آموزش نحوه کار با اره برقی درخت بر

نحوه کار با اره برقی درخت بر

به قلم پریسا سلیمانی

3 آبان 1400

اره برقی که با نام اره زنجیری نیز شناخته شده است از ابزارهای کاربردی جهت انجام کارهایی همانند هرس کردن درختان میوه، قطع درختان خشک شده، برش و قطع درختان به منظور تولید چوب و از این قبیل فعالیت ها می باشد. اره ها در واقع جزء ابزارآلاتی هستند که در مشاغلی چون باغبانی و نجاری پرمصرف هستند و باعث می شوند تا کارها با سرعت، دقت و کیفیت بالاتری نسبت به اره ای دستی انجام شوند.

این نوع اره ابزاری قابل حمل است و دارای یک زنجیر دوران کننده می باشد که بر روی آن دندانه های زیادی جهت برش قرار گرفته است. اره زنجیری به یک مجموعه از تیغه مجهز شده که قرارگیری آن ها در کنار یکدیگر باعث تشکیل یک زنجیر شده است. این زنجیر از حدود 30 عدد تیغه تیز و برنده تشکیل شده است که به دور صفحه ای فلزی پیچیده شده و به دور همان صفحه فلزی دوران می کند.

 

checkedاره های زنجیری انواع مختلفی دارند و به نوعی از آن که با برق کار می کند، اره برقی می گویند که نیاز است تا به خوبی با نحوه کار با اره برقی درخت بر آشنا شوید. اره های زنجیری انواع مختلفی دارند که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.

انواع اره زنجیری

با توجه به نوع موتور و منبع انرژی می توان اره های زنجیری را به چند دسته اصلی تقسیم بندی کرد.

انواع اره زنجیری
کار با اره زنجیری

اره زنجیری برقی

به دلیل اینکه اره های بنزینی با تولید دود همراه هستند و استفاده از آن ها به محیط زیست صدمه وارد می کنند، انواع اره برقی کاربرد گسترده تری در میان کاربران و دوستداران محیط زیست دارد. نحوه کار با اره برقی درخت بر با مدل بنزینی متفاوت است و اجزای تشکیل دهنده آن ها نیز فرق هایی با یکدیگر دارند.

در اره برقی یک موتور برقی وجود دارد که توسط یک سیم به برق متصل می شود. بنابراین این نوع از اره ها نیازی به سوخت و باک بنزین ندارند و از وزن سبک تری برخوردار هستند. اره برقی در هنگام کار دود و صدای کمتری ایجاد می کند و به همین دلیل انتخاب و گزینه ایده آل تری برای افراد تازه کار جهت استفاده در خانه و کارگاه ها می باشد.

اره زنجیری بنزینی

از متداول ترین اره های زنجیری نوع بنزینی آن است. استفاده از این ابزار در دستان افراد حرفه ای تا افراد تازه کار و کسانی که به صورت موردی از این دستگاه استفاده می کنند، دیده می شود. اره زنجیری موتوری مجهز به یک موتور دو زمانه است که توسط ترکیب سوخت و روغن کار می کند. می توان گفت که موتورهای بنزینی از قدرتمندترین نوع اره های زنجیری محسوب می شوند و انجام کارها توسط آن ها با سرعت بیشتری به اتمام می رسد.

در مقابل این مزایا اره های بنزینی از وزن سنگین تری برخوردار هستند و نیز صدا و لرزش بیشتری تولید می کنند. همچنین این نوع از دستگاه ها به سرویس و نگهداری بیشتری نیاز پیدا خواهند کرد. به عنوان مثال فراهم کردن روغن های مختلف، تهیه سوخت و تعویض به موقع فیلتر هوا و بنزین از جمله مواردی است که باید مرتبا به آن ها رسیدگی کرد.

انواع اره زنجیری
نحوه کار با اره برقی

اره زنجیری شارژی

نوع دیگری از اره های زنجیری، اره زنجیری شارژی است. این نوع در واقع در دسته بندی اره برقی قرار می گیرد که به جای اتصال به جریان برق در ساختار آن ها از باتری های قابل شارژ استفاده شده است. این مدل نه تنها به سوخت احتیاجی ندارد و به محیط زیست آسیب کمتری وارد می کند، بلکه به دلیل عدم نیاز به کابل برق قابلیت استفاده در محیط هایی را دارد که دسترسی به منبع برق دشوار است. اما استفاده از آن ها به شارژ موجود در باتری محدود است و نمی توان با آن ها بی وقفه کار کرد.

