشیا تزئینی گرفته تا برش قرنیزها و حاشیه ها در خانه؛ اره فارسی بر تقریبا همه جا کاربرد دارد. اما پیش از کار با فارسی بر نکاتی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. نکاتی که اصول اولیه کار با اره فارسی بر هستند.

سیستم عملکرد و نکات کار با فارسی برکار با فارسی بر

اگر چه فارسی بر از نظر ظاهری به دستگاه های پروفیل بر شباهت دارند؛ از نظر عملکرد این دو ابزار کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. اره پروفیل بر برای انجام برش های عمودی بر روی فلز ساخته شده است و بیشتر یک ابزار صنعتی محسوب میشود. اره فارسی بر اما برای برش انواع چوب در زوایای مختلف ساخته شده است. بدیهی است برش های فارسی بر بسیار دقیق هستند.

ایمنی

اره فارسی بر به یک تیغه گرد مجهز است که به سرعت در حال گردش است و بالقوه ابزاری خطرناک است. اما با کمی دقت و توجه، کار با فارسی بر کاملا بی خطر خواهد بود. اگر موهای بلندی دارید حتما آنها را پشت سر جمع کنید، سعی کنید حین کار زیور آلات به دست نداشته باشید و لباس مناسبی بپوشید که احتمال تماس با تیغه را نداشته باشد. بهتر است کفش مناسب هم بپوشید تا تکه های چوب به پایتان آسیب نرساند.

حین کار با فارسی بر قسمتی را که قصد استفاده از آن را دارید در دست بگیرید. زمانی که بازوی اره را برای برش پایین میآورید، دکمه را رها کنید، اجازه دهید تیغه کار خودش را انجام دهد و کاملا متوقف شود، سپس بازو را بالا بیاورید. اگر تیغه را زمانی که در حال چرخیدن است بالا بیاورید احتمال آنکه به آستین لباس گیر کند زیاد است. تیغه ای که با آن قدرت الوار بزرگ چوب را برش میدهد، به راحتی میتواند باعث قطع عضو شود.

نکته ایمنی دیگر آن است که توجه کنید هنگام نگاه داشتن تخته و پایین آوردن تیغه بدن خود را در مسیر آن قرار ندهید تا احتمال آسیب فیزیکی کاهش یابد. اطمینان حاصل کنید که اره ثابت باشد و روی سطح مسطح قرار بگیرد. گرد و خاک اطراف اره را تمیز کنید. اگر معمولا قطعات بزرگ چوب را برش میدهید بهتر است اره فارسی بر کشویی تهیه کنید.

مطمئن شوید قاب ایمنی تیغه و تمامی تجهیزات دستگاه به درستی در جای خود قرار گرفته باشند و درست عمل کنند.کار با فارسی بر

ویژگی ها

اره فارسی بر ویژگی های کاربردی بسیاری دارد. اگر چه دستگاه های مختلف ممکن است با هم تفاوت های کوچکی داشته باشند؛ بیشتر آنها به قاب ایمنی مجهز هستند. این قاب محافظ قسمت بالایی تیغه را می پوشاند. یک خط کش مدرج در بیشتر دستگاه ها تعبیه شده تا برای اندازه گیری ها نیاز به متر جدا نباشد و البته یک زاویه یاب برای براش های زاویه دار در نظر گرفته شده است. ابعاد تیغه فارسی بر متناسب با نوع کاربری متفاوت است.

برش صحیح

در اندازه گیری قطعه کار، قطر تیغه بر را فراموش نکنید. قطعه کار را اندازه گیری و علامت گذاری کنید و تیغه را روی لبه بیرونی کار قرار دهید. اگر تیغه را دقیقا روی قسمت علامت گذاری شده بگذارید احتمالا قطعه کار شما کوتاه تر از آنچه انتظار دارید خواهد شد. می توانید برش را در دو مرحله انجام دهید؛ قطعه کار را کمی بلندتر برش بزنید، سپس در یک برش دیگر لبه کار را اصلاح کنید و قطعه کار را به ابعاد مناسب برسانید.

با کمی تمرین خیلی زود کار کردن با اره فارسی بر را فرا خواهید گرفت و میتوانید از آن برای نصب کف پوش و قرنیز خانه، ساخت چارچوب کمد، قاب عکس یا قفسه و شلف استفاده کنید. اره فارسی بر ابزار چند کاره ای است که کاربردهای نامحدود دارد.

2 دیدگاه در “اساس کار با اره فارسی بر

  1. به توضیحاتتون اظافه کنم که :
    اگر قصد تهیه فارسی بر چوب را دارید ، بهتر از نوع لیزری ان را تهیه کنید تا دقت و سرعت در کارتون بسیار بالا برود.

  2. سلام
    میخوام شاخه های درخت رو برش های کوچیک بزنم تا چه قطری از شاخه هارو میتونم با فارسی بر برش بدم؟؟
    شاخه با قطر ۱۰سانت رو میشه برش داد؟

Comments are closed.