13 راز نقاشی ساختمان که استاد کاران به شما نمیگویند

۱۳ راز نقاشی ساختمان که استاد کاران به شما نمیگویند

به قلم امید دبیری نژاد

13 آذر 1396

آیا از علت رنگ نگرفتن دیوار گچی اطلاعی دارید؟هرچند هر نقاش حرفه ای ساختمان متد و شیوه خاص خودش را برای اجرای کارها دارد، ولی نکاتی وجود دارد که تمامی حرفه ای ها می‌دانند و رعایت می‌کنند.

اول سنباده کاری

برای رسیدن به دیوار یا چوبی که به خوبی رنگ آمیزی شده، ابتدا باید آن را صاف و صیقلی نمایید. استاد کاران قدیمی خود را بیشتر سنباده کار می‌دانند تا نقاش ساختمان، چرا که بیشتر زمان خود را صرف سنباده کاری می‌کنند. سنباده کاری، بتونه کاری ها و جای میخ ها و سوراخ های دیوار را هم تراز می‌کند. سنباده کاری همچنین پوسته های دیوار یا چوب را برمی‌دارد.

کل دیوار را از کف تا سقف با کاغذ سنباده مناسب، سنباده بزنید. برای سنباده کاری چوب می‌توانید از دستگاه سنباده لرزان نجاری کمک بگیرید. بهتر است دیوار را یک مرتبه عمودی و یک مرتبه افقی سنباده بزنید. حین سنباده کاری فشار زیادی به سطح کار وارد نکنید.

بیشتر بخوانید: متر لیزری: هر آنچه باید بدانید+ عکس و ویدیو

سنباده رول رونیکس
سنباده رول رونیکس

قبل از رنگ، پرایمر را فراموش نکنید

استادکاران پیش از رنگ آمیزی تمامی حفره ها و پستی بلندی ها را با بتونه می‌کنند.  اما اگر مستقیما روی بتونه را رنگ آمیزی کنید؛ بتونه رطوبت رنگ را جذب میکند و رنگ را مات میکند. بعد از خشک شدن کار، رنگ این نقاط به وضوح با کل دیوار متمایز خواهد شد. حرفه ای ها برای اجتناب از این اتفاق، قبل از رنگ امیزی از پرایمر استفاده می‌کنند.

چسب ها را با کاردک محکم کنید

در پایان عملیات نقاشی و بعد از کندن چسب قرنیزها، اگر متوجه شوید رنگ روی آن‌ها شره کرده است، حسابی اذیت خواهید شد. برای جلوگیری از ریختن رنگ روی قرنیزها از نوار چسب کمک میگیرند. اما حرفه ای ها یک نکته در انجام این کار دارند؛ بعد از چسباندن چسب ها، کاردک را روی نوار چسب میکشند تا خوب به قرنیز بچسبد و رنگ نتواند از لبه های آن نفوذ کند. چسب کاغذی 2 یا 5 سانتی برای پوشاندن لبه ها و قرنیزها کاملا مناسب است.

بیشتر بخوانید:عوامل موثر در تنظیم آمپر جوشکاری

رنگ را رقیق کنید

  راز رنگ آمیزی تمیز و معلوم نشدن خطوط قلم مو؛ رقیق کردن رنگ است. رقیق کردن رنگ دو مزیت دارد. اول اینکه سرعت خشک شدن رنگ را کم میکند و به شما فرصت بیشتری برای اصلاح کار میدهد اگر اصلاحات را روی رنگ خشک شده اعمال کنید رد قلم مو روی دیوار خواهد ماند. از طرف دیگر رنگ رقیق رد قلم مو و لکه ها را کمتر نشان میدهد. استادکار ها برای رنگ آمیزی دیوار، چوب، کابینت و درها؛ رنگ را رقیق میکنند.

