نحوه استفاده از سشوار صنعتی

نحوه استفاده از سشوار صنعتی
  • 1 دقیقه
  • 1089
  • 0

به قلم سمیرا عسگری

16 مرداد 1400

همانطور که در مقاله سشوار صنعتی چیست نیز اشاره کردیم، سشوار صنعتی یک ابزار برقی است که می تواند مقدار زیادی هوای گرم را از خود خارج کند. دمای هوای خروجی این دستگاه به اندازه ای است که می توان اقداماتی همچون خم کردن لوله پلاستیکی، لحیم کاری و جوش کاری لوله های فلزی، باز کردن یخ در لوله های یخ زده و وکیوم کردن مواد غذایی را توسط این سشوار صنعتی انجام داد.

به طور کلی می توان گفت سشوارهای صنعتی از المنت و دمنده تشکیل شده اند. نحوه استفاده از سشوار صنعتی به گونه ای است که در زمان روشن شدن دستگاه، المنت آن شروع به گرم شدن کرده و فن داخلی سشوار هوا را به داخل می فرستد. این هوا پس از برخورد به المنت حرارتی، به اندازه کافی گرم شده و از طریق نازل سشوار صنعتی خارج می شود. در ادامه این مقاله مراحل مختلف جهت نحوه استفاده از سشوار صنعتی را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

نحوه استفاده از سشوار صنعتی

 

فراهم آوری شرایط ایمنی کار با سشوار صنعتی

از مهمترین اقداماتی که قبل از شروع به هر کاری به خصوص کار با ابزارآلات برقی می بایست انجام داد آماده سازی و رعایت شرایط ایمنی است. استفاده از دستکش محافظ جهت محافظت از پوست دست در برابر حرارت تولید شده از مواردی است که در صورت عدم استفاده باعث آسیب به دستان کاربر خواهد شد. از دیگر نکات ایمنی استفاده از لباس کار مناسب می باشد.

قرارگیری سری مناسب بر روی نازل سشوار صنعتی

با توجه به اینکه سشوارهای صنعتی قوی و پیشرفته از چندین سری مختلف جهت کاربردهای متفاوت برخوردار هستند، نیاز است تا از سری متناسب با نوع کاربری انتخاب شود. در صورت استفاده نادرست کیفیت انجام کار پایین خواهد آمد و زمان و هزینه زیادی هدر خواهد رفت.

تنظیم دمای سشوار صنعتی

سومین مرحله در نحوه استفاده از سشوار صنعتی تنظیم درست و صحیح دما متناسب با نوع کار است. به طور مثال اگر می خواهید با استفاده از سشوار صنعتی حرفه ای یک لوله پلاستیکی را خم و یا به لوله ای دیگر بدون نیاز به چسب متصل کنید، می بایست دمای سشوار صنعتی را بر حسب نوع کار و جنس لوله تنظیم نمایید.

warning نکته: دمای مناسب برای خم کردن لوله های پلاستیکی 200 تا 300 درجه سانتی گراد و مناسب ترین دما برای جوش یا اتصال لوله ها به یکدیگر بین 330 تا 400 درج1ه سانتی گراد است.

گرفتن نازل سشوار در فاصله ای مناسب از قطعه کار

گرفتن نازل سشوار در فاصله ای مناسب از قطعه کار

آخرین مرحله نحوه استفاده از سشوار صنعتی گرفتن نازل سشوار در فاصله ای مناسب از سطح یا قطعه مورد نظر و سپس روشن کردن آن است. به عنوان مثال اگر قصد خم کردن لوله پلاستیکی را دارید، باید به اندازه کافی آن را حرارت داده و سپس با دست لوله را خم کنید.

همچنین در صورتی که قصد لحیم کاری لوله مسی را داشته باشید، لازم است تا ابتدا هر دو سر لوله را به وسیله سنباده تمیز کرده و به وسیله فیتینگ آن ها را به یکدیگر متصل کنید. سپس لحیم را دور فیتینگ لوله گرفته و به وسیله سشوار صنعتی آن را حرارت دهید تا به خوبی ذوب شود. با انجام این کار اتصال لوله کاملا محکم خواهد شد.

عملکرد مدل های مختلف سشوارهای صنعتی

با توجه به کاربردهای مختلف سشوارهای صنعتی روز به روز مدل های مختلفی از این ابزار برقی وارد بازار شد که در واقع اصلاح شده مدل های قدیمی با طراحی متفاوت است.

