کیف ابزار کمری
- دانستنی ها

برای خودتان کیف ابزار کمری بسازید

وقتی به ابزار فروشی‌ها سر می‌زنید با جعبه ابزار و کیف ابزار های مختلفی روبرو می‌شوید که هر یک به نحوی از شما دل‌ربایی می‌کنند، یکی به خاطر جنس فوق‌العاده، یکی بابت آپشن‌های اضافه و به درد بخور و یکی هم به خاطر ظاهر زیبا و شیکی که دارد، اما چیزی که در این میان بیشترین اهمیت را دارد قابل حمل بودن و سهولت دسترسی این کیف‌ها یا جعبه‌ها است. تنها مدلی که واقعاً هر دوی این ویژگی‌ها را داراست، کیف ابزار کمری است.

در این مقاله قصد داریم طرز ساخت کیف ابزار کمری را به شما آموزش دهیم. کیفی که با استفاده از آن می‌توانید راحت‌تر از همیشه از ابزارتان استفاده کنید. بعد از مطالعه این مقاله می‌توانید کیف ابزار انتخابی‌تان را خیلی راحت بسازید و از آن استفاده کنید.

انواع کیف ابزار کمری ؛ انتخاب مدل

کیف ابزار کمری انواع و اقسام مختلفی دارد که هر یک برای سلیقه و نیاز متفاوتی طراحی و ساخته شده‌اند، برخی از این کیف‌ها دارای دو جیب بزرگ در جلوی کیف هستند که فضایی برای نگهداری ابزار بزرگتر به شمار می‌آیند و در دو طرف آن یا همان کناره‌های کیف، جیب‌های کوچکی قرار گرفته است که برای ابراز آلات کوچکتر مناسب‌اند. برخی هم فقط جیب بزرگ و برخی فقط جیب کوچک دارند. بنابراین انتخاب مدل کیف ابزار کمری بر عهده خودتان است و به نوع ابزارآلات مورد استفاده‌تان بستگی دارد.

وسایلی که در کیف می‌گذارید

کیف ابزار کمری

وسایلی که در کیف ابزار کمری قرار می‌گیرند معمولاً عمومی‌ترین و پرکاربردترین ابزار مورد استفاده برای تعمیر یا ساخت هستند. اما گاهی پیش می‌آید که شما به ابزار دیگری هم نیاز دارید، ابزاری از قبیل پیچ و مهره، چسب برق و نوار تفلون یا …؛ پس باید در هنگام ساخت کیف ابزار کمری به این موارد هم توجه کنید.

چپ دست هستید یا راست دست؟!

جای تعجب ندارد اگر بگوییم قبل از طراحی کیف ابزارتان باید به چپ دست بودن یا راست دست بودتان هم توجه کنید، چرا که باید جای جیب‌ها را بسته به اولویت استفاده‌تان از ابزارآلات مختلف تعیین کنید. به طور مثال اگر راست دست هستید و ترتیب اولویت استفاده‌تان از ابزارآلات به ترتیب چکش، آچار، انبردست و … است، باید اولین جیب سمت راست را به چکش اختصاص دهید، جیب بعدی را برای آچار تعبیه کنید، جیب بعد مربوط به انبردست باشد و … . با همین منطق باید جای ابزارآلاتی که توسط دست دیگر (دست کمکی) استفاده می‌شوند را هم در سمت دیگر کیف ابزار کمری تعبیه کنید، ابزاری که معمولاً توسط دست کمکی گرفته می‌شوند عبارتند از: چراغ قوه، متر، گونیا و … .

اولویت بندی ابزار

واضح است که یک کیف ابزار کمری نمی‌تواند همه وسایل جعبه ابزارتان را در خود جای دهد، بنابراین باید ابزارتان را اولویت بندی کنید، فکر کنید و ببینید که از چه ابزاری بیشتر از بقیه استفاده می‌کنید، از این ابزار لیستی تهیه کرده و ترتیب اولویت هریک را مشخص کنید، بعد از آن برای فضاسازی و جانمایی جیب‌های مختلف از این لیست کمک بگیرید و موارد غیر ضروری را حذف کنید.

سازماندهی، طراحی نهایی و تولید

به عنوان آخرین گام باید با در نظر گرفتن همه موارد گفته شده بهترین فضا را برای پرکاربردترین ابزار در نظر بگیرید و کیف ابزار کمری تان را طراحی کنید. در مرحله بعد باید بدنه و جیب‌های کیف را روی یک پارچه برزنت یا چرم محکم و مقاوم برش بزنید و با نخ رودوزی محکم و چرخ خیاطی آن را بدوزید، در نهایت باید بعضی از قسمت‌های اصلی را با دکمه‌های پرسی پرس کنید تا درزها به راحتی پاره نشوند. در نظر داشته باشید که هر درز را در دو مسیر موازی و با فاصله کم بدوزید تا استحکام و مقاومت‌شان بیشتر شود. همچنین قبل از برش و در هنگام طراحی به عمق جیب‌ها هم توجه کنید که مبادا در موقع خم شدن چیزی از جیب‌هایتان بیرون بریزد.