گام به گام با مراحل راه اندازی شوفاژ در زمستان

گام به گام با مراحل راه اندازی شوفاژ در زمستان

به قلم محمدجواد تاج الدین

15 فروردین 1402

آلودگی کمتر، کاهش احتمال حادثه و مصرف انرژی پایین‌تر از مزیت‌های مهم راه اندازی شوفاژ در زمستان به جای بخاری‌های گازی است. این سیستم گرمایشی که در اغلب خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ خیال صاحبخانه را از گرمای ساختمان در فصل سرما راحت می‌کند.

اما مراحل راه اندازی رادیاتور چیست و به چه ابزاری نیاز دارد؟ در این مقاله آموزش گام به گام راه‌اندازی این سیستم گرمایشی را مرور می‌کنیم.

رونیکس را بخوانید.

آموزش راه اندازی شوفاژ در زمستان

آنچه در منازل و اتاق‌های مختلف نصب است؛ رادیاتور نام دارد. در هر خانه و مجموعه، بنا بر نوع طراحی و نیاز، گرمای رادیاتور از طریق موتورخانه یا پکیج تامین می‌شود.

آب گرم توسط لوله‌ها و پمپ به درون واحد‌ها هدایت شده و موجب گرمای محیط خواهد شد. ساختار موتورخانه یا شوفاژخانه نسبت به پکیج قدیمی‌تر است. احتمالا اگر ساکن خانه‌هایی با سن 15 سال به بالا باشید؛ مجموعه شما دارای موتورخانه است. اتاقی تاریک و گرم که پر است از لوله‌ و منبع‌های فلزی و پلاستیکی و شیر فلکه.

بیشتر بخوانید:انواع ابزار گچ کاری

تصویر رادیاتور
تصویر رادیاتور

در خانه‌های نوساز اما بیشتر از پکیج استفاده می‌کنند. پکیج ساختاری شبیه به آب‌گرمکن‌های دیواری دارد که به طور مستقل در هر واحد نصب می‌شود. آب لوله‌کشی مستقیما به پکیج هدایت شده و گرم می‌شود. تمام آب گرم مورد نیاز ساختمان توسط همین مجموعه تامین می‌شود.

بیشتر بخوانید: خان اول- سرزمین عجایب! مرور هفته اول لیگ ‌برتر

آموزش راه اندازی شوفاژ در زمستان و سرویس موتورخانه

برای آموزش نحوه راه اندازی شوفاژ موتور خانه ابتدا باید با ساختار موتورخانه و آشنایی با نکات راه اندازی شوفاژ آشنا باشیم. همانطور که توضیح دادیم موتورخانه وظیفه تامین گرمای ساختمان را بر عهده دارد. این مجموعه از اجزای زیر ساخته شده است:

1. دیگ

دیگ اصلی‌ترین بخش شوفاژخانه است. آب درون دیگ ذخیره می‌شود تا به دمای مورد نظر برسد. در بازار دیگ‌های چدنی و فولادی پردرخواست است.

2. مشعل

همانطور که از نام مشعل می‌توان حدس زد؛ وظیفه تامین گرمای شوفاژخانه بر عهده مشعل است. مشعل‌ها یا با سوخت مایع مانند گازوئیل کار می‌کنند یا با گاز شهری. مشعل از قطعاتی مانند شیر قطع‌کننده‌ دستی، فیلتر، شیر برقی، رله کنترل، الکتروموتور، فن، دمپر تنظیم هوا، ترانس جرقه و الکترود جرقه تشکیل شده است.

مشعل موتورخانه
مشعل موتورخانه

بیشتر بخوانید:ابزار شیشه بری چیست؟

3. چیلر

چیلرها در موتورخانه وظیفه خنک کردن آب و پایین آوردن دما را بر عهده دارند. چیلر با فرآیند سرمایش یا همان سیکل تبرید، گرمای آب را می‌گیرد و آن را خنک می‌کند. بعد از خنک شدن، آب را از طریق سیستم انتقال به نقاط مختلف ساختمان هدایت می‌کند.همچنین به نقل از سایت تهویه نگار:

چیلر (Chiller) به دستگاهی گفته می شود که از طریق یک سیکل ترمودینامیکی (سیکل تراکمی بخار یا جذبی)، گرما را از جریان سیال مشخصی (مبرد) دفع می­ کند. سپس این جریان بواسطه گردش درون یک مبدل حرارتی، جهت خنک کاری آب مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع چیلر گرما را از محیطی گرفته و به محیط دیگری منتقل می کند. پس می توان چیلر را نوعی پمپ انرژی قلمداد کرد که محصول خروجی آن آب سرد است. از جریانِ آبِ خروجی چیلر برای خنک کاری و سیستم های سرمایشی منازل و واحدهای مسکونی استفاده می شود.”

4. سیستم انتقال

سیستم انتقال وظیفه رساندن آب گرم به واحدها را بر عهده دارد. لوله‌کشی، اتصالات، شیرهای ورودی و خروجی و … از جمله اجزای سیستم انتقال است.