عملکرد مدل های قدیمی سشوارهای صنعتی

مدل های قدیمی سشوارهای صنعتی به گونه ای طراحی شده اند که المنت آن ها فاقد روکش بوده و به طور مستقیم درون دستگاه قرار گرفته است. در این مدل ها با روشن شدن دستگاه، المنت آن گرم شده و باعث ایجاد حرارت می شود که این حرارت از طریق دمنده به بیرون منتقل می شود.این نوع طراحی در سشوارهای صنعتی ممکن است باعث آسیب کمتر به المنت شود، اما سبب عدم تعادل دمای سشوار صنعتی خواهد شد. در واقع این عدم تعادل دمایی میزان حرارت خروجی را کم و زیاد می کند و در نتیجه دستگاه برق بیشتری مصرف خواهد کرد.

عملکرد مدل های جدید سشوارهای صنعتی

امروزه مدل های جدید با ساختاری متفاوت تولید و روانه بازار شده است. این مدل ها مجهز به المنت های سرامیکی هستند که استفاده از این المنت ها باعث ایجاد تعادل و یکنواختی حرارت دستگاه شده است. به علاوه برخورداری از المنت های سرامیکی باعث جلوگیری از روشن ماندن مداوم المنت شده و در نتیجه موجب کاهش مصرف برق می شود.

pin توجه: با وجود اینکه سشوارهای صنعتی المنت سرامیکی، حرارتی یکنواخت تولید می کنند و باعث کاهش مصرف برق می شوند اما امکان شکستگی و آسیب سرامیک المنت در آن ها وجود خواهد داشت. اما این مورد با رعایت اصول نگهداری از این ابزار برقی برطرف خواهد شد.

نحوه نگهداری درست از سشوار صنعتی

  • در هنگام قرار دادن سشوار صنعتی روشن بر روی زمین توجه داشته باشید که آن را به صورت مستقیم و عمودی بر روی سطح قرار دهید تا هوا از دو طرف به درون سشوار مکیده شود.

idea (2)توجه: در صورت قرارگیری این ابزار بر روی طرفین از رسیدن هوای کافی به داخل سشوار جلوگیری می شود و همچنین ذرات ریز به درون دریچه ورودی کشیده می شود؛ در این صورت در بلند مدت به دستگاه آسیب وارد خواهد شد.

  • در هنگام کار با این دستگاه در دمای بالا، بهتر است در هر 30 دقیقه، 5 دقیقه دمای دستگاه را به پایین ترین حالت تغییر دهید. با توجه به اینکه اکثر سشوارهای صنعتی حرفه ای دو بخش المنتی در پایین و بالا دارند، یک سنسور حرارتی بر روی المنت پایینی تعبیه شده که می تواند دمای لحظه ای سشوار را بررسی و المنت را فعال یا غیرفعال کند. در واقع با تنظیم سشوار صنعتی حرفه ای در دمای حداقل، فن دستگاه به کار می افتد و دمای المنت آرام آرام پایین می آید. لازم است از همین روش نیز جهت خاموش کردن دستگاه استفاده نمایید تا المنت و سرامیک خنک شوند و سپس سشوار را خاموش کنید.

settingsتوجه: به خاطر داشته باشد که در صورت افزایش بیش از حد دما، سرامیک المنت با کوچکترین ضربه شکسته خواهد شد.

  • رعایت فاصله مناسب نازل سشوار صنعتی با قطعه کار از دیگر مواردی است که می بایست در هنگام کار به آن توجه شود. لازم است تا حدود 15 تا 20 سانتی متر فاصله را در نظر بگیرید.

settingsتوجه: عدم حفظ فاصله مناسب نازل سشوار صنعتی با قطع کار باعث شده تا هوای گرم درون آن به خوبی تخلیه نشود و از سوی دیگر هوای گرم خروجی مجددا وارد سشوار گردد. این کار باعث آسیب رسیدن به برد اصلی و موتور دستگاه خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله با نحوه استفاده از سشوار صنعتی و نکات نگهداری سشوار صنعتی آشنا شدید تا بتوانید به راحتی با این دستگاه کار کرده و برای مدت ها آن را به صورت سالم در اختیار داشته باشید. این دستگاه ها انواع مختلفی دارند و برای انتخاب بهترین سشوار صنعتی لازم است تا نوع کاربری خود را مشخص کرده و سپس گزینه مناسب را انتخاب نمایید.شرکت رونیکس نیز انواع مختلفی از سشوارهای صنعتی حرفه ای را تولید کرده است که می توانید در زیر نمونه ای از آن ها را مشاهده کرده و با کلیک بر روی هریک وارد صفحه مربوط به آن مدل شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.