بررسی علت برعکس چرخیدن سنگ فرز + راه حل‌ها

علت برعکس چرخیدن سنگ فرز
  • دقیقه 5
  • 506
  • 0

به قلم فرناز اصلاح

11 فروردین 1403

سنگ ‌فرزها به عنوان ابزارهایی ضروری در فرآیندهای صنعتی، ساخت‌وساز و کاربردهای کارگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند. عملکرد صحیح این ابزارها موجب دقت و کیفیت نهایی پروژه انجام‌شده می‌شود. برعکس چرخیدن سنگ فرز یکی از مشکلاتی است که ممکن است در عملکرد این دستگاه‌ها ایجاد شود؛ اما علت برعکس چرخیدن سنگ فرز چیست و راه حل‌های رفع این مشکل کدامند؟ در این مقاله از مجله رونیکس، بعد از بررسی دلیل برعکس چرخیدن صفحه فرز، راه حل‌های رفع این مشکل را بیان می‌کنیم. توجه کنید که برای رفع مشکل برعکس چرخیدن سنگ فرز و سایر ایرادهای احتمالی این دستگاه‌ها حتما باید به مراکز خدمات پس از فروش ابزار و یا تعمیرگاه‌های معتبر مراجعه کنید تا تکنسین‌های مجرب بتوانند دستگاه را بررسی و با تعمیر آن، مشکلات ایجادشده را برطرف کنند. رونیکس را بخوانید.

جهت صحیح چرخیدن صفحه فرز

جهت صحیح چرخیدن صفحه فرز

صفحه فرز در سنگ فرز و مینی فرز باید راست‌گرد یا در جهت عقربه‌های ساعت بچرخد تا دستگاه درست کار کند. بنابراین، هنگام تعویض صفحه فرز با پیچ گوشتی باید به این موضوع توجه کافی را داشته باشید. برای انجام این کار، لازم است پیچ گوشتی را بر خلاف جهت چرخش صفحه بچرخانید.

اگر نتوانستید مهره را شل کنید، می‌توانید با استفاده از چکش، ضرباتی ممتد و آرام را به پیچ گوشتی ضربه‌خور بزنید تا مهره به تدریج شل شود. در مجموع، برای تنظیم جهت صحیح چرخیدن صفحه فرز، لازم است مراحل و روش‌های تعویض صفحه فرز با دقت زیادی انجام شود.

نصب نادرست سیم‌های ذغال فرز، دلیل بر عکس چرخیدن صفحه فرز

یکی از عوامل اصلی برعکس چرخیدن سنگ‌ فرز، نصب نادرست سیم‌های ذغال فرز است. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، باید نکات کار با فرز سنگ‌بری و سایر انواع فرز را رعایت کنید. وقتی سیم‌های ذغال فرز به اشتباه، جا‌به‌جا نصب می‌شوند، جهت چرخش صفحه ‌فرز، به جای راستگرد، چپ‌گرد خواهد بود؛ به این معنی که صفحه فرز برخلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخد.

ذغال در فرز سنگ‌بری ۳۲۲۰ رونیکس

نصب جابه‌جای سیم‌های ورودی به زغال‌ها و سیم‌پیچ استاتور موجب تغییر جهت چرخش صفحه فرز می‌شود. این تغییر جهت، باعث می‌شود که اثرات چرخش نادرست صفحه به سنگ ‌فرز منتقل شده و در نهایت به شکستن یا قفل‌شدن صفحه فرز منجر شود. به این ترتیب، علاوه‌بر دستگاه، احتمال آسیب به کاربر نیز به شدت بیشتر می‌شود.

بیشتر بخوانید:
راهنمای خرید سنگ فرز
تفاوت سنگ فرز آهنگری و سنگبری در چیست؟

مشکل در سیستم الکترونیکی دستگاه، علت بر عکس چرخیدن سنگ فرز

تنظیم صفحه در سنگ فرز رونیکس

قطبیت موتور جهت چرخش سنگ فرز را مشخص می‌کند. ایجاد اشکال در عملکرد خازن‌ها، سوئیچ‌ها و در مجموع، نقص در سیستم الکترونیکی دستگاه می‌تواند موجب برعکس چرخش سنگ ‌فرز شود.

