آموزش سرویس آبگرمکن + ۳ نکته بسیار مهم در مراحل سرویس آبگرمکن شامل چیست؟

سرویس آبگرمکن دیواری گازی

به قلم محمدجواد تاج‌الدین

27 آبان 1402

آموزش سرویس آبگرمکن می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش هزینه و همچنین جلوگیری از خطرات ناشی از خرابی آبگرمکن داشته باشد. امروزه در بیشتر خانه‌ها، آبگرمکن های دیواریِ گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. محصولاتی که به سرویس سالانه احتیاج دارند تا کارایی خود را حفظ کنند.

در این مقاله قرار است آموزش سرویس آبگرمکن را در کنار ارائه 3 نکته مهم در نگهداری از این وسیله کاربردی مرور کنیم.

رونیکس را بخوانید.

سرویس‌کار آبگرمکن مشغول کار
سرویس‌کار آبگرمکن مشغول کار

آبگرمکن دیواری چیست و چطور کار می‌کند؟

تا دو دهه گذشته بیشتر آبگرمکن‌ها دارای مخازنی بزرگ و وزن بسیار بالا بودند. به همین خاطر تعمیر و نگهداری این آبگرمکن ها، کاری بسیار سخت و وقت‌گیر بود. 

آبگرمکن‌های دیواری اما این معضل را حل کردند. ساختار و عملکرد این محصولات بسیار ساده‌ است. با حذف مخزن، آبگرمکن به صورت مستقیم به لوله آب سرد متصل است.

آبگرمکن دیواری آب را درون خود نگه نمی‌دارد. بلکه با عبور آب از لوله‌های فلزی و بر اثر گرمای شعله، آب را گرم کرده و در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهد.

آبگرمکن‌های دیواری دارای منابع تغذیه متفاوتی است. از نفت تا گاز کپسول و گاز شهری. این نوع آبگرمکن‌ها بر اساس منابع تغذیه قابلیت تنظیم و تغییر ساختار دارند. در این مقاله اما قرار است آموزش سرویس آبگرمکن دیواری گازی را مرور کنیم.

بیشتر بخوانید:۷ مورد از نکات مهم پیچ گوشتی شارژی

بازکردن پوسته آبگرمکن دیواری
بازکردن پوسته آبگرمکن دیواری

چه زمانی آبگرمکن نیاز به سرویس پیدا می‌کند؟

جدا از دوره‌های زمانی که آبگرمکن به طور معمول نیاز به سرویس دارد، ممکن است بروز برخی علائم نشان دهنده خرابی آبگرمکن شما باشد. در آموزش سرویس آبگرمکن این علائم را مرور می‌کنیم.

 • صدای نامتعارف آبگرمکن
 • تغییر رنگ آب خروجی
 • انتشار بوی گاز 
 • زرد شدن شعله شمعک
 • خاموش شدن آبگرمکن
 • تغییر دمای مداوم آب
 • داغ نشدن آب
 • کاهش فشار آب خروجی
 • به هم ریختگی تنظیمات دستگاه
 • خاموشی شمعک آبگرمکن
 • نشتی آبگرمکن

در ادامه مقاله چند مورد از مهمترین مشکلات آبگرمکن را به تفصیل توضیح می‌دهیم.

گام اول در آموزش سرویس آبگرمکن

گام اول در آموزش سرویس آبگرمکن، خواندن دفترچه راهنمای محصول است. نه فقط در این محصول، بلکه بعد از خرید هر ابزاری بهتر است ابتدا دفترچه راهنما را به طور کامل و دقیق بخوانید.

بعد از مطالعه دفترچه راهنما، برق آبگرمکن را قطع کنید. سیستم جرقه‌زنی این نوع آبگرمکن‌ها به وسیله برق کار می‌کند. به همین خاطر قبل از آغاز سرویس باید اتصال برق را جدا کنید.

مرحله بعدی بستن شیرهای گاز و آب سرد است تا به طور کامل آبگرمکن آماده سرویس دوره‌ای شود.