تاریخچه اره برقی

اره زنجیری بنزینی
تاریخچه اره برقی

نمونه ابتدایی و اولیه اره های برقی که امروزه کاربرد فراوانی در صنایع چوب دارند را در اواخر قرن 18 ام میلادی دو پزشک اسکاتلندی به نام های John Aitken و James Jeffray اختراع کردند تا از آن در جراحی لگن و خارج کردن استخوان از بدن بیماران استفاده کنند. این دستگاه دارای دندانه های ریز بر روی زنجیر بود که به عنوان ابزار و وسیله ای مهم و کاربردی در جراحی ها مورد استفاده پزشکان قرار می گرفت.

سال ها بعد و در سال 1930 میلادی اره زنجیری به عنوان یک ابزار توسط یک ارتوپد آلمانی ساخته شد. این ابزار مجهز به زنجیری با دندانه های متصل، برنده و کوچک بود. این زنجیر به وسیله یک اهرم دستی حول تیغه به حرکت در می آمد. این دستگاه نیز برای برش استخوان در جراحی ها مورد استفاده قرار می گرفت.

در گسترش اره های زنجیری به شکل امروزی دو فرد به نام های Joseph Buford Cox و Andreas تاثیر بسزایی داشتند. این دو فرد اره های برقی را برای برش تنه درختان ساختند. سپس در سال 1927 فردی به نام Emil Lerp توانست اولین اره موتوری یا همان اره زنجیری بنزینی جهان با نام تجاری Dolmar را بسازد. اولین مدل های این اره از وزن سنگینی برخوردار بودند و در ساختار آن ها چرخ هایی جهت حمل و نقل آسان تعبیه شده بود.

پس از جنگ جهانی دوم در طراحی موتور تغییراتی رخ داد که موجب بهبود آن شد. همچنین پیشرفت در صنایع آلومینیوم باعث شد تا از وزن این دستگاه ها کاسته شود و افراد بتوانند به صورت انفرادی از آن استفاده نمایند. تا به امروز اره های زنجیری در انواع و سایزهای مختلف وارد بازار شده اند و توسط چوب بر های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه کار با اره برقی درخت بر

نحوه کار با اره برقی درخت بر
استفاده از کلاه ایمنی و محافظ گوش در هنگام کار با اره برقی

با توجه به این که اره های درخت بر از ابزارآلات باغبانی خطرناک و پرقدرت هستند، توجه به این نکته مهم است که تا با نحوه کار با اره برقی درخت بر به درستی آشنا نشده اید، از آن ها استفاده نکنید. در واقع لازم است تا قبل از استفاده اقدامات ایمنی را انجام دهید و با روش و تکنیک های صحیح و مفید را جهت عملکرد ایمن دستگاه یاد بگیرید. در ادامه با نحوه کار با اره برقی درخت بر آشنا خواهید شد تا با رعایت آن ها از آسیب و خطرات احتمالی در امان باشید.

مطالعه دفترچه راهنما

هر ابزار و دستگاهی که تهیه کنید، مجهز به دفترچه راهنما در داخل بسته بندی آن است که به خوبی می تواند شما را با نحوه استفاده از آن آشنا کند. این ابزار نیز همانند سایر ابزارآلات مجهز به دفترچه راهنمایی است که به صورت کامل نحوه کار با اره برقی درخت بر و نکات ایمنی مربوط به آن را شرح داده است.

انتخاب دستگاه طبق نیاز کاری

اره های زنجیری همانطور که اشاره شد انواع مختلفی دارند، بنابراین هریک از آن ها ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را داشته و لازم است مطابق با نوع کاربری انتخاب شوند. اگر جزء افراد تازه کار هستید و برای استفاده در کارگاه و خانه خود به اره برقی نیاز دارید، بهتر است مدل سبک و متوسط آن را انتخاب نمایید تا بتوانید با خیالی آسوده آن را کنترل کنید.

آماده سازی محیط قبل از استفاده

پیش از شروع به کار محیط را آماده سازی نمایید. حتما به خطوط برق، اتومبیل ها، ساختمان ها و سایر افرادی که در اطراف شما حضور دارند، توجه کنید. در واقع باید توجه داشته باشید که در منطقه مورد نظر چیزی مستعد خطر نباشد. چرا که در صورت بی توجهی به این مورد امکان ایجاد خطر بزرگی وجود خواهد داشت. به عنوان مثال اگر قصد قطع یک درخت را دارید، ابتدا باید محیط اطراف را بررسی و آماده کرده و جهت سقوط درخت را مشخص نمایید تا از حوادث ناگوار جلوگیری شود.

تصمیم گیری در انجام کار

اره های زنجیری کاربرد مختلفی دارند و می توان کارهای متفاوتی را با آن ها انجام داد. شاید فکر کنید نحوه کار با اره برقی درخت بر بسیار ساده باشد و فقط با دانستن اطلاعات جزئی و اولیه از عهده انجام کار بر خواهید آمد. اما باید توجه داشته باشید که در صورت استفاده نادرست نه تنها به دستگاه آسیب می رسانید بلکه جان خود را به خطر می اندازید. بنابراین می بایست حتما دفترچه راهنما و شرح نحوه کار با اره برقی درخت بر را مورد مطالعه قرار دهید و همچنین تصمیم بگیرید که دقیقا می خواهید چه کاری انجام دهید.

