پیچ چوب
- نجاری

۶ توصیه برای استفاده از پیچ چوب

پیچ چوب یا پیچ خودکار مخصوص کار با چوب طراحی و ساخته شده است و به خصوص در نجاری و ساخت و اتصال سازه های چوبی به طور گسترده استفاده میشود. این نوع پیچ در مدل های مختلف و با جنس های گوناگون تولید میشوند و از آنجا که اتصال محکم تری ایجاد میکنند از میخ و پیچ های معمولی مناسب تر هستند. اما در استفاده از پیچ چوب برای نجاری و کار با چوب نکاتی را باید رعایت کرد. چند توصیه برای کار با پیچ چوب را در ادامه بخوانید.

ایجاد سوراخ راهنما

احتمالا از خیلی از افراد شنیده اید که پیچ های خودکار نیازی به سوراخ راهنما ندارند و البته بیشتر افراد هم برای استفاده از پیچ چوب سوراخ راهنما ایجاد نمیکنند. اما اگر میخواهید پیچ کاملا مستقیم درون چوب فرو رود بهتر است این کار را انجام دهید. سوراخ راهنما با یک مته کوچکتر از سایز پیچ درون پیچ ایجاد میشود و مسیری برای عبور پیچ خودکار از میان چوب ایجاد میکند. سوراخ راهنما به جنس چوب بستگی دارد. در چوب سخت باید سایز مته را برابر با سایز پیچ چوب در نظر گرفت؛ در حالی که برای چوب نرم سایز سوراخ راهنما باید نصف اندازه پیچ در نظر گرفته میشود. برای استحکام بیشتر بین دو قطعه میتوانید از چسب چوب کمک بگیرید و پیش از بستن پیچ مقداری چسب چوب درون سوراخ راهنما بریزید.

ابزارهای ام دی اف کاری رونیکس

طول مناسب پیچ چوب

وقتی قصد دارید دو تکه چوب را به یکدیگر متصل کنید، باید از پیچ چوبی با اندازه مناسب استفاده کنید و طول پیچ اهمیتی زیادی دارد. ضخامت هر دو تکه چوب را اندازه بگیرید؛ طول پیچ خودکار باید حدود ۴ میلیمتر کمتر از جمع ضخامت دو تکه چوب باشد تا بتواند در چوب نفوذ نموده و دو قطعه را محکم کنار یکدیگر نگه دارد.

استفاده از پیچ خودکار با سایز مناسب

زمانی که دو قطعه چوب را با کمک پیچ به یکدیگر متصل میکنید انتظار دارید دو قطعه کاملا کنار یکدیگر محکم شوند؛ بیشتر افراد فکر میکنند هر چه سایز پیچ بزرگتر باشد، اتصال محکم تری ایجاد میشود؛ این فرضیه هم درست و هم غلط است. پیچ بلندتر با قطر کمتر بهتر از یک پیچ کوتاه با قطر زیاد عمل میکند. ضخامت پیچ ها با رزوه پیچ محاسبه میشود بنابراین پیچ چوبی با رزوه درشت تر ضخیم تر از همان نمره با رزوه کوچکتر است.

ابزارهای منبت کاری رونیکس

روانکاری برای چوب سخت

چوب سخت انتخاب مناسبی برای استفاده در خانه و به خصوص اشیای دکوری و تزئینی است، اما فرو کردن پیچ در چوب سخت آسان نیست، چرا که چوب سخت بافت متراکمی دارد و پیچ چوبی به راحتی در آن فرو نمیرود. راه حل ساده برای رفع این مشکل پوشاندن سطح پیچ با صابون است. این روانکاری باعث میشود پیچ سریع تر و راحت تر در بافت چوب وارد شود، همچنین از شکستن چوب حین بستن پیچ جلوگیری میکند. روغن و سایر مواد چرب را نمیتوان در این مورد جایگزین کرد و البته قبل از رنگ کردن چوب دقت کنید که آثار باقیمانده صابون روی چوب را پاک کنید.

ابزارهای برش چوب

جلوگیری از شل شدن پیچ

معمولا با گذشت زمان پیچ ها شل میشوند، اصطکاک ناشی از حرکت و جابجایی باعث میشود پیچ از چوب بیرون بزند. برای این مشکل هم راه حل وجود دارد. میتوانید پیچ چوب را روی سطح فلزی صاف قرار دهید و با چکش چند ضربه آرام بزنید و سر پیچ را کمی خم کنید. با این روش پیچ درون چوب فرو میرود اما لق نمیزند و بیرون نمیاید.

بیرون آوردن پیچ زنگ زده

پیچ های زنگ زده وحشتناک هستند و مقاومت زیادی نیز ندارند. پیچ های چوب معمولا زنگ نمیزنند ولی برخی پیچ های خودکار زنگ میزنند، اگر با بیرون کشیدن پیچ های زنگ زده مشکل دارید؛ یک هویه لحیم کاری بردارید و نوک داغ آن را روی گل پیچ قرار دهید. گرما باعث میشود فلز منبسط شود و وقتی سرد شد منقبض میگردد، این کار بیرون کشیدن پیچ را ساده میکند.

 

1 دیدگاه در “۶ توصیه برای استفاده از پیچ چوب

Comments are closed.