آموزش ساده نحوه کار با سنباده لرزان + 7 نکته

آموزش ساده نحوه کار با سنباده لرزان + 7 نکته
  • دقیقه 6
  • 297
  • 0

به قلم آیدین طلایی

27 فروردین 1403

سنباده لرزان از رایج‌ترین ابزارآلات در کارگاه‌های نجاری است. همان‌طور که از نام آن پیداست، این ابزار در سنباده‌کاری چوب کاربرد دارد. در این نوشتار، پس از معرفی سنباده لرزان، نحوه کار با سنباده لرزان و نکاتی که باید در زمان استفاده از این ابزار به آن‌ها توجه کنید را ذکر می‌کنیم.

رونیکس را بخوانید.

سنباده لرزان چیست؟

سنباده لرزان ابزاری ایده‌آل برای سنباده‌کاری سطوح چوبی در شغل نجاری است. این ابزار بیشتر در سنباده‌کاری پایانی وسایل چوبی استفاده می‌شود.

به کمک این ابزار و به خصوص سنباده لرزان گردان(سنباده اوربیتال) می‌توان پستی و بلندی و خط و خش روی سطوح چوبی را صیقل داد. با این وجود سنباده لرزان گردان برای رنگ‌بری روی سطوح چوبی هم استفاده می‌شود. استفاده از سنباده لرزان سرعت بالاتری را نسبت به سنباده دستی به کاربر می‌دهد. همچنین در کنار صرف انرژی کمتر در زمان سنباده‌زنی، اثر حرکت سنباده روی قطعه به حداقل ممکن می‌رسد.

سنباده لرزان 6406 رونیکس
سنباده لرزان 6406 رونیکس

بیشتر بخوانید: ابزار نجاری؛ ساخت دنیایی زیبا با وسایل چوبی

چطور با سنباده لرزان کار کنم

تفاوتی ندارد به سراغ کدام ابزار می‌روید؛ هر ابزاری کوچک و بزرگی نیاز به رعایت نکاتی دارد. سنباده لرزان هم یکی از ابزارآلاتی است که باید پیش از استفاده، با نحوه کار با آن آشنا باشید. در غیر این صورت از حداکثر ظرفیت و قابلیت این دستگاه نمی‌توانید استفاده کنید.

علاوه بر این، با رعایت این نکات می‌توانید طول عمر سنباده لرزان را افزایش دهید. در ادامه به سراغ آموزش کار با دستگاه سنباده لرزان می‌رویم.

کج نکردن سنباده لرزان

اولین نکته در خصوص روش استفاده از سنباده لرزان، این است که به هیچ وجه سنباده را کج نکنید. ممکن است در زمان پرداخت سطوح، با نقطه‌ای روبه‌رو شوید که برآمده‌شده یا سوختگی دارد؛ در این زمان‌ها برای رفع مشکل، سنباده لرزان را نباید کج کرد.؛ چراکه ساختار سنباده لرزان به گونه‌ای است که سطح را به صورت یکنواخت صاف کند و با این کار عملکرد دستگاه دچار اشکال می‌شود.

در زمان بروز این اتفاق، بهتر است از ابزارهایی مانند سنباده دستی یا رنده دستی استفاده کنید تا سطح را صیقل دهید.

کار کردن با سرعت پایین

نکته دیگری که باید در نحوه کار با سنباده لرزان ذکر کنیم، کار کردن با سرعت پایین است. برخلاف ابزارهایی مانند سنباده دستی یا سنباده نواری، ساختار سنباده لرزان به این صورت است که با سرعت پایین کار کند.

با وجود اینکه ممکن است کار کردن با سرعت پایین کمی خسته‌کننده باشد، اما برای آن‌که دستگاه بهترین عملکرد خود را به شما نشان دهد باید با سرعت پایینی کار کند.

به همین دلیل سرعت ایده‌آل برای سنباده لرزان 2.5 سانتی‌متر در ثانیه است. با این سرعت سنباده لرزان به شما سطحی صاف و صیقلی تحویل خواهد داد.

