آموزش ساخت جالباسی چوبی به روشی آسان و جذاب+ عکس و فیلم

جالباسی چوبی

به قلم فرناز اصلاح

26 تیر 1401

شاید در نگاه اول تصور نکنید که در بین وسایل متنوع خانه‌تان، جالباسی هم وسیله‌ی مهمی باشد؛ اما واقعیت این است که این وسیله‌ی به ظاهر ساده، یکی از پرکاربردترین لوازمی است که همه به آن نیاز دارند. درواقع وجود جالباسی برای سامان‌دهی و مرتب‌کردن هر خانه‌ای ضروری است. خوب است به این موضوع نیز دقت کنید که توجه به کوچک‌ترین جزئیات در انتخاب لوازم منزل تاثیر مهمی بر سبک دکوراسیون، چیدمان و زیبایی خانه‌ها بر جای می‌گذارد.

استفاده از وسایل چوبی در دکوراسیون، فضا را روح‌بخش‌تر و جذاب‌تر می‌کند؛ چراکه چوب، ماده‌ای زنده و طبیعی است و استفاده از آن در ساخت لوازم مختلف، حس گرما و سرزندگی خارق‌العاده‌ای را به فضای خانه و محیط کار القا می‌کند. اگر به پروژه‌های DIY علاقه‌مند هستید و از کار با چوب نیز لذت می‌برید، پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله برای آموزش ساخت جالباسی ساده‌ی چوبی با ما همراه باشید.

لوازم مورد نیاز برای ساخت جالباسی چوبی

اور فرز نجاری، دریل شارژی، سنباده‌ی لرزان چرخشی، اره‌ی عمودبُر، ماشین پوست (پولیش)، میخکوب، فارسی‌بُر، چوب روسی، شاپان، پین، گیره‌ی نجاری، چسب چوب، شابلون، بتونه‌ی اکریلیک، پودر رنگ

قطعات چوب روسی را با فارسی‌بر برش بزنید

انواع کاج‌ مانند نراد، ساسنا و یولکا یا نوئل از مهم‌ترین چوب‌های وارداتی از روسیه به ایران هستند و اصطلاحا در بازار به همه‌ی آنها چوب روسی می‌گویند. مقاله‌ی «چوب روسی چیست و چه کاربردهایی در صنعت دکوراسیون دارد؟»، منبع خوبی برای مطالعه‌ی شما است.

چوب روسی مورد نیاز برای کارتان را با اره‌ی فارسی‌بر به ابعاد مناسب برش بزنید. ابعاد قطعات چوبی پس از برش در شکل زیر مشخص شده‌اند.

تصویر ابعاد قطعات چوبی
تصویر ابعاد قطعات چوبی

هنگام کار با فارسی‌بر حتما به قطر تیغه‌ی ابزار توجه کنید و پس از اندازه‌گیری و علامت‌گذاری قطعات چوبی، تیغه‌ی اره را روی لبه‌ی بیرونی کار تنظیم کنید. اگر فارسی‌بر در دسترستان نیست، می‌توانید از اره‌ی گردبر استفاده کنید.

می‌توانید برای آشنایی بیشتر با نحوه‌ی کار با فارسی‌بر، مقاله‌ی «اساس کار با فارسی‌بر» را مطالعه کنید.

سطح کار را پرداخت کنید

قبل از ساخت جالباسی، قطعات چوبی برش‌خورده را با ماشین پوست و سنباده‌ی لرزان پرداخت کنید تا سطح کار صاف و صیقلی به نظر برسد و کیفیت آن بهتر شود. پولیش یا ماشین پوست برای پولیش‌کاری و زنگ‌زدایی کاربرد دارد. سنباده‌ی لرزان چرخشی نیز یکی از ابزارآلات مهم نجاری است که برای سنباده‌زنی و هم‌سطح‌ کردن سطوح کار از آن استفاده می‌شود.

برای شناخت بیشتر پولیش یا ماشین پوست‌گیر و کاربردهای آن، به مقاله‌ی «تبدیل مینی فرز به پولیش با چند روش ساده»، مراجعه کنید.

کلاف پشتی آینه را بسازید

  • قطعات چوبی را برای ساخت کلاف پشتی آینه علامت‌گذاری کنید

در ابتدا دو ستون 198 سانتی‌متری را در فواصل ابتدایی و 114.5 سانتی‌متری علامت‌گذاری کنید. سپس دو قطعه‌ی 8.5 × 53 سانتی‌متری را وصل کنید تا کلاف آینه تشکیل شود.

  • چوب‌ها را سوراخ‌کاری کنید

برای سوراخ‌کاری قطعات از دریل شارژی استفاده کنید. سپس دو قطعه‌ی کار را به روش دوبل و با استفاده از پین به هم‌دیگر وصل کنید. سوارخ‌کاری باید به نحوی انجام شود که هر دو سوراخ کاملا مقابل هم قرار بگیرند.

  • قطعات چوبی را به هم‌دیگر متصل کنید و با کمک اورفرز در آنها شیار ایجاد کنید

دو قطعه‌ی چوبی به ابعاد 4 × 53 سانتی‌متر را در فواصل 144.5 و 174.5 سانتی‌متر از ابتدای ستون، با استفاده از چسب چوب و پین به هم‌دیگر متصل کنید.

در مرحله‌ی بعد، شیاری را با استفاده از اور فرز برای انداختن آینه روی کلاف ایجاد کنید.