حد فاصل دیوار و سقف را خط بیاندازید

معمولا هنگام رنگ کردن قسمت بالای دیوارها، سقف هم رنگی میشود و تقریبا کشیدن خط مستقیم در بالای دیوار بدون رنگی کردن سقف غیر ممکن است. استادکار ها یک ترفند ساده دارند. آنها پیچ گوشتی را در امتداد محیط سقف می‌کشند و آن را خط میاندازند. نوک قلم مو هنگام رنگ کردن لبه دیوار درون این شیار باریک فرو میرود و از خط خارج نمی‌شود، در نتیجه سقف رنگی نمیشود.

بیشتر بخوانید:راهنمای جامع مونتاژ دوچرخه در ۵ مرحله +تصویر و ویدیو

پارچه کرباس به جای ملحفه

استادکار های نقاشی ساختمان هرگز از ملحفه برای پوشاندن سطح خانه استفاده نمیکنند. ملحفه نازک نمیتواند جلوی نفوذ قطره های رنگ را بگیرد و کف زمین لکه میشود. اگر از پلاستیک ضخیم هم استفاده کنید رنگ خیس میماند و به کف کفش شما میچسبد و همه جا پخش خواهد شد. بهترین گزینه پارچه های کرباسی است.

کرباس سر نمیخورد و البته رنگ را به خوبی جذب میکند. فقط زمانی که سقف را رنگ میکنید به پارچه ای بزرگ برای پوشاندن کل اتاق نیاز خواهید داشت. در سایر مواقع پارچه ای با عرض حدود یک متر که کل طول دیوار را بپوشاند برای محافظت کف مناسب است و البته راحت هم جابجا میشود.

دیوارها را یک به یک رنگ کنید

شاید فکر کنید روش ساده آن است که کل اتاق را یکجا و در یک مرحله رنگ کنید. استادکار ها اما ابتدا حاشیه های یک دیوار را رنگ میکنند، بلافاصله کل آن را با غلطک رنگ آمیزی میکنند و سپس به سراغ دیوار بعدی میروند. با این روش رنگ قلم مو و غلطک با هم به خوبی ترکیب میشوند.

هنگام کار با قلم مو و غلطک، سطل رنگ و ابزاری که استفاده نمی‌کنید را با یک حوله مرطوب بپوشانید تا خشک نشوند.

دیوارها را یک به یک رنگ کنید

شیشه ها را نپوشانید، بخراشید

حین نقاشی ساختمان زمان خود را برای پوشاندن پنجره ها و محافظت شیشه ها، هدر ندهید. کارتان را انجام دهید و نگران قطره های رنگ روی شیشه ها نباشید. زمانی که رنگ خشک شد، به راحتی با تیغ یا کاردک جدا میشود.

بیشتر بخوانید:ابزار شیشه بری چیست؟

رنگ ها را ترکیب کنید

رنگ قوطی های مختلف از یک رنگ خاص ممکن است کمی با هم متفاوت باشد. اگر از دو قوطی رنگ برای یک دیوار استفاده کنید، این تفاوت ممکن است به چشم بیاید. استادکار ها برای رفع این مشکل معمولا قوطی های رنگ را قبل از استفاده در یک گالن بزرگتر با هم مخلوط میکنند.

برخی حرفه ای ها رنگ را مستقیما از همان گالن بزرگ استفاده میکنند، اگر چه این گالن بزرگ تر و سنگین تر است و حمل آن سخت تر میشود ولی برای کار کردن با غلطک مناسب تر است.همچنین به نقل از سایت هنر کده آنوش:

ترکیب کردن رنگ‌ها یکی از کارهای بسیار سخت در رنگ آمیزی است و باید شناخت کافی و اصولی از رنگ‌های  گرم و سرد داشته باشید تا  بتوانید از ترکیب کردن آن رنگ‌ها با یکدیگر، رنگ دلخواه خود را به دست آورید. هرکدام از رنگ‌ها کاربردهای خاص خود را دارند که در چرخه‌ی رنگ‌ها قرار گرفته اند و در جای مناسب خود استفاده شوند. در کلاس‌های نقاشی کودکان، برای شروع  یادگیری به آن‌ها اول از رنگ‌های اصلی  آموزش می‌دهند و چشمانشان را به این رنگ‌ها عادت می‌دهند؛  بعد کم کم با ترکیب چند رنگ با هم رنگ‌های ترکیبی را یاد می‌دهند. اوایل نقاشی کشیدن از والدین آن‌ها دفتر رنگ آمیزی طلب می‌کنند که بچه‌ها با أنواع  اشکال آشنا باشند، به مرور به کشیدن اشکال می‌پردازند و بعد برای  فرمول رنگ‌ها، رنگ‌های ثابت مانند رنگ سبز درخت، رنگ آبی دریا، رنگ آبی آسمان و … را آشنایی می‌دهند تا در ذهنشان باقی بماند.”