بیشتر بخوانید: مدل‌های متنوع فرز برقی رونیکس

عملکرد سیستم الکترونیکی دستگاه باید بتواند جهت صحیح چرخش را تضمین کند و اگر نقصی در این سیستم وجود داشته باشد، صفحه فرز برعکس می‌چرخد. به یاد داشته باشید که تنها با آموزش تعمیر دستگاه سنگ فرز و نحوه عیب‌یابی آن در مراکز آموزشی معتبر تعمیر ابزار می‌توانید مشکلات دستگاه فرز را برطرف کنید. در غیر این صورت، کار را به کاردان بسپارید و از تکنسین ماهر و باتجربه بخواهید تا این کار را انجام دهد.

راه‌حل‌های مشکل برعکس چرخیدن سنگ فرز

راه‌حل‌های مشکل برعکس چرخیدن سنگ فرز

تا این بخش از مقاله، دلایل برعکس چرخیدن صفحه فرز بررسی و مشخص شد که وجود این مشکل، چه پیامدهایی دارد؛ اما برای برطرف‌کردن مشکل بر عکس چرخیدن سنگ فرز باید چه کرد؟

راه حل اصلی برای جلوگیری از برعکس چرخیدن سنگ ‌فرز، نصب درست و تخصصی سیم‌های ذغال فرز است. این کار باید توسط کارشناسان و تکنسین‌های مجرب انجام شود که با استانداردها و نحوه نصب صحیح سیم‌ها و زغال‌ها آشنا هستند. توجه به تنظیمات دقیق جهت نصب سیم‌ها، از جمله منبع جریان به سمت صحیح چرخش، می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: مدل‌های متنوع فرز شارژی رونیکس

بازبینی دوره‌‌ای دستگاه فرز و بررسی تنظیمات مکانیکی آن نیز یک راه حل موثر برای حل این مشکل و سایر ایرادهای احتمالی سنگ فرز است. در فواصل منظم زمانی، دستگاه را برای بازبینی دوره‌ای به مراکز خدمات پس از فروش یا تعمیرگاه‌های معتبر ببرید تا کارشناسان بررسی ‌کنند که تمام قطعات مکانیکی به درستی نصب شده‌اند و هیچ نقصی در ساختار مکانیکی و عملکرد دستگاه وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: انواع سنگ برش رونیکس

آموزش کاربران در زمینه آشنایی با انواع فرز و طرز استفاده صحیح از این ابزارها نیز اهمیت ویژه‌ای دارد تا کاربران بتوانند از نصب صحیح سیم‌های ذغال فرز و تنظیمات درست دستگاه آگاهی پیدا کنند و دچار مشکل برعکس چرخیدن سنگ فرز نشوند. کاربران باید آموزش‌های لازم را ببینند تا بتوانند به‌طور صحیح و ایمن از سنگ‌ فرز استفاده کنند. مطالعه دقیق دفترچه راهنمای هر محصول و توجه به دستورالعمل‌های آن می‌تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات کار با ابزار جلوگیری کند.

استفاده صحیح و سرویس دوره‌ای، تضمین طول عمر و عملکرد بهینه فرز

استفاده صحیح از فرز و هر ابزار دیگری موجب افزایش طول عمر و عملکرد بهینه آن می‌شود. در این مقاله از مجله رونیکس، با بررسی علت برعکس چرخیدن سنگ فرز، راه حل‌های این مشکل را توضیح دادیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید باشد. به نظر شما چه دلایل دیگری موجب برعکس چرخیدن صفحه فرز می‌شوند؟ می‌توانید نظرات و سوالات خود را با ما در همین صفحه به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

علت زود تمام‌شدن ذغال سنگ فرز چیست؟
آسیب به کلکتور آرمیچر به خاطر نصب نادرست زغال فرز یا کارکردن دستگاه موقع اتمام زغال فرز موجب بروز این مشکل می‌شود.
برای عیب‌یابی یا تعمیر سنگ فرز رونیکس چه کار کنیم؟
می‌توانید به مراکز خدمات پس از فروش ابزار رونیکس در سراسر کشور مراجعه کنید. همچنین می‌توانید با شماره تلفن 0216497 تماس حاصل کنید و از کارشناسان بخواهید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.