سنباده لرزان مشتی 6402 رونیکس
سنباده لرزان مشتی 6402 رونیکس

فشار ندادن سنباده به قطعه

سومین نکته در آموزش کار با دستگاه سنباده لرزان که باید رعایت شود این است که فشار زیادی به دستگاه وارد نکنید. وزن دستگاه و همراهی دستان شما به تنهایی می‌تواند سنباده‌کاری خوبی را به شما ارائه دهد.

در صورتی که با دستتان فشار زیادی به دستگاه وارد کنید، علاوه بر آسیب به دستگاه و موتور، باعث کاهش کیفیت پرداخت‌کاری می‌شود.

استفاده از انواع مش‌ها در سنباده‌کاری

نحوه طراحی سنباده به گونه‌ای است که در کنار هم استفاده می‌شوند. درحقیقت استفاده از هر مش، خراشیدگی موجود در مش قبلی را از بین می‌برد.

به همین دلیل برای آن‌که کیفیت پرداخت بالایی را شاهد باشید، تنها نباید از یک مش ظریف استفاده کنید و باید ابتدا از مش‌های زبرتر استفاده کنید و در آخر به سراغ مش ظریف‌تر بروید.

مش‌ها معمولا در اندازه‌های 80، 100، 120، 150، 180، 220 و 320 تولید می‌شوند. با این وجود پیشنهاد می‌کنیم از دیسک‌های 100، 150 و 220 استفاده کنید. ابتدا سنباده‌زنی را با مش 100 آغاز و برای پرداخت نهایی به ترتیب از مش‌های ظریف‌تری مانند 150 و 220 استفاده کنید.

تعویض دیسک سنباده

یکی از نکاتی که در نحوه کار با سنباده لرزان به آن توجه نمی‌شود، دیسک سنباده است. این قطعه قیمت زیادی ندارد.

در صورتی که این قطعه دچار ساییدگی و گردوخاک شد، آن را تعویض کنید. یکی از نکاتی که می‌تواند به شما نشان دهد که زمان تعویض دیسک سنباده رسیده، کاهش کیفیت پرداخت سطح کار است.

سنباده لرزان 6401 رونیکس
سنباده لرزان 6401 رونیکس

با این وجود پیشنهاد می‌کنیم که دیسک سنباده را دور نیندازید. از این قطعه می‌توانید در سنباده‌کاری سطوح گرد و منحنی به کمک دست استفاده کنید.

یکی از کاربردهای این دیسک‌ها در زمان کار با ماشین تراش است. به همین دلیل تعدادی از این دیسک‌ها را در کارگاه داشته باشید تا در صورت نبودن کاغذ سنباده، از آن‌ها استفاده کنید.

وصل کردن جارو به سنباده لرزان

در زمان استفاده از سنباده لرزان برای جلوگیری از ورود گرد و خاک، این ابزار را به یک جاروی صنعتی متصل کنید.

این کار علاوه بر کمتر کردن گرد و خاک، راندمان دستگاه را نیز بالاتر می‌برد. اگر این مکش وجود نداشته باشد، گرد و خاکی بین صفحه سنباده و چوب قرار می‌گیرد.

این کار باعث کاهش کیفیت سنباده‌زنی می‌شود. اما با وجود جاروی صنعتی و کاهش گرد و خاک سطح کار، صفحه سنباده بیشتر با سطح کار در تماس است و در نتیجه علاوه بر بالا رفتن سرعت، کیفیت پرداخت هم بالاتر می‌رود.

استفاده از سنباده دستی در پایان کار

آخرین نکته‌ای که باید در آموزش کار با دستگاه سنباده لرزان به آن بپردازیم، این است که پس از استفاده از سنباده لرزان، قطعه کار را با سنباده دستی پرداخت کنید؛ چراکه سنباده لرزان ممکن است مقداری از الگوی دایره‌ای شکل حرکت خود را روی قطعه کار باقی بگذارد و نتوانید به کیفیت مطلوبی که می‌خواهید برسید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که در پایان کار به کمک مش 220، سطح کار را صیقل دهید. به این نکته هم توجه کنید که مش را در جهت دانه‌ها سنباده‌کاری کنید.