رنگ ها را ترکیب کنید

غلطک را بشورید

فارغ از قیمت غلطک رنگی که میخرید، قبل از اولین استفاده غلطک را خوب بشوئید تا ذرات گرد و خاک غلطک در حین نقاشی روی کار ننشیند علت دون دون شدن رنگ با غلطک همین مورد است . رولر غلطک را با آب و مقدار کمی صابون مایع بشویید و دستتان را از بالا تا پایین رولر و برعکس حرکت دهید تا تمام ذرات اضافی فیبرها به خوبی جدا شوند. نیازی نیست غلطک را خشک کنید و میتوانید بلافاصله از آن استفاده نمایید.

دیوارها را تمیز کنید

از نکات رنگ زدن روی رنگ قدیمی تمیز کردن دیوار ها است و رنگ روی سطوح کثیف و چرب خوب نمینشیند. جاهایی مانند سقف آشپزخانه ها، دیوار نقاشی شده اتاق کودکان و اطراف کلید های برق که با دست کثیف لمس میشوند خوب رنگ نمی‌گیرد. حرفه ای ها اول این سطوح را تمیز می‌کنند و سپس به رنگ آمیزی آن میپردازند.

مواد شوینده مناسب این سطوح در بازار موجود هستند و با توجه به میزان و نوع آلودگی می‌توانید ماده لازم برای نظافت آن را تهیه نمایید.

قلم مو را کامل رنگی کنید

حرفه ای های نقاشی ساختمان، قلم مو را در سطل رنگ فرو میبرند، چند ضربه به اطراف سطل میزنند تا قطره های درشت رنگ جدا شود و رنگ آمیزی را شروع میکنند. اما مبتدی ها و تازه کاران از روش دیگری استفاده میکنند. آنها قلم مو را در رنگ فرو میبرند و بعد با کشیدن لبه های قلم مو به دیواره های سطل بیشتر رنگ را از قلم مو خالی میکنند. رنگی کردن قلم مو و بلافاصله خشک کردن آن چندان هوشمندانه به نظر نمیرسد.

رنگ را بکشید تا چکه نکند

زمانی که قلم مو کاملا آغشته به رنگ است، رنگ در کناره ها و گوشه های کار چکه میکند و سرازیر میشود. راه حل این مشکل آن است که ابتدا نوک قلم مو را روی سطح بکشید. زمانی که میزان رنگ روی قلم مو کمتر شد سطح بیشتری از قلم مو را درگیر کنید و رنگ را روی سطح بکشید. قلم مو را طوری حرکت دهید که پهنای قلم مو مسیر نوک آن را دنبال کند و رنگ را به سطح بفشارد. ممکن است مجبور شوید این کار را چند مرتبه در هر نقطه انجام دهید تا کاملا از رنگ پوشیده شود ولی اطمینان خواهید داشت که رنگ روی دیوار چکه نخواهد کرد.

37 پاسخ به “13 راز نقاشی ساختمان که استاد کاران به شما نمیگویند”

 1. عطیه گفت:

  باسلام،
  بسیار مطلب مفیدی بود و دیگر سایت ها مطلب جالب شما رو با کمی اندک کردن مطالب مفید، کپی برداری کرده اند اما خوشبختانه تاریخ نگارش، ارزش صاحب اثر رو محفوظ نگه میداره، پاینده باشید.