کلاف جلوی آینه را بسازید

برای ساخت کلاف جلوی آینه، همان مراحل ساخت کلاف پشتی را انجام دهید.

کلاف پشت و جلو را با اتصال دوبل به هم‌دیگر وصل کنید

در این مرحله، کلاف پشت و جلو را با استفاده از 4 قید به ابعاد 42 × 4 سانتی‌متر با اتصال دوبل به همدیگر متصل کنید.

پایه‌ی طبقه‌ی فوقانی جالباسی را بسازید

از دو قطعه چوب به ابعاد 9 × 40 سانتی‌متری و با ضخامت 5 سانتی‌متر استفاده کنید. پس از اینکه قطعات را با کاغذ سنباده 120 سنباده زدید، طرحتان را روی آن بیندازید و با اره‌ی عمودبر برش بزنید. اره‌ی عمودبر یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنعت چوب و فلز است و از آن برای انجام انواع برش مستقیم و منحنی و نیز برش قطعات چوبی کم‌ضخامت استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید: «اره‌ی عمودبر و کاربرد آن»

سپس قطعات برش‌خورده را با کمک دریل شارژی از پشت به کلاف پیچ کنید.

چوب‌های برش‌خورده‌ی طبقات را با میخکوب و چسب به هم وصل کنید

پس از اینکه روی اتصالات کلاف نشیمن را با سنباده‌ی لرزان هم‌سطح کردید، چوب‌های برش‌خورده‌ی طبقات را در فواصل یکسان از همدیگر و با کمک میخکوب و چسب وصل کنید. از شابلون استفاده کنید تا فاصله‌ها هم‌اندازه تنظیم شوند.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد میخکوب و منگنه‌کوب بادی، مقاله‌ی «از تفنگ‌های میخکوب چه می‌دانید؟» می‌تواند راهنمای خوبی برایتان باشد.

شیارها را پر کنید

بتونه‌ی اکریلیک برای پرکردن شیارها مناسب است و برای هم‌رنگ‌شدن با رنگ نهایی نیز از پودر رنگ استفاده کنید. بتونه‌ی اکریلیک از فیلرهای معدنی و رزین‌های اکریلیک و بر پایه‌ی آب تشکیل شده است؛ چسبندگی زیادی دارد و سرعت خشک‌شدن آن بالا است.

سطوح کار را سنباده بزنید و جالباسی را رنگ کنید

پس از اینکه بتونه‌ها خشک شدند، سطوح کار را با استفاده از سنباده‌ی لرزان چرخشی صیقل دهید و پرداخت کنید.

بعد از سنباده‌زنی سطوح جالباسی، آن را به وسیله‌ی شاپان رنگ‌آمیزی کنید. شاپان یکی از انواع وارنیش بر پایه‌ی روغن است که یک رنگ به آن اضافه شده و غلظت بیشتری نسبت به سایر رنگ‌های چوب دارد.

قلاب جالباسی و آینه را وصل کنید

قلاب جالباسی را با استفاده از پیچ و دریل شارژی به کلاف وصل کنید.

در آخرین مرحله، آینه را به‌وسیله‌ی منگنه‌کوب و چهار قطعه فیبر مهار کنید.

جالباسی شما آماده است!

جالباسی چوبی
جالباسی چوبی

بیشتر بخوانید:
«آموزش ساخت زیر مانیتوری چوبی به زبان ساده»
«جاشمعی‌های
چوبی، بهترین گزینه برای دکوراسیون مینیمال»

می‌توانید مراحل ساخت جالباسی چوبی را در ویدئو تماشا کنید.

 
 

کلام آخر

شاید از آن دسته افراد خلاق و مبتکری هستید که می‌خواهند خودشان وسایل منزلشان را طراحی کنند. احتمالا به پروژه‌های DIY هم علاقه‌مند هستید و کار با چوب را دوست دارید. در این صورت، با مطالعه‌ی این مقاله و مقالات مشابه در مجله‌ی رونیکس می‌توانید وسایل چوبی خانه‌تان را مطابق سلیقه‌تان بسازید. سوالات یا نظرات خود را با ما از طریق کامنت به اشتراک بگذارید!

سوالات متداول
سنباده‌ی لرزان چرخشی چیست و چه کاربردی دارد؟
سنباده‌ی لرزان چرخشی یکی از ابزارهای مهم نجاری و کار با چوب است و برای سنباده‌زنی و هم‌سطح‌ کردن سطوح کار از آن استفاده می‌شود.
به کدام‌یک از چوب‌ها چوب روسی می‌گویند؟
گونه‌های چوبی خانواده‌ی کاج‌‌ها مانند نراد، ساسنا و یولکا یا نوئل مهم‌ترین چوب‌های وارداتی از روسیه به ایران هستند و اصطلاحا در بازار به همه‌ی آنها چوب روسی می‌گویند.

3 پاسخ به “آموزش ساخت جالباسی چوبی به روشی آسان و جذاب+ عکس و فیلم”

  1. […] بیشتر بخوانید: آموزش ساخت جالباسی چوبی به روشی آسان و جذاب+ عکس و فیلم […]

  2. […] DIY علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم بیشتر بخوانید:آموزش ساخت جالباسی چوبی به روشی آسان و جذاب+عکس و فیلمآموزش ساخت پایه گلدان […]

  3. محمد گفت:

    سلام جامع مفيد و كاربردي بود دستتان درد نكند ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.