قاب عکس ها را به شیوه ای متفاوت نمایش دهید

قاب عکس
  • دقیقه 3
  • 1749
  • 0

به قلم حمیدرضا رامخو

30 بهمن 1396

قاب عکس ها نقش مهمی در زیبایی فضای خانه دارند. عکس های خانوادگی را قاب کنید و بخشی از دکوراسیون منزل را به آن اختصاص دهید. قاب عکس ها را میتوانید خودتان بسازید یا از فروشگاه خریداری کنید. اما در نهایت باید جایی برای چیدمان آنها در نظر بگیرید. قاب عکس ها را می توانید روی یک میز بچینید یا به دیوار بیاویزید، اما روش های خلاقانه تری هم برای نمایش قاب عکس ها وجود دارد.

امروز قصد داریم یک شلف چوبی زیبا و ارزان برای چیدن قاب عکس ها بسازیم. ساخت این شلف کار آسانی است و به ابزار و لوازم گران قیمت نیاز ندارد. تقریبا هر کسی از عهده ساخت این شلف زیبا بر خواهد آمد.

آنچه نیاز دارید شامل دو تکه تخته چوبی، اره، دریل و مته، پیچ، پیچ گوشتی، تراز و متر است.

مراحل ساخت شلف قاب عکس

ابتدا دیواری که می خواهید شلف قاب عکس ها را به آن بیاویزید مشخص کرده و اندازه گیری نمایید. اگر اره گرد بر دارید تخته های چوبی را می توانید خودتان برش دهید در غیر این صورت از نجار بخواهید دو تکه با عرض 10 سانتیمتر و یک تکه با عرض 5 سانتیمتر و به طول دلخواه متناسب با اندازه دیوار برش دهند. تخته روسی با ضخامت 25 میلیمتر انتخاب خوبی است.

حال محیط کار خود را آماده کنید؛ وسایل اضافی را کنار بگذارید تا محیطی باز فراهم گردد. اگر در نظر دارید شلف قاب عکس ها را رنگ آمیزی کنید باید محیطی مثل گاراژ یا پارکینگ را در نظر بگیرید. بهتر است یک میز کار مناسب آماده کنید، میزی که حین کار با ابزار تکان نخورد و وزن قطعه کار را به خوبی تحمل نماید.

یک تخته 10 سانتیمتر به عنوان قسمت پشتی، تخته 10 سانتیمتری دوم برای کف کار و تخته کم عرض تر برای قسمت جلوی شلف قاب عکس ها در نظر گرفته شده است. با مته ای کوچکتر از سایز پیچ ها و به کمک دریل در نقاط اتصال قطعات به هم سوراخ راهنما ایجاد کنید. این سوراخ ها باعث میشوند زمانی که پیچ ها را از میان چوب عبور میدهید، بافت چوب متلاشی نشده و چوب ترک برندارد. سوراخ ها را حدود 1.27 سانتی متر از لبه های چوب فاصله داده و تا عمق حدود 7 میلیمتر در گوشت چوب قطعه میانی فرو برید.

باید روی قسمت پشتی شلف سوراخ هایی برای اتصال به دیوار نیز در نظر بگیرید. از لبه بالایی حدود یک و نیم سانتی متر فاصله گرفته و در طرفین سوراخ هایی ایجاد کنید.

در قدم بعدی باید قطعات را با زاویه 90 درجه به هم متصل کنید. قطعات را کنار هم به صورت L شکل قرار داده و با پیچ محکم نمایید. پیچ ها را با پیچ گوشتی به آرامی محکم نمایید. لبه جلویی شلف را هم به همین شکل وصل کنید. لبه جلویی در حقیقت مانند یک قسمت نگه دارنده عمل کرده و از سر خوردن و افتادن قاب عکس ها جلوگیری میکند.

حالا که فرم کلی را ساختید می توانید آن را مطابق سلیقه خود تزئین کنید. میتوانید کل آن را رنگ کنید یا از رنگ خود چوب استفاده کنید. همچنین می توانید از برچسب های رنگی برای تزئین چیزی که ساختید کمک بگیرید تا قاب عکس ها زیباتر به نظر برسند.

آخرین مرحله نصب شلف روی دیوار است. هرچند نصب شلف کار سختی نیست اما اگر کاملا صاف و تراز نباشد همه زحماتی که کشیدید به هدر خواهد رفت. بهترین وسیله برای نصب شلف تراز لیزری است که خطوط دقیق و کاملا تراز بر روی دیوار ایجاد میکند، اما اگر به تراز لیزری دسترسی ندارید از یک دوست کمک بگیرید و با استفاده از تراز دستی از صاف و تراز بودن شلف اطمینان حاصل نمایید.

با دریل سوراخ هایی روی دیوار ایجاد کرده و با کمک پیچ و رولپلاگ، شلف را روی دیوار محکم نمایید. حالا قاب عکس های زیبا جای مناسبی برای بهتر دیده شدن دارند و جلوه بهتری به دکوراسیون منزل شما میبخشند. البته محدودیتی در استفاده از این شلف زیبا ندارید و با توجه به فضای اتاق می توانید اشیا تزئینی و وسایل دیگری نیز روی آن قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.