 2. محمدمطیعی گفت:

  واقعا عالی و ارزشمند بود.بنده نقاش ساختمان نیستم ولی چون علاقه دارم،منزلم رو خودم نقاشی کردم.الانم میخام نمای بیرونی خانه ویلایی خودمو در کوهستان رنگ نمای سیلیکونی بزنم،چون نمای فعلی سیمان سفید هست،طبعا نیاز به بتونه کاری و سمباده زدن داره و نکته ای که اشاره فرمودید در مورد اهمیت سمباده زدن و بعد پرایمر،بسیار برام ارزشمند بود،سپاس🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 3. حسن اکبری گفت:

  ایا از رنگ های نانو هم میشه برا رنگ کردن ساختمان استفاده کرد؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. بله؛ از رنگ نانو برای ساختمان و به خصوص رنگ‌کردن نمای بیرونی آن استفاده می‌شود.

 4. بهنام صادقی گفت:

  با سلام و خسته نباشید من خونه ام رو با رنگ پلاستیکی رنگ زدم الان دو دست رنگ کردم قبل رنگ کردن بتونه همه کاره زدم چون بعضی از جاها ترک داشت ولی بعد از دست دوم رنگ جای بتونه مونده هنوز چیکار کنم؟؟اینم بگم سنباده نزدم بعد از بتونه کاری ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. عطیه گفت:

  سلام من خونه رو‌دارم رنگ سبز تیره میزنم ولی هرچی میزنم سایه روشن میشه دلیلش چیه؟؟؟؟؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. احتمالاً رنگ را بر روی سطوح ناهموار مانند دیوار گچی اجرا کرده و سطح آن را با پرایمر یا سنباده آماده نکرده‌اید.

 6. دانا گفت:

  مهمترین و مهمترین کار براینکه قلمو و یا غلطت روی دیوار و سقف جا ننداره زیادددد رقیق کردن رنگ هست. این راز رو نقاشها و رنگ فروشی ها هرگز به شما نمیگن.

 7. آرمان گفت:

  سلام
  ما بعد از رنگ کاری سقف که بخاری را روشن کردیم(۲روزبعد روشن کردیم) زیر تیرآهن ها شروع به باد کردن کرد

 8. مصطفی علیاری گفت:

  برای ترکیب رنگ و تینر چطوری درصد مناسب رو بدونیم؟

 9. محمدی گفت:

  سلام وقت بخیر. ی سوالی داشتم اتاق خوابی رنگ زردو سبز زده شده برای اینکه رنگ جدید زده بشه باید رنگ قبلی پاک بشه یانه؟!اول سمباده و پرایمر و مراحل بعدی

 10. محسن گفت:

  با سلام
  من دیوار خونم و که قبلا رنگ اکرولیک داشت و دوباره رنگ کردم قبلشم بتونه و سمباده زدم ولی هر چی با غلطک میکشم دو رنگ میشه و سایه روشن میوفته چیکار باید بکنم ؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. می‌توانستید ابتدا رنگ اکریلیک را پاکسازی کنید. برای رفع این مشکل، می‌توانید دولایه آستری بزنید. به ترکیب رنگ جدید نیز توجه کنید.

 11. ناشناس گفت:

  سلام ممنون از توضیح های خوبتون ببخشید من میخوام بوسیله قلطک روی دیوا ر طرح بندازم چه کاری باید انجام بدم

 12. iman گفت:

  سلام یه سوالی از دوستانی که تو کار با رنگ تخصص دارن داشتم من برای رنگ آمزی دیوار های خونه جدیدم از چه برند رنگی استفاده کنم بهتره نمیخوام بعد دو سال رنگ ترک بخوره یا بریزه در کل میخوام یه کار تمیز عمری داشته باشم بعد با قلمو بزرک رنگ بزنم بهتره یا با غلتک هایی که برای این کار هست فرقشون چیه

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. انتخاب برند رنگ برعهده شما است. همچنین، رنگ‌آمیزی با غلتک با سرعت بیشتر و مصرف رنگ کمتر نسبت به قلم‌مو انجام می‌شود.