قطع کردن گاز آبگرمکن دیواری
قطع کردن گاز آبگرمکن دیواری

آموزش سرویس آبگرمکن و رسوب زدایی

یکی از بزرگ‌ترین و معمول‌ترین مشکلاتی که برای آبگرمکن‌های دیواری گازی پیش می‌آید، رسوب گرفتن شلنگ‌ها و اتصالات این محصولات است. دلیل این اتفاق هم کیفیت پایین آب است.

اگر رسوب در شلنگ‌های فلزی این محصول ته‌نشین شود، به تدریج حرکت آب در لوله‌ها با مشکل مواجه شده و کارایی آبگرمکن کاهش می‌یابد. پس رسوب زدایی از جمله سرویس‌های معمول این دستگاه است.

در آموزش سرویس آبگرمکن دو روش برای رسوب‌زدایی پیشبینی شده‌است.

روش دستی

در روش رسوب زدایی دستی آبگرمکن، ابتدا باید دو شلنگ گاز یک متری را به ورودی و خروجی آب آبگرمکن وصل کنید و یک شلنگ را به لوله کشی آب سرد تا آب بتواند رسوبات ایجاد شده در داخل لوله‌های فلزی آبگرمکن را سست کند.

سپس به وسیله جوهر نمک چند بار لوله‌ها را تمیز کنید تا رسوبات به طور کامل خارج شوند.

روش پمپی

در روش رسوب زدایی یا اسیدشویی پمپی، استادکار تعمیر آبگرمکن، به وسیله یک پمپ القایی، اسید را داخل لوله‌های آبگرمکن می‌فرستد تا رسوبات ته نشین‌شده، به تدریج از لوله‌های آبگرمکن خارج شود. 

بیشتر بخوانید:انواع نازل سشوار صنعتی

آموزش سرویس آبگرمکن و دلیل داغ نشدن آب

یکی از مشکلات رایج آبگرمکن‌ها، عدم توانایی در افزایش دمای آب است. یعنی دستگاه آنطور که باید و شاید نمی‌تواند آب گرم مصرفی را تهیه کنید. این اتفاق چند دلیل شایع دارد که به مرورِ آن‌ها می‌پردازیم.همچنین به نوشته سایت هوم سرویس:

“انواع آبگرمکن دیواری و زمینی وظیفه تامین آب گرم ساختمان را به عهده دارند. وقتی سیستم گرمایشی به هر علتی دچار مشکل می شود، باید به سرعت ایراد کار را پیدا کرد. بدون تردید نمی توانید چندین روز بدون آبگرم حمام و … سپری کنید. عدم دسترسی به آبگرم برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند، یک فاجعه است. به خصوص در فصول سرد سال که کاربرد آبگرمکن بیشتر هم می شود.

اگر آبگرمکن آب را گرم نمی کند ابتدا درجه تنظیم دمای آب را بررسی کنید. گاهی سهوا و اتفاقی، دما از تنظیم خارج شده که با افزایش دما مشکل حل می شود. مورد بعدی اینکه سر دوش حمام را از نظر جرم آب و گرفتگی بررسی کنید گاهی رسوب لوله های آب موجب می شود تا انتقال آب گرم با مشکل روبرو شود. در این صورت با تمیز کردن سر دوش یا تعویض آن، مشکل به کلی برطرف خواهد شد. چنانچه مشکل از جرم سردوش باشد، بقیه شیرهای آب گرم، سالم هستند و می توانید با باز کردن شیر آب گرم آشپزخانه، از کارکرد آبگرمکن مطمئن شوید. اگر مشکل از این موارد نیست یقینا  علت گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری مربوط به خود دستگاه است.”

تنظیمات دستگاه را بررسی کنید

ساده‌ترین دلیل برای عدم تامین آب گرم به وسیله آبگرمکن، عدم تنظیم درست دستگاه است. تنها کافی است برای رفع این ایراد، یک بار از روی دفترچه راهنما، تنظیمات درست دستگاه را مرور کرده و آن را دوباره انجام دهید.