سنباده لرزان مشتی 6404 رونیکس
سنباده لرزان مشتی 6404 رونیکس

بیشتر بخوانید:
ساخت شلف چوبی به ساده‌ترین شکل ممکن
ساخت کاسه چوبی به زبانی ساده

سنباده لرزان رونیکس؛ انتخاب نجاران حرفه‌ای

در این نوشتار رونیکس، به سراغ یکی از ابزارهای ضروری در پروژه‌های نجاری یعنی سنباده لرزان رفتیم و نحوه کار با سنباده لرزان و نکاتی که باید در زمان استفاده از این ابزار به آن‌ها توجه کنید، را برشمردیم. استفاده درست از سنباده لرزان در وقت و انرژی شما صرفه‌جویی می‌کند. به همین دلیل این ابزار حتی برای افرادی که به صورت حرفه‌ای هم با چوب کار نمی‌کنند هم ایده‌آل است.

در زمان خرید سنباده لرزان به موتور دستگاه، طراحی محصول شامل بدنه، دسته و وزن، نوع و اندازه صفحه سنباده توجه کنید. علاوه بر این به سراغ برندی بروید که از خدمات پس از فروش متمایزی برخوردار باشد. در صورتی که قصد خرید سنباده لرزان را داشتید، به شما سنباده لرزان رونیکس را پیشنهاد می‌کنیم.

انواع سنباده لرزان رونیکس
انواع سنباده لرزان رونیکس

رونیکس علاوه بر سنباده دستی، تولیدکننده انواع سنباده لرزان، سنباده لرزان مشتی و سنباده لرزان گردان با بالاترین استانداردهای کیفی است.

موتور قدرتمند، بدنه ارگونومیک و مقاوم در برابر گرد و خاک و صفحه سنباده باکیفیت از ویژگی‌های سنباده لرزان رونیکس است. علاوه بر این سنباده‌های لرزان رونیکس با گارانتی رونیکس سرویس به بازار ابزار ایران عرضه می‌شوند تا خیال شما در زمان کار با این ابزار آسوده باشد. جهت خرید سنباده‌های لرزان و دیگر محصولات شرکت رونیکس می‌توانید به ابزارفروشان سراسر کشور مراجعه کنید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره در خرید، می‌توانید با شماره 6497-021 تماس و با واحد مشاوره خرید رونیکس در ارتباط باشید. آیا تجربه استفاده از سنباده لرزان را داشته‌اید؟ سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

برای سنباده‌کاری با سنباده لرزان، استفاده از یک صفحه سنباده کافی است؟
خیر؛ پیشنهاد می‌کنیم از دیسک‌های 100، 150 و 220 استفاده کنید. ابتدا سنباده‌زنی را با مش 100 آغاز و برای پرداخت نهایی به ترتیب از مش‌های ظریف‌تری مانند 150 و 220 استفاده کنید.
در زمان خرید سنباده لرزان باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
در زمان خرید سنباده لرزان به موتور دستگاه، طراحی محصول شامل بدنه، دسته و وزن، نوع و اندازه صفحه سنباده توجه کنید. علاوه بر این به سراغ برندی بروید که از خدمات پس از فروش متمایزی برخوردار باشد.
برای خرید سنباده لرزان رونیکس باید چگونه عمل کنیم؟ جهت خرید سنباده‌های لرزان و دیگر محصولات شرکت رونیکس می‌توانید به ابزارفروشان سراسر کشور مراجعه کنید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره در خرید، می‌توانید با شماره 6497-021 تماس و با واحد مشاوره خرید رونیکس در ارتباط باشید. آیا تجربه استفاده از سنباده لرزان را داشته‌اید؟ سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.