بیشتر بخوانید: نحوه بازدید و تعویض شمع خودرو

5. سختی گیر آب

املاح موجود در آب، دشمن شماره یک سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی است. برای جلوگیری از خوردگی اجزای شوفاژخانه و لوله‌کشی ساختمان از سختی گیر آب استفاده می‌کنند.

6. پمپ سانتریفیوژ

اگر فشار آب در مجموعه‌ای کم باشد، برای تثبیت فشار از پمپ سانتریفیوژ استفاده می‌کنند. این پمپ وظیفه پمپاژ آب را بر عهده دارد. نام دیگر پمپ سانتریفیوژ، پمپ گریز از مرکز است.

شناخت اجزای موتورخانه برای راه اندازی شوفاژ ضروری است. موتورخانه در تمام ایام سال روشن است. اما بهتر است قبل از فصل سرما یا در دوره‌های 6 ماهه سرویس شود. از جمله مواردی که در سرویس این سیستم گرمایشی باید مورد توجه قرار گیرد؛ عبارت اند از:

 • بازرسی دودکش و اطمینان از استاندارد بودن اتصالات آن
 • بررسی وضعیت لوله‌های ورودی و خروجی
 • کنترل صدای پمپ، مشعل و دیگر تجهیزات موتورخانه
 • روغن‌کاری و اطمینان از عملکرد صحیح پمپ
 • بررسی سلامت مخزن گازوئیل و یا لوله‌های گاز
 • بررسی فیوزها و تابلو برق مجموعه
 • شست و شوی دیگ و رسوب‌زدایی
 • عایق بندی لوله‌ها و اتصالات
تعمیرکار موتورخانه
تعمیرکار موتورخانه

آموزش راه اندازی شوفاژ و بررسی پکیج

تکنولوژی پکیج نسبت به موتورخانه به روزتر است. از طرف دیگر دردسرهای سرویس و راه‌اندازی پکیج هم کمتر از موتور خانه است. پکیج از قطعات زیر تشکیل شده است:

 1. برد
 2. وریستور
 3. ترمیستور
 4. شیر سه طرفه
 5. پمپ سیرکولاسیون
 6. شیر ورودی
 7. شیر تخلیه
 8. سنسور حرارتی
 9. شیر اطمینان
 10. گیج
 11. سنسور دود
 12. منبع انبساط
 13. شیر هواگیری
پکیج
پکیج

بعد از شناخت اجزای مختلف پکیج، حالا به سراغ سرویس این سیستم گرمایشی می‌رویم. در سرویس سالانه پکیج که بهتر است قبل از زمستان انجام گیرد؛ موارد مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ از جمله:

 • تنظیم شیر گاز
 • بررسی دو مدار گرمایشی و سرمایشی
 • آزاد سازی محور پمپ سیرکولاسیون
 • کنترل فشار آب
 • رسوب زدایی
 • کنترل عملکرد دودکش
 • جرم گیری شیرآلات و لوله‌ها
 • هواگیری

آموزش نحوه راه اندازی و سرويس رادياتور شوفاژ

در زمستان دمای شوفاژخانه باید بین 75 تا 85 درجه سانتی‌گراد تنظیم شود. بعد از تنظیم دما باید به سراغ رادیاتور بروید و مراحل زیر را اجرا کنید:

1- برای روشن کردن شوفاژ ابتدا باید شیر ورودی رادیاتور را باز کنید. باز کردن شیر باعث می‌شود آب گرم درون رادیاتور جریان پیدا کند.

2- گام بعدی در روشن کردن رادیاتور باز کردن پیچِ پایین دستگاه است. در برخی رادیاتورها این پیچ، کلاهک ندارد و مجبورید با یک انبردست آن را باز کنید. برای این کار می‌توانید از انبردست رونیکس مدل RH-1167 استفاده کنید. بدنه مقاوم و تمام فولادی، ضدزنگ و ضد خوردگی و روکش دسته از جنس TPR مقاوم و همچنین فک‌ها و دندانه‌های سخت‌کاری شده به منظور افزایش مقاومت ابزار از جمله ویژگی‌های این محصول کاربردی رونیکس است.

انبردست RH-1167 رونیکس
انبردست RH-1167 رونیکس

3- راه اندازی و هواگیری شوفاژ از جمله مراحل روشن کردن سیستم گرمایشی است. برای هواگیری ابتدا زیر شوفاژ یک دستمال پهن کنید. شیر هواگیری را باز کرده و بگذارید هوای داخل لوله‌ها تخلیه شود. با بیرون آمدن مقداری آب کار هواگیری تمام نشده و باید چند بار این مرحله را تکرار کنید تا همراه با آب خارج شده از شوفاژ، همه هوای داخل لوله‌ها نیز تخلیه شود. زمانی که جریان آب خروجی به حالت پایدار رسید و دیگر مخلوط با هوا نبود شیر را بسته و محکم کنید.

