نکات خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی

خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی

به قلم پریسا سلیمانی

23 مرداد 1400

سشوارهای صنعتی با توجه به قدرت گرمایش بالایی که دارند در موارد بسیاری از جمله خم کردن لوله های پلاستیکی، از بین بردن رنگ روی سطوح، دودی کردن شیشه های خودرو، وکیوم محصولات و … کاربرد دارند. برخی افراد از این دستگاه در دمای پایین تر برای خشک کردن رنگ روی سطوح استفاده می کنند. خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی برای سطوح یک راه حل سریع و فوری نیست اما می تواند سرعت و روند کار را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. استفاده از سشوار صنعتی جهت خشک کردن رنگ نیازمند رعایت نکات و اقدامات احتیاطی زیادی است تا از آتش سوزی و آسیب دیدگی جلوگیری کند.

نکات خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی

 1. سشوار صنعتی را به برق وصل کرده و دمای آن را روی 450 تا 750 فارنهایت تنظیم نمایید.
 2. دستگاه را روشن کرده و به وسیله دکمه تعبیه شده بر روی آن درجه حرارت را افزایش یا کاهش دهید.
 3. همیشه از دمای پایین شروع کرده و در صورت نیاز آن را آرام آرام افزایش دهید.
 4. به هیچ عنوان دمای دستگاه را به بیش از 750 درجه فارنهایت (399 درجه سانتی گراد) افزایش ندهید.
 5. هر نوع سشوار صنعتی جهت خشک کردن رنگ نیاز به دمای مشخصی دارد که باید در آن دما تنظیم شود.

idea (2)توجه: دقت کنید که خشک کردن رنگ با سشوارهای صنعتی برای دیوارهای رنگ شده و مبلمان چوبی مناسب نخواهد بود.

warningتوجه: به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان از این دستگاه برای خشک کردن رنگ روی بوم و یا کاغذ استفاده نکنید چراکه باعث خراب شدن سطح می شود.

 • برای خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی نازل آن را با فاصله ای حداقل برابر با 5 سانتی متر از سطح نگه دارید. در صورت عدم رعایت فاصله مناسب باعث آسیب رسیدن به سطح و لایه برداری رنگ می شود. پس در هنگام خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی آن را در فاصله ای مطمئن با رنگ نگه دارید.
 • در هنگام خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی آن را در یک ناحیه نگه ندارید و مدام آن را جابه جا کنید. در صورت ثابت نگه داشتن این دستگاه در یک منطقه باعث بیش از حد گرم شدن و در نهایت آسیب وارد شدن به سطح خواهد شد.
 • با توجه به نوع رنگ، ضخامت و اندازه سطحی که با آن کار می کنید، مدت زمان خشک شدن رنگ متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال فرآیند خشک کردن رنگ ناحیه ای با مساحت 1 در 2 فوت به طور معمول 10 دقیقه زمان خواهد برد.
 • اگر زمان و انرژی کافی جهت خشک کردن سطح به صورت کامل ندارید، استفاده از سشوار صنعتی قوی باز هم می تواند در سرعت بخشیدن به این فرآیند کمک بسیاری کند. در  این صورت تا حد امکان سطح را با سشوار خشک کنید و سپس آن را رها کنید تا خودش خشک شود. با این کار تا حد زیادی سرعت خشک کردن رنگ افزایش خواهد یافت.
نکات ایمنی خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی

نکات ایمنی خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی

 • در هنگام خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی لازم است تا نحوه استفاده از سشوار صنعتی را بدانید و همانند سایر ابزارهای برقی رعایت نکات ایمنی را مدنظر قرار دهید. از اینکه محل کار شما عاری از مواد قابل اشتغال است، کاملا مطمئن شوید؛ چراکه ممکن است در هنگام خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی و تماس آن با مواد اشتعال زا همانند قوطی های رنگ، بنزین و … هوای گرم زیادی تولید شود و باعث ایجاد انفجار و آتش سوزی گردد.
 • پوشش مناسب و استفاده از ابزارهای ایمنی در فرآیند خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی را جدی بگیرید. استفاده از عینک محافظ و دستکش ایمنی از مواردی است که می تواند از چشم ها و دستان شما به خوبی محافظت کند.

checkedتوجه: از پوشیدن لباس گشاد پرهیز کنید و لباس کار مناسبی برای کار با سشوار صنعتی تهیه نمایید. پوشش لباس های گشاد ممکن است باعث قرار گرفتن در راه نازل سشوار شده و آتش بگیرد.

 • از قرار گرفتن مستقیم نازل بر روی سطح خودداری نمایید. این کار نه تنها باعث خرابی سطح و از بین رفتن رنگ می شود، بلکه ممکن است جریان هوا را مسدود کند و در نتیجه با افزایش گرما، آتش سوزی ایجاد کند.
 • با توجه به اینکه هوای خروجی از سشوار صنعتی بسیار گرم است و ممکن است باعث سوختگی شود، به هیچ عنوان آن را به سمت خود و اشیاء دیگری به جز سطح مورد نظر نگیرید. همچنین در هنگام کار که نازل گرم است از تماس دست با آن جلوگیری کنید.
 • قرارگیری سشوار به صورت افقی بر روی زمین در حالیکه هنوز روشن و گرم است، خطرناک خواهد بود و امکان بروز آتش سوزی را به همراه دارد. همیشه پس اتمام خشک کردن کردن رنگ با سشوار صنعتی، این دستگاه را به صورت عمودی بر روی سطح قرار دهید؛ به گونه ای که نازل آن به سمت بالا قرار گیرد. ضمنا آن را به جایی تکیه ندهید. در صورتی که سشوار صنعتی شما دارای حالت خنک کننده است، بهتر است در هنگام استفاده آن را فعال کنید.

یک پاسخ به “نکات خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی”

 1. […] بیشتر بخوانید:نکات خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.