 13. taher گفت:

  برای دست دوم رنگ کردن باید چه مدت بعد از رنگ آمیزی دست اول صبر کنیم؟ بعد به رطوبت هوا ربطی نداره این صبر مثلا توی هوای شرجی یا هوای سرد و بارونی این مدت بیشتر یا کمتر نمیشه؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. مدت‌زمان خشک ‌شدن رنگ، به نوع و برند آن بستگی دارد. برای مثال، رنگ اکریلیک بعد از یک ساعت خشک می‌شود و شما می‌توانید لایه دوم رنگ را بعد از 4 ساعت اجرا کنید. شرایط آب‌وهوایی نیز در سرعت خشک‌شدن رنگ موثر هستند.

 14. ترابی گفت:

  برای کار رنگ آمیزی دیوارهای ساختمان میشه از پیستوله های رنگ پاش هم استفاده کرد؟ اگر آره شما خودتون کدوم مدل از پیستوله های رنگ پاش رونیکس رو معرفی می کنید اگه میشه نکات رنگ آمیزی دیوار ها با پیستوله رنگ پاش رو هم بگید که وسط کار به مشکل نخوریم

 15. مرتضی گفت:

  با سلام،من گچکار هستم،خودم دارم خونمو رنگ میکنم،زمانی که خونمو گچ کردم یه مقدار توی گچ سیمان سفید استفاده کردم برای جلوگیری از توکش گچ،با این که سه دست رنگ میکنم خوب رنگ پوشش نمیده مخصوصا روی ابزارهای گلویی،ممنون میشم راهنمایی کنید

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. معمولا از ابزار گلویی در کنج‌ها و سرستون‌ها استفاده می‌شود نه تمام دیوار و سقف. شما باید بعد از اتمام گچ‌کاری دیوار، روی آن را حداقل دو لایه بتونه‌کاری و سپس رنگ اصلی را در دو یا چند لایه اجرا کنید.

 16. خزایی گفت:

  عالی

 17. قلی‌پور گفت:

  سلام.
  برای اینکه بتونه بعداز خشک شدن از سطح سقف سمتی که نور لاینی خورده نریزه. چکار کنیم؟چند بار نقاش بتونه کاری کرده ولی هربار ریزش کرده
  ممنون از پاسخگوییتون

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام، می‌توانید قبل از بتونه‌کاری از نوار درزگیر استفاده و یک لایه ماستیک روی آن اجرا کنید.

 18. ناشناس گفت:

  سلام
  رنگ پلاستیکی روی دیوار گچی زبر شده
  برا دست دوم چیکار کنم؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. برای رنگ‌آمیزی روی دیوار گچی، ابتدا باید سطح دیوار را با پرایمر یا سنباده آماده کنید و سپس لایه اصلی رنگ را اجرا کنید.

 19. z گفت:

  سلام توضیحات بسیار عالی بود از شما ممنونم من میخوام با رنگ پلاستیک رنگ طوسی که خیلی مات نباشه درست کنم ایا میشه؟ چون بهم گفتن با رنگ پلاستیک زشت میشه ولی الان نمیتونم رنگ روغن کنم درصد رنگها برای طوسی روشن باید به چه شکل باشه رنگ مارک الوان خریدم

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. چهار کیلوگرم رنگ سفید را با یک قاشق مرباخوری رنگ مشکی و چند قطره رنگ آبی مخلوط کنید تا رنگ طوسی روشن ایجاد شود. یادآوری می‌کنیم که بهتر است از رنگ روغنی استفاده کنید.

 20. وحیدی گفت:

  سلام و احترام
  چند سال قبل به دیوارهای خونه رنگ پلاستیکی زدم،
  حالا مجدد بخوام دوباره روش رنگ پلاستیکی بزنم باید اول پرایمر بزنم ؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. بعد از گذشت چندین سال از نقاشی اولیه، قطعاً سطوح مورد نظر دچار ترک، پستی و بلندی و … شده‌اند و بنابراین قبل از نقاشی مجدد نیاز به بتونه کاری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.