پکیج را روشن کنید تا خانه گرم شود

برای راه اندازی پکیج ابتدا باید دکمه روشن را بزنید. سپس شیرهای ورودی و خروجی سیستم را باز کنید. حالا نوبت به هواگیری است. فشار پکیج باید 1.5 psi باشد. تنظیم دستگاه روی این فشار کار سختی نیست.

جهت باز و بسته شدن شوفاژ سراغ ترموستات پکیج بروید. آن را از روی حالت تابستانه به زمستانه تغییر دهید. در این حالت چند دقیقه طول می‌کشد تا پکیج به دمای دلخواه برسد.

بیشتر بخوانید:
«سیستم گرمایش از کف و مزایای به کار گیری آن در خانه»
«بهترین راه گرم کردن خانه در فصل سرما»

سخن آخر

آموزش نحوه راه اندازی ، ابزار راه اندازی شوفاژ و سرويس رادياتور شوفاژ را در این مقاله مرور کردیم. بهتر است قبل از رسیدن موج سرما، این کار را انجام دهید. سرویس شوفاژخانه و یا پکیج کاری تخصصی است. بهتر است آن را به یک شخص زبده بسپارید. اما اگر خودتان قصد کردید این کار را انجام دهید؛ نیاز است ابزار کاملی داشته باشید.

رونیکس به عنوان برندی با تفکر جهانی که ابزاری مطابق با استانداردهای جهانی می‌سازد، در این مسیر همراه شما است.

15 پاسخ به “گام به گام با مراحل راه اندازی شوفاژ در زمستان”

 1. […] بیشتر بخوانید: گام به گام با مراحل راه اندازی شوفاژ در زمستان […]

 2. هادی گفت:

  اطلاعات مفیدی بود ممنون

 3. زهرا شریفی گفت:

  سلام شوفاژ خونه ما بعضی وقتا رو درجه آخر که میذاریم یهو صدا میده خیلی عجیبه امکان هستش که چیزی تو لوله هاباشه؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. حتما در این مورد از یک تکنسین تاسیساتی مجرب راهنمایی بخواهید تا در صورت مسدودشدن لوله‌ها یا هر مشکل دیگری، آن را برطرف کند.

  • خلخالی گفت:

   بله احتمالا کامل هواداری نشده لوله ها و رادیات ها

 4. حمید ملکی گفت:

  علت سرد بودن نصف رادیاتور چیست؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. این موضوع دلایل مختلفی دارد. کم بودن فشار آب یا نحوه هواگیری رادیاتور از مهم‌ترین علت‌های رایج ایجاد این مشکل هستند.

 5. سودا بوراقی گفت:

  یه سوال دارم ولی فنی نیست صرفا چون به شوفاژ مربوطه اینجا ازتون می پرسم. ما شوفاژ نداریم و از بخاری استفاده می کنیم می خواستم بدونم که آیا در اثر استفاده نادرست از شوفاژ و رعایت نکردن نکات ایمنی مثل بخاری احتمال پخش گاز و حالا یا گاز گرفتگی یا انفجار هست؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. اگر از پکیج و رادیاتور استفاده می‌کنید، استفاده از کلاهک ایمن و استاندارد، رسوب‌گیری، تنظیم فشار پکیج و … احتمال بروز خطرات ایمنی را به حداقل می‌رساند.

 6. رامتین بابایی گفت:

  سلام من شوفاژ رو راه انداختم ولی داره آب میده از خود شوفاژ نیستا فکر کنم از لوله است یعنی احتمال داره اشتباه راه انداخته باشم یا قطعا مشکل از لوله هاست و باید یه تعمیرکار بیارم برا لوله ها حالا باز اگه راهی هست که خودم قبلش بررسی کنم که مشکل از شوفاژه یا لوله ممنون میشم توضیح بدین

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. شکستگی و ترکیدگی لوله یا جرم‌گرفتن رادیاتورها از دلایل احتمالی این مشکل هستند. توصیه می‌کنیم در اسرع وقت از تعمیرکار مجرب بخواهید تا سیستم شوفاژ را چک کند.

 7. باربد گفت:

  سلام احساس میکنم شوفاژ رو که روشن میکنم سر و صدای غیر عادی داره و اونقدری ام که باید گرم نمیکنه تو این حالت باید چیکار کنم الان لطفا اگه کسی بلده توضیح بده

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. احتمالاً رادیاتورهای شوفاژ نیاز به هواگیری دارند. اگر مبتدی هستید، از سرویس‌کار مجرب بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

 8. محمود گفت:

  سلام برای تعویض مغزی شیر رادیاتور در زمستان که آب زیاد داغ میباشد آیا بدون تخلیه کردن آب میشه انجام داد

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. برای تعویض مغزی باید آب رادیاتور را تخلیه کنید؛ اما گاهی مهره بین قسمت متحرک و ثابت مغزی شل می‌شود که با سفت‌کردن این مهره می‌توان بدون تعویض مغزی، جلوی چکه‌کردن شیر رادیاتور را گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.