تنظیم درجه های آبگرمکن دیواری
تنظیم درجه های آبگرمکن دیواری

فشار کم آب

دلیل رایج دیگر این مشکل، فشار کم آب است. معمولا این مشکل در آپارتمان‌های چند طبقه یا مجتمع‌های مسکونی بیشتر رخ می‌دهد. برای رفع این معضل می‌توانید از پمپ‌های آب استفاده کنید. ما در مقاله «راهنمای نصب پمپ آب خانگی، در دو مدل بدون مخزن و مخزن دار» به طور مفصل در رابطه با این موضوع صحبت کرده‌ایم.

خرابی سنسور دودکش آبگرمکن

یکی دیگر از دلایل رایج گرم نشدن آب توسط آبگرمکن، خرابی سنسور است. سنسور را می‌توان تعمیر یا تعویض کرد. این انتخاب بستگی به نظر تعمیرکار حرفه‌ای دارد.

ایراد دودکش آبکرمکن

دودکش در وسایل گازسوز نقشی اساسی دارد. هم می‌تواند روی کیفیت کارایی محصول تاثرگذار باشد و هم سلامت مصرف‌کنندگان را به خطر بیندازد.

پس بهتر است اگر آبگرمکن شما به درستی کار نمی‌کند، حتما اتصالات دودکش آن را بررسی کنید.

خرابی ترموکوبل

ترموکوبل وظیفه تعیین میزان حرارت آبگرمکن و روشن مانده شعله را دارد. اگر با باز کردن شیر آب گرم، شعله آبگرمکن روشن نمی‌شود، احتمالا ترموکوبل وسیله شما به درستی کار نمی‌کند.

معمولاً ترموکوبل از موادی نظیر آلومینیوم، استیل و نیکل‌کروم ساخته شده و به ترموستات آبگرمکن متصل است. وظیفه ترموکوبل این است که تغییرات دما را درون مخزن آبگرمکن اندازه‌گیری کند و به ترموستات اطلاع دهد تا تعداد و زمان روشن بودن المنت‌های گرمایشی را تنظیم کند.

باز کردن ترموکوبل آبگرمکن دیواری
باز کردن ترموکوبل آبگرمکن دیواری

علت زرد سوختن شعله آبگرمکن و آموزش سرویس آبگرمکن

در یک وسیله گازسوز، رنگ و شمایل شعله، نشان دهنده کارایی درست و یا مشکل در عملکرد محصول است. معمولا یک شعله آبی نشان دهنده سلامت دستگاه و شعله زرد نمایانگر ایراد است.

زرد سوختن شعله آبگرمکن هم چند دلیل دارد که آن‌ها را مرور می‌کنیم.

مشکل در هواگیری آبگرمکن

این ایراد می‌تواند به دلیل خرابی سنسور دودکش و حتی عدم اتصال درست قطعات دودکش باشد. 

فشار گاز نامناسب

کم یا زیاد بودن فشار گاز می‌تواند دلیل دیگر زرد سوختن شعله آبگرمکن باشد. بهتر است برای رفع این ایراد، فشار گاز را بررسی کنید.

خرابی المنت‌ها

المنت‌ها از دیگر اجزای مهم آبگرمکن‌های دیواری هستند. خرابی یا جرم گرفتن المنت‌ها از دیگر عوامل زرد سوختن شعله آبگرمکن است. 

آموزش سرویس آبگرمکن و نشت گاز

نشت گاز هم از خرابی‌های شایع آبگرمکن‌های دیواری است. نشت گاز می‌تواند علاوه بر تاثیر بر فعالیت آبگرمکن، خطرات جانی هم در پی داشته باشد. نشتی گاز در آبگرمکن دلایلی دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بررسی شلنگ گاز آبگرمکن
بررسی شلنگ گاز آبگرمکن
 1. خرابی اورینگ (اورینگ شیر برقی واشری است که دور شیر بسته می‌شود و وظیفه آن آب‌بندی شیر است. خراب بودن این اورینگ یا پاره شدن آن می‌تواند علت نشت گاز باشد. )
 2. سوختن رابط شمعک
 3. خرابی واشر شیر آبگرمکن
 4. ترک خوردن بدنه رگلاتور
 5. فرسودگی واشر هواگیری

3 نکته مهم در مراحل آموزش سرویس آبگرمکن

آموزش سرویس آبگرمکن موارد متعددی را در بر می‌گیرد. در این مقاله اشکالات و ایرادات رایج در آبگرمکن‌های دیواری گازی را مرور کردیم. اما برای سرویس آبگرمکن 3 مورد را باید مورد توجه قرار داد.