سه کار اصلی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

Felling: هنگامی که قصد برش یک پایه بلند یا یک درخت آویزان را دارید.

Limbing: جهت قطع و هرس شاخه های درختان است. انجام این کار روی یک درخت ایستاده و همچنین پس از قطع آن امکان پذیر است.

Bucking: جهت قطع چوب به قطعه های مورد نیاز شما می باشد.

تیز کردن زنجیر اره برقی درخت بر
تیز کردن زنجیر اره برقی درخت بر

بررسی دستگاه قبل از استفاده

مورد دیگری که در نحوه کار با اره برقی لازم است رعایت نمایید، بررسی زنجیر آن می باشد. قبل از استفاده لازم است تا از نصب درست و صحیح زنجیر آن اطمینان حاصل نمایید. پس حتما پس از 20 دقیقه استفاده، مجددا زنجیر را چک کنید.

زمانی که در حال سفت کردن پیچ تنظیم هستید، تیغه را بلند کرده تا زنجیر در مقابل تیغه قرار بگیرد. لازم است بدانید که فشار، هنگامی کافی است که نتوانید چرخ دنده های زنجیر را از تیغه جدا کنید. بنابراین اگر زنجیر بر روی تیغه به راحتی حرکت می کند،  کار را متوقف کرده و پیچ های تیغه را محکم نمایید.

warningتوجه: در اره های برقی، منبع تغذیه باید با ولتاژ مورد نیاز مطابقت داشته باشد.

تمرین بر روی یک تکه چوب

هر زمان که از اره برقی درخت بر خود استفاده می کنید، بهتر است ابتدا بر روی یک تکه چوب تمرین نمایید. پس همیشه یک قطعه چوب اضافی با خود به همراه داشته باشید. تمرین بر روی این قطعه چوبی به کاربر کمک می کند تا متوجه شود که آیا برش ها به خوبی تنظیم شده اند و دستگاه به طور مطلوب کار می کند یا نه.

برای شروع کار، پاهایتان به اندازه عرض شانه باز کنید و در موقعیت متعادلی قرار بگیرید. توجه نمایید که مکان قرارگیری شما در یک طرف دستگاه است و نباید مستقیما در پشت آن قرار بگیرید. در هنگام کار با اره برقی درخت بر نیروهای مختلفی را حس خواهید کرد. به عنوان مثال در هنگام برش با زیر تیغه، دستگاه شما را به سمت کار خواهد کشید، و در صورت کار با روی تیغه، شما را به عقب هل می دهد. در این حالت لازم است تا دسته پشتی دستگاه را  بگیرید تا تسلط بیشتر و کنترل بهتری بر روی آن داشته باشید.

تمرین بر روی یک تکه چوب
تمرین بر روی یک تکه چوب

به همراه داشتن ابزارآلات اضافی

در هنگام کار با این دستگاه ممکن است زنجیر در چوب گیر کند. بنابراین باید برای این وضعیت آماده باشید. در صورت گیر کردن زنجیر در چوب، برخی ابزارها مانند چکش یا تبر به حل این مشکل کمک خواهند کرد.

سوالات متدوال

  • انواع اره زنجیری کدام است؟
    اره زنجیری برقی ، اره زنجیری بنزینی و اره زنجیری شارژی

  • کاربرد اره برقی درخت بر چیست؟
    جهت انجام کارهایی همانند هرس کردن درختان میوه، قطع درختان خشک شده، برش و قطع درختان به منظور تولید چوب و از این قبیل فعالیت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

  • رعایت چه نکاتی در استفاده از اره برقی لازم است؟
    از لباس مناسب، عینک ایمنی، محافظ گوش و کلاه مخصوص استفاده نمایید

 

جمع بندی

در این مقاله با نحوه کار با اره برقی درخت بر آشنا شدید و دانستید در صورت رعایت نکردن نکات و دستورالعمل ها ممکن است باعث آسیب به خود شوید. اره های درخت بر سرعت انجام کارها را نسبت به اره های دستی بالا می برند اما در صورت عدم آگاهی با نحوه کار با اره برقی درخت بر ایمنی شما به خطر خواهد افتاد. همچنین لازم است در هنگام کار با این دستگاه نکات ایمنی را مورد توجه قرار دهید و از لباس مناسب، عینک ایمنی، محافظ گوش و کلاه مخصوص استفاده نمایید.

یک پاسخ به “آموزش نحوه کار با اره برقی درخت بر”

  1. […] بیشتر بخوانید:آموزش نحوه کار با اره برقی درخت بر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.