جعبه ابزار خود را تکمیل کنید

اگر شما از آن دسته آدم‌هایی هستید که به عنوان دست به آچار شناخته می‌شوند، لازم است برای تعمیر و سرویس آبگرمکن، یک جعبه ابزار کامل داشته باشید. جعبه ابزاری که شامل انواع پیچگوشتی، آچار، انبر و … باشد. در کنار مهارت باید برای انجام تعمیرات، ابزاری حرفه‌ای داشته باشید.

رونیکس به عنوان متنوع‌ترین برند ابزار ایران، انواع ابزار برقی، بادی، بنزینی و … را در اختیار شما قرار داده‌است.

با متخصصین مشورت کنید!

آموزش سرویس آبگرمکن به تنهایی برای تعمیر این وسیله کافی نیست. اگر آبگرمکن به درستی تعمیر و سریس نشود، ممکن است آسیب‌های جانی در پی داشته باشد. پس بهتر است با یک متخصص خبره نیز مشورت کنید.

پاکسازی منظم آبگرمکن

لوله‌ها، شعله‌گیرها، و سایر اجزاء داخلی آبگرمکن باید به طور دوره‌ای تمیز شوند تا از تجمع کلسیم، رسوبات، یا آلودگی‌های دیگر جلوگیری شود. این پاکسازی به افزایش عمر مفید آبگرمکن کمک می‌کند.

11 پاسخ به “آموزش سرویس آبگرمکن + ۳ نکته بسیار مهم در مراحل سرویس آبگرمکن شامل چیست؟”

 1. […] بیشتر بخوانید: آموزش سرویس آبگرمکن + ۳ نکته بسیار مهم در مراحل سرویس آب… […]

 2. فرزاد زارعی گفت:

  سلام
  چطوری جرقه نزدن آبگرمکن رو تعمیر کنیم؟

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. مواردی مانند ورود آب به داخل شعله پکیج، خراب‌شدن برد الکترونیک و هواگرفتن مدار گرمایش آبگرمکن را بررسی کنید. توصیه می‌کنیم با مراکز خدمات پس از فروش و تعمیرات آبگرمکن خود تماس بگیرید و از کارشناسان بخواهید تا شما را راهنمایی کنند.

 3. […] بیشتر بخوانید:از سوئد تا فرانسه؛ معرفی انواع ابزار لوله کشی!آموزش سرویس آبگرمکن […]

 4. […] بیشتر بخوانید:آموزش سرویس آبگرمکن + ۳ نکته بسیار مهم در مراحل سرویس آب… […]

 5. کاربر گفت:

  سلام
  اخیرا در حمام آب گرم نیست. بیشتر آب ولرم خارج میشود. یعنی اگر آبگرمکندر آهرین درجه باشد وآب حمام هم تا آخرباز باشد شعله گاز آبگرمکن شدید کم میشه و قاعدتاً آب ولرمه. مشکل از کجاست؟
  در صورتیکه خروج آب‌گرم در سینک و روشویی عالیه.
  فشار آب نسبتاً خوبه ولی مشکل آب ولرم حمام
  مشکل از کارتریج یا سوپاپ شیر حمام ؟

 6. قنبرزاده گفت:

  سلام.آبگرمکن دیواری دارم آب به خوبی سردوگرم نمی شود.

  • رونیکس گفت:

   همراه گرامی سلام. سرویس آبگرمکن را انجام دهید. اگر مشکل برطرف نشد، از یک سرویس‌کار آبگرمکن کمک بگیرید.

 7. حیدر گفت:

  چیزهای که درمورد تعمیر وعیب. یابی ابگرمگن توضیح میدین بدردخودتون میخوره فقط چرت نوشتین همین بس..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

عضویت در خبرنامه :

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از جدیدترین مقالات مجله رونیکس ایمیل خود را وارد کنید.